2014/ 2015

Życzymy wspaniałych i bezpiecznych wakacji!!!!

 

 

ZAKOŃCZENIE AKCJI "PIELUSZKA DLA CHOREGO MALUSZKA”
 

„Złotówki do puszki, dla dzieci pieluszki,
za to Cię czeka gratka niemała-
dla podniebienia uczta wspaniała”

         Pod tym hasłem przebiegała kwesta dobroczynna, zorganizowana w dniu zakończenia roku szkolnego przed naszą szkołą. Każdy, kto wrzucił datek do puszki, mógł poczęstować się smakołykami upieczonymi przez nauczycieli.

W trakcie kwesty zebrano 1223 zł, kwotę tę zamieniono na 2044 sztuki pieluszek. Wraz z pieluszkami zbieranymi w ostatnim tygodniu roku szkolnego do siedziby Fundacji Śląskie Hospicjum dla Dzieci w Tychach dostarczono 3844 sztuki pieluszek jednorazowych.

Dziękujemy gorąco uczniom, rodzicom i wszystkim sympatykom szkoły, za przyłączenie się do akcji.

“…bo fajnie jest pomagać”

 

 

 

 

UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2014/2015

        Zakończenie roku szkolnego 2014/ 2015 już za nami. Były występy uczniów, przemówienia, nagrody, podziękowania, no i oczywiście świadectwa, za cały rok mniej lub bardziej intensywnej pracy. Gratulujemy wszystkim wyróżnionym i życzymy wspaniałych wakacji.

 

 

KONKURS PLASTYCZNY ,,ŚWIĘTY JAN PAWEŁ II W OCZACH DZIECKA''

 

       22 czerwca 2015 w ZSP nr 3 w Tychach odbyło się wręczenie nagród uczniom,którzy wzięli udział w konkursie plastycznym ,,Święty Jan Paweł II w oczach dziecka''. Na konkurs wpłynęło 130 prac plastycznych, z których 79 zostało zakwalifikowanych do wystawy. Jury konkursowe dokonało wyboru i zostały przyznane nagrody.
W kategorii klas 4-6 I miejsce zajął uczeń naszej szkoły Michał Jęśko z kl.6a.
Serdecznie gratulujemy.

 

informacja: Pani Grażyna Cieślak- katechetka

"NIE PAL PRZY MNIE PROSZĘ"

        W II semestrze. roku szkolnego 2014/2015, Szkoła Podstawowa nr 11 im. Marii Curie - Skłodowskiej przystąpiła do realizacji programu „Nie pal przy mnie proszę”, który był adresowany do uczniów klas I – III. Jego celem było zmniejszenie narażenia dzieci na bierne palenie tytoniu, zwiększenie wiedzy w zakresie odpowiedzialności za własne zdrowie oraz kształtowanie postaw asertywnych związanych z unikaniem czynnego i biernego palenia tytoniu. Programem zostały objęte dzieci uczęszczające na zajęcia świetlicowe. Efektem prowadzonych działań była gazetka informacyjna wykonana przez dzieci i umieszczona przy wejściu do szkoły, a także odpowiednia zakładka na szkolnej stronie internetowej.

 

JEDENASTKA ZWYCIĘŻA W INFORMATYCZNYM PROJEKTOWANIU ;)


         W ostatnich dniach, a dokładnie 18 czerwca odbyło się uroczyste wręczenie nagród w międzyszkolnym konkursie informatycznym „Jestem Projektantem”. Uroczystość odbyła się w Zespole Szkól nr 4 im. Janusza Groszkowskiego w Tychach. Okazało się że w tej edycji jesteśmy bezkonkurencyjni i zajęliśmy najwyższe miejsce na podium. Mamy już swoją tradycję w tym konkursie, ponieważ w roku ubiegłym zajęliśmy miejsce drugie. Zadanie polegało na zaprojektowaniu logo dla klasy informatycznej. Wiktoria Kamińska z klasy 6 poradziła sobie znakomicie z zadaniem. Nauczyciel informatyki Pan Adam Gołąb starał się czuwać nad wszystkim i dopingować Wiktorię. Jak widać efekt znakomity.
Serdeczne gratulacje dla Wiktorii.

 

 


Informacja i zdjęcia: Pan Adam Gołąb

 

NAGRODZENI UCZNIOWIE W SZKOLE PARTNERSKIEJ W SŁOWENII

         Szkoła Partnerska w Słowenii zorganizowała konkurs plastyczny „ Wszystkie barwy wody”
Nasi uczniowie również wzięli udział w tym konkursie. Pani Joanna Rudolf spośród wielu prac wybrała najciekawsze i wysłała do zaprzyjaźnionej szkoły. Troje naszych uczniów zdobyło nagrody, a ich prace znalazły się na wystawie w zamku w miejscowości Moravce. Nagrodzeni uczniowie to:
Tomasz Wróż – gold award ( złota nagroda)
Samira Manasar – nagroda
Zuzanna Moskwie – nagroda
Bardzo gratulujemy naszym małym artystom – uczniom klasy 1c.

 

 


 

 

"ROZTAŃCZONY ŚWIETLIK"

        We wtorek 16 czerwca 2015r. odbył się w świetlicy konkurs taneczny "Roztańczony Świetlik".
Imprezę rozpoczęliśmy wspólną rozgrzewką. Następnie przyszedł czas na zmagania konkursowe i prezentacje układów tanecznych. Obejrzeliśmy w sumie 9 występów. Wśród uczestników były zespoły, duety oraz soliści, którzy prezentowali rózne style taneczne m.in. dance i hip hop.
Poziom wszystkich występów był bardzo wysoki.

1 miejsce zdobyła Karolina Kozak z klasy 2a,
2 miejsce Milena Ciućka z klasy 1b,
3 miejsce zdobył Mariusz Maćkowiak z klasy 1b.

Dodatkowo nagrodę publiczności zdobyła Milena Ciućka, a Wszyscy tancerze otrzymali nagrody oraz dyplomy.

Wszystkim roztańczonym Świetlikom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów !
 

 

LITERATURA ZA MAKULATURĘ


         Już po raz piąty w ramach akcji "Literatura za makulaturę" w naszej szkole gościliśmy autora książek dla dzieci i młodzieży.
16 czerwca odwiedził nas pan Kazimierz Szymeczko. Uczniowie klas 4-6, którzy uczestniczyli w całorocznej zbiórce makulatury zostali zaproszeni na spotkanie, zadawali pisarzowi, nawet najbardziej intrygujące pytania.
Pan Kazimierz Szymeczko przyjechał do nas z Rudy Śląskiej, gdzie mieszka wraz z rodziną. Autor opowiedział o swoich książkach, zdradził tajemnice dotyczące pisania, wymyślania przygód, a także przeczytał fragmenty swoich utworów. Akcja wielu jego powieści rozgrywa się na Śląsku (Ruda Śląska, Bytom, Cieszyn), jest w nich wiele odniesień do historii regionu oraz problemów młodzieży.
Spotkanie bardzo się podobało, a po nim można było porozmawiać z autorem, zdobyć autograf oraz dedykację do książki.

 

WITAMINKI W KARTONIKACH


        Dzieci uczęszczające do oddziałów zerowych w Szkole Podstawowej nr 11 im. Marii Curie – Skłodowskiej, w piątek 12 czerwca, zostały obdarowane pysznymi, owocowymi soczkami. Dzięki sponsorowi jakim była firma IVORY VENDING mogły pokosztować smacznych, a co najważniejsze, zdrowych i przez wszystkie dzieci lubianych soków. Uczniowie otrzymali również teczki z całym wyposażeniem do rysowania i malowania. Z pewnością je wykorzystamy nagradzając ich w konkursach plastycznych.
 

