Bądź jak Superman pomagaj innym!

WOLONTARIAT

Szkolne koło wolontariatu pod opieką pani Magdy Salwerowicz zaczęło działać od września 2016 roku. Wyzwanie zostania wolontariuszem i chęci niesienia bezinteresownej pomocy innym podjęli uczniowie klas IV i V. Każdy wolontariusz posiada legitymację członkowską przynależności do Wolontariatu przy Szkole Podstawowej nr 11 w Tychach. Jesteśmy też wypisani na tablicy przy sali 41. Spotykamy się w każdy poniedziałek o godzinie 14:30 w sali 42. Chcesz pomagać innym nie oczekując nic w zamian? Przyjdź! Zapraszamy:)

Czym jest wolontariat?

Możemy to ująć w dwóch słowach: bezinteresowna pomoc. Wolontariusze chcą angażować się na rzecz potrzebujących w społeczności szkolnej i pozaszkolnej. Uczymy się postawy szacunku i tolerancji wobec drugiego człowieka. Chcemy wychować uczniów, którzy patrzą na świat oczami dobroci i budują dzięki temu świat wartości.

Co robimy?

Szukamy, uśmiechamy się i pomagamy – wokół nas jest wiele osób, które potrzebują naszego wsparcia, dla których zwykły uśmiech czy pomoc znaczy wiele. Staramy się propagować taką postawę wobec uczniów naszej szkoły, by patrząc na nas brali z nas przykład. Służenie innym bezinteresownie i organizowanie różnych akcji to jeden z naszych celów.

Akcje?

Pomaganie innym na co dzień nam nie wystarcza, chcemy robić coś więcej! Mamy głowy pełne pomysłów więc chcemy też organizować różne akcje na terenie naszej szkoły.

• Akcja Znicz na początku roku szkolnego chcieliśmy przypomnieć, o tych o których już nikt nie pamięta. Społeczność szkolna przynosiła nam znicze, takiej liczby nie spodziewaliśmy się. Przed dniem Wszystkich Świętych pojechaliśmy na cmentarz na Wartogłowcu, nie tylko zapaliliśmy znicze na opuszczonych grobach, ale też umyliśmy je i pomodliliśmy się.

• 15 minut dla Boga: po co siedzieć na przerwie, biegać czy nudzić się? Warto się ten czas wykorzystać dobrze. Podczas długiej przerwy w każdą środę modliliśmy się w intencjach, które uczniowie i nauczyciele naszej szkoły wrzucali do skrzyni modlitwy.

• Marzycielska Poczta: to akcja zbierania kartek i listów dla dzieci chorych z całej Polski. Kartka, uśmiech, radość- tak mało, a znaczy tak wiele dla dzieci nieuleczalnie chorych lub przebywających w szpitalu. Zbieramy kartki dla chorych, które tym razem wrzucamy do skrzynki pocztowej w jednej z sal, a potem wysyłamy je wybranych dzieci, a także część zanosimy chorym dzieciom w Szpitalu Miejskim.

• Nie bądź łoś -książkę noś: Chcemy zacząć czytać naszym najmłodszym- przedszkolakom. Już od małego można nauczyć zamiłowania do książek, które nie są nudne, a czas leci przy nich szybciej niż przy komputerze. Dlatego przygotowujemy się akcji pokazania naszym przedszkolakom, że brat i siostra też mogą im czytać. Wolontariusze gotowi i chętni do akcji ruszą za niedługo.

Co dalej?

Głowa pełna pomysłów, nogi gotowe do spieszenia z pomocą, ręce chętne do pracy i oczy szukające potrzebujących. Miejcie się na baczności- pomoc nadchodzi:)