SZKOŁA ODKRYWCÓW TALENTÓW

Otrzymany tytuł oraz wpis na polską mapę Szkół Odkrywców Talentów jest dla naszej szkoły niewątpliwym wyróżnieniem, zwłaszcza dla nauczycieli, którzy osiągają satysfakcję z pomocy uczniom, w dążeniu przez nich, do sukcesów.

Tytuł ten przyznawany jest szkołom, które wspierają każde dziecko w rozwijaniu jego możliwości i zdolności. Starają się odkrywać ich talenty, pasje i zainteresowania. Otrzymane wyróżnienie jest uhonorowaniem wieloletniej, systematycznej współpracy uczniów i nauczycieli. Dla „młodych talentów” rozwijanie zdolności to z pewnością wielka przygoda, ale też wysiłek i ciężka praca. By uzyskać tytuł „Szkoła Odkrywców Talentów" należało zarejestrować szkołę na stronie Ośrodka Rozwoju Edukacji i udokumentować, że nauczyciele odkrywają, rozwijają zainteresowania oraz talenty uczniów w co najmniej 3 dziedzinach oraz osiągają dzięki temu sukcesy. Dziedzin tych jest oczywiście dużo więcej, ale ograniczona liczba znaków nie pozwoliła nam na prezentację wszystkich.
Znakiem rozpoznawczym wszystkich wyróżnionych szkół są pamiątkowe tablice oraz certyfikaty.

Nasze aktywności

Tytuł zajęć pracy dodatkowej lub dziedzina aktywności:

Koło matematyczne: Innowacja pedagogiczna - „Koło młodego finansisty”

Opis zajęć, pracy dodatkowej lub dziedzin aktywności:

Uczniowie uczą się myślenia ekonomicznego i dostosowywania wydatków do dochodów. Poznają takie pojęcia jak: rynek, giełda, bank, konto bankowe, kredyt, odsetki, saldo, przelew. Odwiedzają m.in. hurtownie, sklepy i bank. We współpracy z PKO BP prowadzone jest SKO, gdzie dzieci wpłacają swoje pieniądze.

Opis dokonań uczniów:

Zajęcia służą rozwijaniu uzdolnień matematycznych i ekonomicznych. Uczniowie uczą się przeliczania, oszczędzania i kontroli nad swoimi wydatkami oraz prostych operacji finansowych z pieniędzmi, które wpłacają na książeczkę. Dzięki temu uczniowie osiągają sukcesy w konkursach matematycznych.

przedmiotowych

Tytuł zajęć, pracy dodatkowej lub dziedzina aktywności:

Klub Comeniusa „Z angielskim za pan brat”

Opis zajęć, pracy dodatkowej lub dziedzin aktywności:

Zajęcia prowadzone są od 4 lat i przeznaczone są dla uczniów uzdolnionych językowo. Wspomagają rozwój kompetencji językowych dzieci. Uczniowie poznają kulturę oraz literaturę krajów anglojęzycznych. Podstawową metodą pracy jest Story Telling Approach, która polega na systematycznym wspólnym czytaniu oryginalnych, angielskich książeczek przeznaczonych dla dzieci oraz wykorzystywania technik dramy.

Opis dokonań uczniów:

Dzięki współpracy międzynarodowej w ramach programu Comenius, uczniowie mają możliwość bezpośredniego kontaktu z językiem angielskim. Doskonalą umiejętność pisania w tym języku, korespondując z rówieśnikami w szkołach za granicą. Uczestniczą w międzynarodowych konkursach i biorą udział w wyjazdach do szkół partnerskich, mieszkając u miejscowych rodzin, komunikują się w języku angielskim.

przedmiotowych

Tytuł zajęć, pracy dodatkowej lub dziedzina aktywności:

Akcja ogólnoszkolna- „ Literatura za makulaturę”

Opis zajęć, pracy dodatkowej lub dziedzin aktywności:

Akcja prowadzona jest od 4 lat. Uczniowie zbierają makulaturę. Dzięki środkom finansowym z jej sprzedaży, każdego roku zapraszamy do szkoły innego pisarza lub poetę. Mamy możliwość zakupu najnowszych pozycji książkowych do biblioteki szkolnej, po promocyjnej cenie.

Opis dokonań uczniów:

W 2011 r zebraliśmy 20t. makulatury z czego 4 t. zgromadziła jedna rodzina. To rekord w skali woj. Śląskiego - dziewczynka zajęła I miejsce. Dzięki segregacji surowców wtórnych miasto jest czystsze a szkołę do tej pory odwiedzili znani pisarze książek dla dzieci: M. Szołtysek, G. Kasdepke, P. Beręsewicz i W. Widłak.

ekologicznych, poetyckich, literackich

Tytuł zajęć, pracy dodatkowej lub dziedzina aktywności:

Wolontariat – „ Pomagamy innym”

Opis zajęć, pracy dodatkowej lub dziedzin aktywności:

Liczne akcje w zakresie wolontariatu zwiększają wrażliwość uczniów, uczą empatii i pomagają stać się prawdziwymi ludźmi. Uwrażliwiają też dzieci na potrzeby innych. Nasi uczniowie biorą udział w licznych zbiórkach pieniędzy i żywności dla potrzebujących.

Opis dokonań uczniów:

Od 12 lat łożymy na edukację 13 dzieci z Afryki. Szkoła „adoptowała” dziewczynkę z Indii, dla której wysyłamy pieniądze na leczenie i żywność. Zbieramy paczki dla potrzebujących, w tym Szlachetną Paczkę. Uczniowie odwiedzają podopiecznych Domu Opieki Paliatywnej. Zbieramy kasztany dla nadleśnictwa. Pomagamy ratować zwierzęta przeznaczone na rzeź. Opłacamy utrzymanie jednej surykatki „Łapki” w chorzowskim ZOO.

aktywności obywatelskiej lub wolontariatu

Partnerzy z którymi współpracujemy to:
Bank PKO BP, Krajowy Sekretariat Misyjny, Nadleśnictwo Kobiór, Przystań „Ocalenie” w Ćwiklicach, Dom Opieki Paliatywnej w Tychach, Śląskie ZOO w Chorzowie, STENA RECYKLING z Siemianowic Śląskie, agencje literackie.