 

WYCIECZKA DO PARYŻA

         W dniach 3-7 czerwca br. dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 11 im. Marii Skłodowskiej – Curie uczestniczyły w wycieczce edukacyjnej do Paryża, organizowanej przez Szkołę Treningu Pamięci Szatkowskich. Wyjazd był żywą lekcją historii, kultury i sztuki. Dzieci obejrzały najsłynniejsze i największe muzeum świata jakim jest Luwr, poznawały dzieje Paryża na Wyspie Cité, gdzie odwiedziły m.in. Katedrę Nôtre Dame. W Katedrze trafiły na wyjątkowy dzień, gdyż mogły obejrzeć wystawienie Korony Cierniowej Chrystusa, która jest tam od wieków przechowywana. Spacerowały po uliczkach Dzielnicy Łacińskiej, miejscu gdzie gromadzą się intelektualiści całego świata i gdzie powstał najstarszy po bolońskim uniwersytet w Paryżu – Sorbona. Jednym z kluczowych punktów zwiedzania była wizyta w Panteonie – Mauzoleum, gdzie spoczywają osoby zasłużone dla Francji i ludzkości. Tam młodzież odwiedziła grób swojej patronki – Marii Curie - Skłodowskiej. Jest to jedyna kobieta pochowana w tym znaczącym miejscu, pierwsza kobieta – profesor na Sorbonie, dwukrotna zdobywczyni Nagrody Nobla.
Pasjonującą lekcją historii była wizyta w Muzeum Armii, które połączone jest z grobowcem Napoleona.
Spacer uliczkami Montmartre, wzgórzami XIX wiecznych artystów, przeniósł dzieci w czasy, gdzie malarze impresjoniści bawili się na potańcówkach w starych młynach, Picasso namalował w blasku świec „Panny z Avignon” dając początek kubizmowi, Toulouse Lautrec malował sceny z kabaretów, na wzgórzu zaś życie jakby zatrzymało się w XIX wieku.
Panoramiczne widoki Paryża dzieci oglądały nie tylko z Wieży Eiffla, ale również z Wieżowca Montparnasse, szczycącego się najszybszymi windami w Europie – w 38 sekund byli na 56 piętrze (210 m). Była też wizyta pod Łukiem Triumfalnym i na Polach Elizejskich, pod Operą Charlesa Garniera i w Muzeum Perfum Fragonarda, odpoczynek w Ogrodach Luksemburskich, a także wycieczka statkiem po Sekwanie.
Ostatni dzień był nagrodą za wcześniejsze trudy zwiedzania – czekała ich całodzienna zabawa w Disneylandzie – zaczarowanym świecie Walta Disneya, podzielonym na 5 krain tematycznych.

 


 

 

11 czerwca

BIBLIOTEKA NA MEDAL

      Nasza  biblioteka  dołączyła do grona najaktywniejszych bibliotek szkolnych w kraju, promując swoją pracę na rzecz rozwoju czytelnictwa na ogólnopolskim blogu edukacyjnym „Biblioteki Szkolne Online” http://biblioteki-szkolne.blogspot.com. Gratulujemy Pani Katarzynie Jarosz, naszej super bibliotekarce.

 

SPRAWDZIAN KLAS V

         9 czerwca odbył się próbny sprawdzian dla klas piątych. Sprawdzian pisany był przez uczniów, ale przy sporym wsparciu rodziców i opiekunów.  Dziękujemy rodzicom i opiekunom za tak aktywny, prawie 100% udział.  Dla Was drodzy rodzice i opiekunowie była to możliwość przyjrzenia się pracy swojego dziecka przy sporym obciążeniu stresem, jaki powstaje przy każdym sprawdzianie.
Jesteśmy pewni, że te 80 minut spędzone w szkolnej ławce razem ze swoim dzieckiem pozwoli Państwu lepiej dobrać różnorodne środki pomocy dziecku w pokonywaniu trudności szkolnych. Jeszcze raz dziękujemy wszystkim za udział w sprawdzianie.
Wyniki zostaną państwu przedstawione przed końcem roku szkolnego, a tymczasem odsyłamy zainteresowanych do Internetu strona OKE Warszawa i zakładka sprawdzian szóstoklasisty.
 

PIKNIK PROMUJĄCY ZDROWIE „MAM TALENT”


        5 czerwca w  szkole odbył się Piknik Promujący Zdrowie „Mam Talent”. Na pikniku podsumowaliśmy i nagrodziliśmy uczniów za udział w różnorakich konkursach. Wszystkie konkursy związane były z promocją zdrowia, zdrowym odżywianiem oraz aktywnym sposobem spędzania wolnego czasu. Podczas naszej integracyjnej imprezy odbywały się konkursy kulinarne, można było skosztować pysznych zdrowych ciast i ciasteczek przygotowanych przez uczniów i rodziców. Delektowaliśmy się pysznym krupnikiem przygotowanym przez naszą szkolną kuchnię, raczyliśmy się herbatą „bąbelkową”, lemoniadą miętowo-cytrynową oraz przygotowywanym na bieżąco sokiem z jabłek. Klasy starsze przygotowały pyszne, kolorowe kanapki, a amatorzy grilla mogli skosztować szaszłyków z warzyw. Podczas naszej imprezy odbyła się loteria fantowa, kiermasz książek, gra losowa Totolotek. Maluchy miały możliwość skorzystania z dmuchanej zjeżdżalni, zakupu balonów, drobnych upominków przygotowanych przez rodziców i nauczycieli. Dziewczynki korzystały z „salonu piękności”, gdzie zaplatano im kolorowe warkoczyki, a chłopcy nie odstępowali zawodników Falkonsów- pierwszoligowej drużyny futbolu amerykańskiego, w której –piszemy to z dumą- trenują byli uczniowie naszej szkoły. Nasze "szkolne talenty" umilały nam czas występując na scenie. Były więc tańce, występy teatralne, taneczne i wokalne. 

        Wszystkie środki finansowe zgromadzone przed i na imprezie zostaną przeznaczone na „Gabinet Młodego Odkrywcy”, który powstanie w naszej szkole.

 

 
       Dziękujemy wszystkim za wspaniałe przygotowanie imprezy. Rodzicom za udział w organizacji pikniku. Nauczycielom i uczniom za ciężką pracę przed i w trakcie trwania imprezy. Teraz wiemy, że nasza szkoła ma wielu PRZYJACIÓŁ.
 

 

 

Zdjęcia z pikniku autorstwa pani Sylwii Piekarek, znajdzieszw GALERII

 

DZIEŃ RODZINY

         Pamiętając o bardzo ważnych świętach, jakimi są  Dzień Mamy i Taty, uczniowie klasy 1 b postanowili zaprosić swoich rodziców na wspaniałe przedstawienie. Zaprezentowali na nim tańce klasowego zespołu "Magiczne Nutki" oraz wierszyki. Podczas uroczystości zostały przeprowadzone konkursy: "Portret moich kochanych Rodziców" oraz "Wbij gwóźdź".

Szczęśliwe i rozpromienione twarze Rodziców dały wyraz temu, jak ważne są takie spotkania i chwile spędzone razem z dziećmi. Każdego rodzica rozpierała duma i rosło serce, kiedy jego dziecko występowało. Niejednej mamie i tatusiowi, łezka zakręciła się w oku.

To była naprawdę wyjątkowa uroczystość, pełna uśmiechu, radości i dumy.

 

          WYCIECZKA DO PARKU ROZRYWKI

         3 czerwca klasa 1 b wybrała się na wycieczkę do parku rozrywki Dream Park w Ochabach. Dzieci miały okazję podziwiać miniatury najsławniejszych cudów architektonicznych z całego świata. Zwiedzając park, mogły z bliska podziwiać: Krzywą Wieżę w Pizie, Statuę Wolności, Mur Chiński, Wieżę Eiffla, łuk triumfalny i wiele innych ciekawych budowli.  Wiele emocji wzbudziły dinozaury, które ruszały się i wydawały dźwięki oraz "dom do góry nogami". Dzieci były także  pod ogromnym wrażeniem  ryb tropikalnych. Wycieczka  dostarczyła im wielu niezapomnianych wrażeń oraz pozwoliła pogłębić wiedzę.

 

1 czerwca

DZIEŃ DZIECKA

        Dzień Dziecka w naszej szkole połączony był z Dniem Sportu. Uczniowie wszystkich klas 1 wzięli udział w konkursie "To już wiem, to potrafię!". Konkurs ten miał na celu połączenie sportu- zabawy, ruchu na świeżym powietrzu z nauką. Każda klasa dawała z siebie wszystko, aby zdobyć jak najwięcej punktów dla klasy. Każdy uczestnik turnieju otrzymał pamiątkowy dyplom.

 

 

SZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY DLA KLAS I – III ORAZ IV – VI

PT. „ŚWIĘTY JAN PAWEŁ II”.


         W kwietniu i maju 2015 roku odbył się konkurs plastyczny dla klas I – III oraz IV – VI pt. „Święty Jan Paweł II”. Konkurs zorganizowała Pani Grażyna Cieślak i Pani Barbara Przydatek. Sponsorem nagród jest ks. Piotr Szołtysik, proboszcz Parafii Św. Jana Chrzciciela w Tychach.
Wyniki konkursu dla klas I – III: I miejsce – Nikola Szabla, klasa 1c II miejsce – Martyna Helon, klasa 3a III miejsce – Patrycja Wiśniewska, klasa 1c
Wyniki konkursu dla klas IV – VI: I miejsce – Michał Jęśko, klasa 6b II miejsce – Martyna Orybkiewicz, klasa 4a III miejsce – Daria Stachura, klasa 4b
 

 

28 maja

WIZYTA KLAY 2 A W ŚLĄSKIEJ WYŻSZEJ SZKOLE ZARZĄDZANIA


          Uczniowie klasy 2 a biorą udział w zajęciach Uniwersytety Dziecięcego Gaudeamus organizowanych przez Śląską Wyższą Szkołę Zarządzania w Katowicach. Tym razem zajęcia odbywały się w salach wykładowych uczelni. Dzieci uczestniczyły w zajęciach przyrodniczych, które prowadziła p. mgr Katarzyna Wytyczak oraz zajęciach komputerowych prowadzonych przez p. mgr Bartosza Plebana. Wykładowcy Uniwersytetu Dziecięcego w bardzo ciekawy sposób wprowadzili dzieci w świat swoich zainteresowań. Uczniowie poznali fascynujący świat organizmów żywych. Dowiedzieli się między innymi , czym różnią się pajęczaki od owadów, zobaczyli pod mikroskopem bakterie grasujące w naszych ustach, czy też muszkę owocówkę. Na zajęciach komputerowych stworzyli rysunkowe historie o Minionkach. W tym roku przed uczniami klasy 2 a są jeszcze zajęcia z filozofii.
 

 

 

 

27 maja

„JUŻ PIĘKNIE CZYTAM”


        Uczennice klas drugich Natalka Barańska i Agnieszka Chmielewska wzięły udział w powiatowym konkursie czytelniczym „Już pięknie czytam”, który odbywał się w Szkole Podstawowej nr 40 w Tychach. Jego celem było doskonalenie umiejętności cichego i głośnego czytania ze zrozumieniem oraz rozbudzanie zainteresowań czytelniczych. Konkurencja była bardzo duża, wszyscy świetnie przygotowani. Ostatecznie dziewczynki nie zajęły medalowych miejsc, ale dostały dyplomy i nagrody książkowe, a przede wszystkich zdobyły cenne doświadczenie, które na pewno wykorzystają na kolejnych konkursach.
 

 

WYJAZD ŚRÓDROCZNY DO MARIANÓWKI

      W maju uczniowie  trzech klas wraz ze swoimi wychowawcami, wzięli udział w tygodniowym wyjeździe do Kotliny Kłodzkiej. Dla uczniów klasy 2 a była to "szkoła w plenerze", a dla uczniów klas IV a i V a obóz naukowy.  W trakcie autokarowych wycieczek i pieszych wędrówek uczniowie poznawali najpiękniejsze zakątki tej części Polski. Zwiedzili między innymi kopalnię Złota w Złotym Stoku, Twierdzę Kodzką, wzięli udział w lekcji muzealnej w Muzeum Zabawek w Kudowie- Zdrój, obejrzeli linię produkcyjną w Hucie Szkła Barbara w Polanicy - Zdrój, odwiedzili jedyne w Polsce Muzeum Filumenistyczne (muzeum niecenia ognia) w Bystrzycy Kłodzkiej. Wędrowali po Parku Narodowym Gór Stołowych (Rezerwat Błędne Skały), wspinali się na Igliczną, na której zboczu zbudowano Sanktuarium Marii Śnieżnej, obejrzeli Ogród Bajek w Międzygórzu.  Zdobytą wiedzę wykorzystywali do opracowywania różnorakich zadań i podczas konkursów. Wszyscy uczestnicy wyjazdu sprawdzili się w 100 procentach,  szczególnie dla drugoklasistów była to wielka lekcja samodzielności.

Fotogaleria

dzień 1

dzień 2

dzień 3

dzień 4

dzień 5

 

 

SZKOLNY KONKURS WIEDZY DLA KLAS IV – VI

PT.: „ŻYCIORYS ŚWIĘTEGO JANA PAWŁA II”


       30 kwietnia odbył się Szkolny konkurs wiedzy o Świętym Janie Pawle II dla klas IV – VI pt. „Życiorys Świętego Jana Pawła II”. W konkursie wzięło udział 7 klas, każdą klasę reprezentowało 3 osoby.

I miejsce w konkursie zajęła klasa VI b: Jakub Opic, Kacper Długajczyk, Wiktoria Paluch.
II miejsce w konkursie zajęła klasa VI a: Damian Cygan, Piotr Suleja.

III miejsce w konkursie zajęła klasa V a: Piotr Janicki, Mateusz Kaźmierczak, Wiktoria Chwolka.

Za pierwsze, drugie i trzecie miejsce uczniowie dostali w nagrodę książkę oraz dyplom.

Konkurs zorganizowały Panie katechetki Grażyna Cieślak i Barbara Przydatek.

 

 


 

MINIKONKURS DLA DZIECI ZE ŚWIETLICY PT. „SAVOIR-VIVRE NA CO DZIEŃ”


        W środę 29 kwietnia 2015 roku odbył się na świetlicy szkolny minikonkurs pt. „Savoir – vivre na co dzień”. W konkursie wzięło udział czterdziestu uczestników. Dzieci podzielono początkowo na sześć grup. Po przybyciu kolejnych dzieci liczba grup wzrosła do dziewięciu. Każda grupa wybrała lidera grupy, który mówił na głos numer pytania oraz odpowiedź. Grupy Łukasza Szafrona oraz Bartosza Pawełczyka dzielnie rywalizowały i zajęły ex aequo pierwsze miejsce.


Oto wyniki konkursu:
I miejsce – Łukasz Szafron (klasa 3b), Jakub Kogut (klasa 1b), Dominika Kalbarczyk (klasa 1d), Amelia Światowska (klasa 1a).
I miejsce – Bartosz Pawełczyk (klasa 2a), Natalia Barańska (klasa 2a), Miłosz Barański (klasa 2a), Julia Duży (klasa 1b).
II miejsce – Borys Kwiatkowski (klasa 1c), Nataniel Skierś (klasa 1a), Olaf Piórko (klasa 1d).


Konkurs zorganizowała Pani Barbara Przydatek i Pani Beata Płoskońska

 

 


 

MIEJSKI KONKURS MATEMATYCZNY "O ZŁOTY PIERWIASTEK"

       Drużyna reprezentująca nasza szkołę w miejskim konkursie matematycznym w składzie: Natalia Wachel, Dawid Skupień i Miłosz Retkowski  zajęła 4 miejsce.  Gratulujemy!

 

 

KONKURS "1 Z 10"

          Po raz drugi z rzędu, Szymon Cholewiński, reprezentant Szkoły Podstawowej nr 11 im. Marii Curie - Skłodowskiej w Tychach, zajął I miejsce w konkursie przyrodniczym pt. ,,1 z 10''. Konkurs odbył się 20.05.2015r. w Szkole Podstawowej nr 1 im. Rudolfa Zaręby, w Tychach. Poziom był bardzo wysoki, odpowiedziom towarzyszyły duże emocje ale wszyscy świetnie się bawili, kibicując najlepszym. Szymon wykazał się imponującą wiedzą i zajął I miejsce. Cieszymy się ogromnie i serdecznie mu gratulujemy tym bardziej, że w zmaganiach wzięło udział 12 szkół podstawowych.

 

 

JABŁKOWY ZAWRÓT GŁOWY

 

      Dzięki zgłoszeniu naszej szkoły do projektu Agencji Rynku Rolnego, związanego z wprowadzeniem rosyjskiego embarga na owoce i warzywa, do szkoły dotarła kolejna już dostawa darmowych jabłek dla uczniów. Przez kilka dni drugie śniadanie każdego chętnego ucznia było wzbogacone dodatkowymi witaminami w postaci jabłka. Po wyczerpujących zajęciach i zabawach na świetlicy szkolnej, dzieci mogły posilić się tym zdrowym owocem.

​Uczniowie klasy 2 A na  zajęciach kulinarnych upiekli z jabłek austriacki przysmak o tureckich korzeniach czyli strudel - zdrowe i smaczne ciasto przygotowane bez cukru. Przy okazji poznali tajemnicę pojawienia się tego deseru na austriackich stołach. Część jabłek zabiorą ze sobą dzieci wyjeżdżające na „obóz naukowy” do Kotliny Kłodzkiej.

 

 

AKCJA RABATKI KWIATOWE – EDYCJA WIOSENNA


        Jesienią zapoczątkowaliśmy prace nad zazielenieniem wejścia do naszej szkoły. Powstały pierwsze rabatki kwiatowe. Posadziliśmy roślinki cebulkowe i pierwsze krzaczki ozdobne.
W kwietniu i maju kontynuujemy te prace. Nasze rabatki zrobiły się kolorowe od wiosennych kwiatów. Przybyło wiele krzaków, które lada moment zakwitną i zazielenią się. Na wewnętrznym dziedzińcu, w szkolnym ogródeczku nasi najmłodsi koledzy posiali wraz z nauczycielami nasionka różnych warzyw.
Dziękujemy wszystkim uczniom, rodzicom, nauczycielom i przyjaciołom szkoły za sadzonki, ziemię i przede wszystkim prace ogrodnicze. .
Nadal liczymy na Was. Akcję będziemy kontynuować. Kolejna okazja zdobycia darmowych sadzonek w Punkcie Recyklingu będzie 7 czerwca na Imprezie MASTER ,, Pod Żyrafą”.
 

 

12 maja

NAGRODA W KONKURSIE DUSZEK ŚMIECIUSZEK

       Na kółku plastycznym uczniowie klasy 2 a wykonywali prace na konkurs plastyczny organizowany przez Teatr Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie. Praca ucznia  Jacka Szymańskiego została wyróżniona w konkursie na plakat i program do spektaklu “Duszek Śmieciuszek”. Oficjalne ogłoszenie wyników nastąpi 06.06.2015r. w dniu premiery, na którą Jacek wraz z osobą towarzyszącą  został zaproszony.Gratulujemy!

*„Duszek Śmieciuszek” to spektakl podejmujący tematy ekologiczne - zagadnienia zanieczyszczenia środowiska, oraz tego, co każdy może zrobić, by chronić powietrze, wodę i ziemię. Poprzez zachowania, które wspierają ochronę środowiska - jak między innymi segregacja śmieci - zachęca dzieci do myślenia globalnego i ekologicznego. Mówi także o tym, że osoba która pozostawia w lesie śmieci nie pozostaje anonimowa.

Pracę Jacka (pomarańczowy duszek) można zobaczyć na stronie teatru.
 

11 maja

WIENIEC POD POMNIKIEM STEFANA ROWECKIEGO
 

        Delegacja Jedenastki złożyła wieniec pod pomnikiem Stefana Roweckiego dla uczczenia 70 rocznicy zakończenia II wojny światowej. Opiekunem delegacji był nauczyciel historii Pan Krzysztof Oliwa.      

WYNIKI KONKURSU ,, TAJEMNICE CIAŁA I ZDROWIA CZŁOWIEKA”


         11 maja odbył się w naszej szkole konkurs wiedzy o zdrowiu i funkcjonowaniu ciała człowieka. Najlepsze wyniki osiągnęli:
I miejsce – ŁUKASZ NOWAK
II miejsce – ALEXANDER DOMINIK
III miejsce – MICHAŁ KOCZUR
GRATULUJEMY!!! Nagrody zostaną wręczone 5 czerwca w Dniu Talentów.
 

TANGRAM

        8 maja 2015 roku w naszej szkole odbył się konkurs Tangram.  W grupie wiekowe I-II I klasa nagrodę otrzymał ZBYSZEK PIEKAREK –uczeń klasy II a. W grupie wiekowej IV-V klasa nagrodę otrzymał PAWEŁ SZYMAŃSKI-uczeń klasy V b. Gratulujemy nagrodzonym , ale również wszystkim uczniom uczestniczącym w konkursie
 

 

 

APEL Z OKAZJI DNIA ZIEMI


       28kwietnia odbył się uroczysty apel podsumowujący obchody DNIA ZIEMI 2015r. w naszej szkole. Przez cały kwiecień na różnych lekcjach rozmawialiśmy o alternatywnych, bezpiecznych dla naszej planety źródłach energii i sposobach oszczędzania energii. Malowaliśmy plakaty dotyczące tegorocznego hasła: Z ENERGIĄ ZMIEŃMY ŹRÓDŁA”. 16 KWIETNIA wzięliśmy liczny udział w sprzątaniu naszego miasta. Odbyły się też 2 konkursy szkolne: ,,1 z 10” i świetlicowy konkurs ekologiczny.
Na apelu wystąpili uczniowie klas piątych i przybliżyli nam ideę tego międzynarodowego święta, zaprezentowali piękne okolicznościowe wiersze oraz porady jak oszczędzać prąd i ciepło. Szczególnie podobał się taneczny występ pierwszaków z klasy I d.
 

 

 

FINAŁ MIĘDZYNARODOWEGO KONKURSU MATEMATYCZNEGO PANGEA


         Mamy wyniki międzynarodowego konkursu matematycznego, w którym starowała uczennica klasy IVa Natalia Wachel  Zdobyte przez nią  60 punktów plasuje ją w czołówce uczestników. Jesteśmy dumni z Natalii, gratulujemy jej i życzymy, aby za rok zdobyła jeszcze wyższą lokatę.


 

SUKCES NAJMŁODSZYCH UCZNIÓW


         Pod koniec kwietnia w Miejskim Domu Kultury nr 1 w Tychach odbywał się XXV Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej. Podczas festiwalu zespoły instrumentalne, wokalne , teatralne i taneczne prezentowały swoje umiejętności. Jury festiwalu przyznaje wyróżnienia I, II, III stopnia i dyplomy za udział. W tym roku po raz pierwszy na festiwalu zaprezentował się zespół instrumentalno-wokalny z naszej szkoły „Na niepogodę”. Za prezentację dwóch utworów „Deszczowa orkiestra” i „U zegarmistrza” przyznano nam wyróżnienie I stopnia. Brawo dzieciaki!
 

KONKUR RECYTATORSKI „ LAS WITA WAS”


        21 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 18 w Tychach odbył się finał konkursu recytatorskiego „Las wita was” dla klas I-III. Ponad 40 uczniów zaprezentowało uroki lasu i jego wpływ na życie człowieka. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie:
Klasa I – Kinga Staszek
Klasa II – Zbigniew Piekarek
Klasa III – Maja Kutek
Wszyscy zdobyli IV miejsce w swojej kategorii wiekowej. Gratulujemy!
 

KONKURS PRZYRODNICZY "1 Z 10"

     21 kwietnia 2015r. odbył się finał szkolnego konkursu przyrodniczego ,,1 z 10”. Wyłoniona najlepsza dziesiątka z 72 uczniów klas piątych i szóstych zmagała się ze stresem, oraz trudnymi pytaniami z zakresu biologii, geografii, fizyki i chemii. Wszyscy uczestnicy popisali się dużą wiedzą.
Laureatami konkursu zostali: SZYMON CHPLEWIŃSKI – I.m; MIŁOSZ RETKOWSKI – II.m;
MICHAŁ JĘŚKO – III.m.
Gratulujemy! Puchary i dyplomy zostaną wręczone w DNIU TALENTÓW 5czerwca.
 

 

 

KOLEJNE WYRÓŻNIENIE DLA NASZEJ SZKOŁY

         Wiktoria Czernik z grupy przedszkolnej Szkoły Podstawowej nr 11 im. M. Curie-Skłodowskiej w Tychach zdobyła wyróżnienie w ogólnoprzedszkolnym konkursie pt. „Wiosenny ptak”. Praca Wiktorii zatytułowana „Kura kolorowo-pióra” przyniosła dumę pięcioletniej już Wiktorii. Dziewczynka swoją pracę wykonała pod kierunkiem wychowawczyni P. Bożeny Marut-Ozimek. Serdecznie gratulujemy!!!

 

Zwycięska praca Wiktorii

WIOSENNE SPRZĄTANIE MIASTA

       W czwartek 16 kwietnia w całych Tychach przeprowadzono piątą wiosenną akcję sprzątania miasta. Inicjatorem tej akcji jest Urząd Miasta Tychy.
Nasza szkoła bardzo chętnie włączyła się w tą inicjatywę. Aż 326 uczniów z wszystkich klas solidnie napracowało się, aby zebrać ogromną ilość śmieci. Sprzątali mali i duzi. Byliśmy zdumieni ich ilością. Było warto! Okolice naszej szkoły i osiedle C są coraz piękniejsze. Wkrótce dowiemy się z lokalnych gazet, jakie efekty przyniosła akcja w całym mieście.
 

 

 


„BARKA” NA PRZERWIE  W 10. ROCZNICĘ ŚMIERCI ŚWIĘTEGO JANA PAWŁA II


         2 kwietnia 2015r. przypada dziesiąta rocznica śmierci Świętego Jana Pawła II. Z tej okazji 31 marca 2015r. na przerwie o godz. 10:30 przy wejściu głównym do szkoły dwukrotnie zaśpiewaliśmy „Barkę” – ulubioną pieśń Świętego Jana Pawła II. Na keyboardzie grał Jakub Opic , uczeń klasy 6b, natomiast na trąbce grał Filip Zawadzki, również uczeń klasy 6b. Barkę” śpiewały Panie katechetki wraz z klasą 5a oraz przypadkowo zatrzymującymi się uczniami, którzy dostawali tekst piosenki do ręki.
 

 

 

SUKCES W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE OLIMPUS – PRZYRODA


         Wśród 4589 uczestników ogólnopolskiej olimpiady przyrodniczej znalazło się 6 uczniów naszej szkoły:


Szymon Cholewiński – III miejsce
Aleksander Dominik – V m.
Michał Jęśko – VI m.

Mateusz Czernik – IX miejsce

Dawid Nguyen – IX miejsce

Piotr Suleja – X miejsce

 

Wysokie lokaty zajęli również:


Wiktoria Zabłocka – 19m., Jakub Nowak – 25 m., Mateusz Wilczek – 16 m., Jakub Opic – 21 m., Bartek Walewski 29 m., Miłosz Retkowski – 29 m.

 

 

 

SUKCES W III MIĘDZYNARODOWYM KONKURSIE PLASTYCZNYM „PTAKI CUDAKI”

 

      Wśród 2110 prac nadesłanych z placówek oświatowych i kulturalnych z Polski, Niemiec, Słowacji , Słowenii i Turcji znalazło się również 9 prac dzieci z naszej szkoły. W gronie laureatów w kategorii prac przestrzennych w grupie wiekowej 4-6 znalazły się dzieci z oddziału przedszkolnego ”Puchatki”, które swoje prace wykonywały pod kierunkiem Pani Bożeny Marut-Ozimek.
II miejsce zdobył Mateusz Wacławek (lat 5), a wyróżnienie Zuzanna Nowak (lat 6).
18.04. 2015 w Rzeszowskim Domu Kultury odbędzie się wystawa prac wszystkich uczestników. Laureaci otrzymają dyplomy i nagrody. Serdecznie gratulujemy Mateuszowi i Zuzi  oraz wychowawczyni.
 

 

 

LITERATURA ZA MAKULATURĘ

       W dniu 31 marca w Szkole Podstawowej nr11 im. Marii Curie-Skłodowskiej w Tychach gościła pani Dorota Gellner. Autorka została zaproszona w ramach akcji „Literatura za makulaturę” organizowanej w naszej szkole od 5 lat. Na spotkanie przyszli uczniowie klas 0-3, którzy aktywnie uczestniczyli w zbiórce makulatury. Pani Dorota Gellner podczas spotkania zachęciła dzieci do zabawy, śpiewania piosenek, zadawała zagadki oraz czytała swoje wiersze i opowiadania. Na zakończenie spotkania można było zdobyć autograf pisarki, kolorową zakładkę, a także porozmawiać z autorką i zrobić sobie zdjęcie.

 

MIĘDZYNARODOWY KONKURS MATEMATYCZNY PANGEA

 

       30 marca 2015 roku zostały ogłoszone wyniki  I etapu Międzynarodowego Konkursu Matematycznego PANGEA,  w którym na początku marca wzięli udział uczniowie naszej szkoły. Do finału konkursu, który odbędzie się w Warszawie i we Wrocławiu została zaproszona  uczennica klasy IV a  Natalia Wachel
Gratulujemy Natalii bardzo wysokiego wyróżnienia i życzymy powodzenia w finale konkursu.
 

 

31 marca

Z WIZYTĄ W TEATRZE


       „Piękna i Bestia” to znana wszystkim klasyczna baśń o sile miłości, która potrafi zdziałać cuda, o tym że zło musi zostać ukarane, a na końcu zawsze zwycięża dobro... Uczniowie klasy 2 a mieli okazję obejrzeć w Teatrze Ateneum w Katowicach spektakl o Pięknej i Bestii, która okazała się bestią nie być. Liryczna, ale pełna napięć i dramatycznych zdarzeń akcja, wyraziste postaci oraz atrakcyjna scenografia sprawiły, że widzowie po zakończeniu spektaklu byli pełni zachwytu i długo nie pozwolili aktorom zejść ze sceny. Przed spektaklem uczniowie wzięli udział w lekcji teatralnej dotyczącej scenografii.

 

 


 

 

RODZINNA NIEDZIELA Z JAJEM

      W niedzielę, 29 marca zachęcaliśmy przybyłych do City Point  milusińskich oraz ich rodziców, do wzięcia udziału w świątecznych warsztatach, których bohaterem było wielkanocne jajo!  Ten wielkanocny symbol pojawił się w naszym centrum w wielu wymiarach, od zwykłej wielkości jajka do pisanki XXL.
Podczas warsztatów plastycznych przy wykorzystaniu różnorodnych technik tworzyliśmy symbole Wielkanocy - kolorowe pisanki, baranki, zajączki, kurczaczki. Styropianowe jajko było owijane w wełnę, bibułę, różne kolorowe wstążki, a na koniec dodatkowo ozdabiane. Dzieci wraz z rodzicami pokazali nam swoją kreatywność, a magię świąt Wielkanocnych można było odczuć na każdym kroku. Warsztaty prowadzone były z pomocą Pani Karoliny, Dagmary i Bożeny z naszej szkoły. To była wspaniała, kolorowa, rodzinna niedziela, niedziela z jajem. Dziękujemy dzieciom i ich rodzicom za zabawę pełną wrażeń.

 

 

Zdjęcia: facebook.com/City.Point.Tychy

(Więcej zdjęć znajdziesz w galerii)

27 marca

SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI

     Jak co roku, najlepsi recytatorzy z klas I-III wzięli udział w konkursie recytatorskim. W tym roku  odbywał się on pod hasłem  "Las wita Was". Mali artyści, nieco stremowani, ale  z wielkim wdziękiem recytowali przygotowane wcześniej wiersze. Po burzliwych obradach, jury  ogłosiło wyniki.

I miejsca zdobyli: Kinga Staszek z klasy 1 c, Zbyś Piekarek z klasy 2 a i Maja Kutek z klasy III b. Oni też będą reprezentować nasza szkołę na miejskim konkursie recytatorskim w SP nr 18.

Wszyscy uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni dyplomami i drobnymi upominkami.

 

Więcej zdjęć znajdziesz w galerii

 UCZNIOWIE KLASY 3 B UCZĄ SIĘ RATOWAĆ

      W naszej szkole już od kilku lat realizowany jest program Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy "Ratujemy i Uczymy Ratować"...Program ten polega na wprowadzeniu zajęć z podstawowych czynności ratujących życie powszechnie już w pierwszych klasach szkoły podstawowej. Dzieci oswajają się z tak ważnymi zagadnieniami, kształtowane są właściwe nawyki – pierwsza pomoc staje się dla nich czymś naturalnym ( źróło:http://www.wosp.org.pl/). W bieżącym roku szkolnym programem pod nazwą "Mały Ratownik" objęci są uczniowie klas 2 i 3. Aktulnie w zajęciach uczestniczą uczniowie klasy 3 b.

 

 

 

(zdjęcia p.Krzysztof Derewońlko)

Więcej zdjęć w galerii

 

9 marca

MARCOWE SPOTKANIE Z POEZJĄ

        W piękne marcowe przedpołudnie uczniowie klasy 2 a odwiedzili  Miejską Bibliotekę dla Dzieci, by "spotkać się" z poezją pani Izabelli Klebańskiej. Prezentowane wiersze pochodziły  z tomiku "Kaprys, żart i inne muzyczne fanaberie". Czytaniu towarzyszyły piękne utwory muzyki klasycznej. Uczniowie wysłuchali miedzy innymi "Kaprysu" Niccolo Paganiniego, dowiedzieli się, że rondo to nie tylko skrzyżowanie w kształcie koła, ale także forma muzyczna z powracającym refrenem.

 

 

21 lutego

KULIG RODZINNY

     Korzystając z zimowej aury panującej w górach uczniowie klas 2 a i 4 a wybrali się wraz ze swoimi wychowawcami, rodzicami i rodzeństwem na kulig z Kubalonki na Stecówkę. Pogoda była wymarzona, a widoki piękne. Wszyscy świetnie się bawili- zarówno dzieci, jak i dorośli, a co najważniejsze aktywnie spędzili wolny czas na świeżym powietrzu.

 

 

(Więcej zdjęć znajdziesz w galerii "ananasy...)

19 lutego

ZAJĘCIA Z PANIĄ PAULINĄ KLASIK Z AKADEMII ROZWOJU DZIECKA "EDULANDIA"

 

 

      Uczniowie klas 1a i 1 b brali udział w zajeciach prowadzonych przez Panią  Paulinę Klasik, założycielkę Akademii Rozwoju Dziecka "Edulandia". Pani Paulina prowadziła zajęcia ogólnorozwojowe w ramach cyklu zajęć - Klub Twórczych Rączek.

Tematem pierwszych zajęć były środki lokomocji - bezpieczeństwo ruchu drogowego. Dzieci poznały dźwięki przeróżnych pojazdów, rozwiązywały zagadki i ciekawe zadania. Wykonując ćwiczenia trenowały koordynację wzrokowo-ruchowo-słuchową oraz ćwiczenia pamięci, uwagi i koncentracji.

Drugą godzinę stanowiły zajęcia integracyjne polegające na  treningu umiejętności społecznych.

 

 

EDULANDIA - Akademia Rozwoju Dziecka powstała z myślą o najmłodszych. Celem Akademii jest wspieranie rozwoju dziecka, rozwijanie talentu, kształcenie umiejętności oraz zdobywanie wiedzy.

Relacja z zajęć na stronie Akademii

 

30 stycznia

DZIEŃ BABCI I DZIADKA W KLASIE 2 A

      Do spotkania z Babciami i Dziadkami uczniowie klasy 2 a przygotowywali się przez kilka tygodni. Uczyli się swoich ról, piosenek i tańców. Wykonywali zaproszenia i prezenty, a tuż przed przyjęciem upiekli marchewkowe muffinki. Impreza była przednia- dzieci pięknie się zaprezentowały, Babcie i Dziadkowie byli zachwyceni występami swoich wnuków, a muffinki smakowały wybornie.

 

 

 

SPORTOWCY GKS TYCHY W NASZEJ SZKOLE

       29 stycznia naszą szkołę odwiedzili hokeiści: Jarosław Rzeszutko, Bartłomiej Pociecha, piłkarze: Jakub Bąk, Marcel Wawrzynkiewicz, koszykarze: Mariusz Markowicz, Marcin Dymała. Imprezę prowadził Pan Michał Rus – Rzecznik Prasowy Tyski Sport S.A.

Celem głównym tego spotkania było: promowanie zdrowego stylu życia, wspomaganie rozwoju fizycznego dzieci poprzez udział w meczach sportowych, rozwijanie aktywnego spędzania wolnego czasu, rozwijanie umiejętności współdziałania z rówieśnikami podczas zabaw.

Na początku spotkania uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawych informacji na temat historii klubu. Następnie prowadzący oraz  uczniowie zadawali pytania sportowcom. Odbył się quiz z nagrodami na temat wiedzy o GKS Tychy oraz  interesująca prelekcja w ramach projektu „Kibice Razem GKS Tychy” na temat pozytywnego kibicowania. Na końcu spotkania uczniowie zagrali mecz: piłki nożnej, koszykówki oraz unihokeja - sportowcy kontra dzieci, pozostałe dzieci dopingowały swoich kolegów. W tle uczniowie grali na bębnie, śpiewali, dostali flagi w barwach zespołu GKS. Impreza zakończyła się wspólną fotografią ze sportowcami, nie zabrakło autografów.

 

 

Spotkanie fotografowała Pani Nicole Pawlak – dziennikarka gazety Echo. W kolejnym wydaniu gazety, pojawi się informacja wraz ze zdjęciami na temat spotkania.

 

Jakub Bąk – polski piłkarz występujący na pozycji pomocnika. Do końca czerwca 2015 roku został wypożyczony z Pogoni Szczecin do GKS Tychy. Młodzieżowy reprezentant Polski. Jako junior grał w Orłach Rzeszów, Stali Rzeszów i Ruchu Chorzów.

 

Marcel Wawrzynkiewicz – polski piłkarz występujący na pozycji obrońcy w polskim klubie GKS Tychy. Wychowanek MKS-u Poręba, występował także w GKS-ie Katowice, Vålerendze oraz Cracovii. Od sierpnia 2014 roku gracz GKS Tychy.

 

Jarosław Rzeszutko - wychowanek Stoczniowca Gdańsk. Absolwent Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Sosnowcu. Od 2010 zawodnik Newcastle Vipers występującego w brytyjskiej lidze Elite Ice Hockey League. Od kwietnia 2011 roku zawodnik francuskiego klubu Gothiques d'Amiens w rozgrywkach Ligue Magnus (występującego w rozgrywkach Ligue Magnus). W czerwcu wypożyczony na rok ze Stoczniowca Gdańsk do Unii Oświęcim. W maju został zawodnikiem GKS Tychy.


Bartłomiej Pociecha - wychowanek KTH Krynica. Przez dwa lata występował w czeskiej drużynie HC Vítkovice w juniorskich rozgrywkach tego kraju. Od maja 2012 zawodnik klubu z Sanoka. Od maja 2014 zawodnik GKS Tychy.

 

O spotkaniu przeczytać można na:

Oficjalny serwis internetowy GKS Tychy

Tyski Sport

Facebook GKS

 

"... Dzisiaj w szkole
śmiech i tańce,
Z wodzirejem mamy bal.
Przyszły różne przebierańce
z przystrojonych pięknie sal...”

BAL PRZEBIERAŃCÓW...


....długo wyczekiwany przez wszystkie dzieci. W tym roku zaprosiliśmy do szkoły panią Kasię i pana Romka z zespołu RoKa Band. Było bajecznie, kolorowo, radośnie, głośno i wyjątkowo. Szkoda, że następny bal... dopiero za rok.
 

 

 

 

 

 

WIRUJĄCE FARBY

       Taki tytył nosiły zajęcia edukacyjno- plastyczne, w których wzięli udział uczniowie klas młodszych. Poprzez zabawę dzieci uczyły się kreatywności i pobudzały swoją wyobraźnię. Dowiedziały się, jak działa grawitacja a jak siła odśrodkowa? Jak zachowują się farby w obecności przyrody? Czy mamy na to wpływ? Wystarczyło jedno niezwykłe urządzenie i wyjątkowe farby, by przeżyć niezwykłą przygodę z prawdziwym malowaniem.

 

 

WYNIKI MIĘDZYSZKOLNEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO DLA KLAS IV – VI

pt. „TRZY RAZY T”


        16 grudnia 2014 nastąpiło rozstrzygnięcie Międzyszkolnego Konkursu Plastycznego pt. „Trzy razy T. Święta Teresa z Avila, Święta Teresa z Lisieux i Błogosławiona Matka Teresa z Kalkuty. Terezjańskie drogi do świętości”.
Praca na konkurs zawierała ilustrację na podany temat dotyczący sylwetek trzech świętych oraz wiersz napisany przez uczniów i umieszczony na pracy.
I miejsce zdobyła praca plastyczna uczniów klasy 6a - Wiktorii Kamińskiej i Michała Jęśko. Konkurs zorganizowała Szkoła Podstawowa nr 35 z Oddziałami Integracyjnymi im. Matki Teresy z Kalkuty w Tychach. Uczniowie otrzymali nagrodę dla szkoły oraz dyplomy i nagrody indywidualne. Przed wręczeniem nagród nastąpiło krótkie przedstawienie, w którym wystąpiły uczennice przebrane za Świętą Teresę z Avila, Świętą Teresę z Lisieux i Błogosławioną Matkę Teresę z Kalkuty. Podczas „słodkiego poczęstunku” uczniowie naszej szkoły mogli zrobić sobie z aktorkami zdjęcie.

 

 

 

 

 

SZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY DLA KLAS I – III ORAZ IV – VI

PT. „TRZY RAZY T”


        W grudniu 2014 roku został przeprowadzony szkolny konkurs plastyczny:
a) dla uczniów klas I – III pt. „Trzy razy T. Ten , który kocha, ten, który służy i ten, który jest święty”,
b) dla uczniów klas IV – VI pt. „Trzy razy T. Święta Teresa z Avila, Święta Teresa z Lisieux i bł. Matka Teresa z Kalkuty. Terezjańskie drogi do świętości.
Oto wyniki konkursu:
Klasy I – III:
I miejsce – Oliwia Śmigiel, uczennica klasy 2a
II miejsce – Julia Kowalik, uczennica klasy 2a
III miejsce – Nikola Kawczyńska, uczeń klasy 2b
Klasy IV – VI:
I miejsce – Wiktoria Kamińska i Michał Jęśko - uczniowie klasy 6a
II miejsce – Nikola Dziadkowiec i Aleksandra Krzemińska, uczennice klasy 4a
III miejsce – Karina Girczyc, Aleksandra Szczepanek i Daria Mederska, uczennice klasy 4a
Prace konkursowe zostały przekazane na międzyszkolny konkurs plastyczny organizowany przez Szkołę Podstawową nr 35 z Oddziałami Integracyjnymi w Tychach. Na zdjęciach znajdują się prace uczniów, które zdobyły pierwsze miejsce. Konkurs zorganizowałY mgr Barbara Przydatek i mgr Grażyna Cieślak.

 

 

 

19 grudnia

SZKOLNE JASEŁKA -DZISIOJ W BETLYJCE

 

     Tradycją naszej szkoły są coroczne jasełka przygotowywane przez uczniów pod opieką Pań katechetek. W tym roku  przedstawienie przygotowała klasa IV a pod okiem Pani Grażyny Cieślak. Uczniowie w gwarze śląskiej opowiedzieli  historię o narodzeniu Jezusa w „betlejemskiej grocie”. Całości dopełniła ciekawa dekoracja i oprawa muzyczna. Spotkanie zakończył świąteczny występ uczniów klasy 1 b.

 

 

 

 

       Miło nam poinformować, że nasza szkoła uzyskała certyfikat WIARYGODNA SZKOŁA. Jest to dla nas duże wyróżnienie, gdyż świadczy o wysokiej jakości nauczania oraz o zapewnieniu uczniom odpowiednich standardów w zakresie wychowania i bezpieczeństwa. Przyznanie tego prestiżowego tytułu było możliwe dzięki pozytywnie zakończonemu procesowi weryfikacji, przeprowadzonemu przez Kapitułę Programu w oparciu o przewidziane Regulaminem procedury. Uzyskany przez szkołę Certyfikat jest drogowskazem dla dzieci i ich rodziców, którzy są w trakcie podejmowania ważnej decyzji, dotyczącej wyboru szkoły oraz potwierdza prestiż i właściwe zarządzanie placówką.


      Dzięki certyfikatowi WIARYGODNA SZKOŁA, Szkoła Podstawowa nr 11 im. Marii Curie – Skłodowskiej w Tychach, wzmacnia swoją pozycję wśród innych szkół, jako wiarygodny partner w edukacji. Otrzymany certyfikat zobowiązuje jeszcze bardziej całą społeczność szkolną, do dalszej, efektywnej pracy w celu osiągania pozytywnych rezultatów dydaktyczno-wychowawczych.
 

 

NAGRODY W MIEJSKIM KONKURSIE "GÓRNICZE SKARBY"

 

       Uczniowie klasy 2 a uczestniczący w zajęciach koła plastycznego, brali udział w miejskim konkursie plastycznym "Górnicze skarby" organizowanym przez SP-22 w Tychach. W pierwszych dniach grudnia konkurs został rozstrzygnięty, a nagrody dotarły do zwycięzców. Większość nagród głównych trafiła do naszej szkoły:  I miejsce zdobył Miłosz Barański, miejsce III Sabinka Dyrda. W udziale przypadło nam także wyróżnienie- zdobyła je Julka Mleczyńska.

 

Na zdjęciu zdobywca I miejsca Miłosz Barański

KIERMASZ ŚWIĄTECZNY
 

       Jak, co roku tuż przed świętami, w szkole odbył się  świąteczny kiermasz. Wszystkie klasy przygotowały się do niego niezwykle starannie. Przez wiele dni powstawały świąteczne cudeńka: papierowe ozdoby choinkowe, kartki świąteczne, stroiki, pierniczki bożonarodzeniowe.... Wytwarzali je uczniowie, nauczyciele oraz  rodzice.  Klasowe stoiska mieniły się  wspaniałymi barwami, a w powietrzu unosił sie zapach świąt. W naszej szkolnej kawiarence można było delektować się kawą, herbatą i pizzerinkami w kształcie choinki, renifera czy Mikołaja.

 

 

 

Zdjęcia: Pan Adam Gołąb

NOWINKI Z ARENY SPORTOWEJ
 

       11 i 12 grudnia odbyły się zawody sportowe w szachach dziewcząt i chłopców. Do rywalizacji przystąpiło dwanaście drużyn żeńskich i jedenaście męskich. Pierwszego dnia rozgrywki przeprowadzono systemem europejskim, natomiast wśród chłopców systemem każdy z każdym.

Nasze uczennice uplasowały się na 11 miejscu, a uczniowie na 6 miejscu. Drużyny stanowili: Natalia Wachel i Kinga Dittrich oraz Michał Jęsko i Szymon Cholewiński. Gratulujemy!

 

 

JEDENASTKA Z MISTRZEM LEKKOATLETYCZNYM
 

        Naszą  szkołę wyjątkowy gość. Był nim utytułowany tyski lekkoatleta pan MARCIN ŁAWRESZUK. Towarzyszył mu jego trener pan Bogdan Przybycin. Przeprowadził wybranym uczniom (utalentowanym lekkoatletycznie) pokazową lekcję. Mogliśmy przekonać się jak wspaniałe efekty przynosi długoletnie trenowanie wybranej dyscypliny sportowej.

Mimo, że pan Marcin jest człowiekiem bardzo skromnym zdradził nam kilka istotnych faktów ze swojej kariery sportowej. Oto informacje, które uzyskaliśmy:

  •  jest pierwszym zawodnikiem sekcji MOSM Tychy LA, który wystąpił na Mistrzostwach Europy juniorów (Novi Sad -Serbia 2009);
  •  jest pierwszym zawodnikiem w klubie który osiągnął wynik klasy mistrzowskiej - 10,63 na 100m przy wietrze 0,0;
  •  w roku 2009 zdobył dwa tytuły mistrza Polski juniorów: na 60 m w Spale osiągając wynik 6,86 sek. o 0,01 gorszy od rekordu Śląska juniorów; pół roku później w Słupsku wygrał bieg finałowy na 100 m;
  •  podczas mistrzostw Europy awansował do półfinału. W tych zawodach miał możliwość biegać w serii z najszybszym "białym" sprinterem świata – Christophe Lemaitre'm oraz Ramilem Gulijevem zawodnikiem ze ścisłej seniorskiej światowej czołówki sprinterskiej .

Bardzo dziękujemy za pokaz i życzymy panu Marcinowi kolejnych sportowych sukcesów!

 

MISJONARZE Z BOLIWII

         Na zaproszenie katechetki Pani Grażyny Cieślak, gościliśmy misjonarzy z Boliwii: brata Paschalisa oraz brata Hieronima ze Zgromadzenia Franciszkanów w Panewnikach-Ligocie.

Bardzo ciekawie opowiadali o pracy misyjnej w Boliwii, o zwyczajach i codziennym życiu Indian, wśród których głoszą Chrystusa.

Przywieźli ze sobą wiele ciekawych wyrobów rękodzieła boliwijskiego, wykonanych przez dzieci oraz dorosłych. Uczniowie z dużym zainteresowaniem wysłuchali, w jakich warunkach ich rówieśnicy uczą się i przygotowują do wykonywania różnych zawodów.

 

WARSZTATY KULINARNE Z PANEM TOMKIEM KALINOWSKIM

UCZESTNIKIEM III EDYCJI PROGRAMU   

 

 

         12 grudnia naszą szkołę odwiedził Pan Tomek Kalinowski, uczestnik III edycji programu Master Chef. Pan Tomek na co dzień mieszka w Krakowie, jest studentem informatyki. Gotowaniem zajmuje się od kilku lat, ostatnio  interesuje się  kuchnią molekularną* (przeprowadził dla nas pokaz jednej z technik tej kuchni  tzw. sferyfikację soku owocowego). Do udziału w programie namówił go znany nam Charlie Daigneault, u którego był na warsztatach kulinarnych.

Uczestnicy warsztatów wraz z gościem przygotowali tajskie curry, potrawę z kurczaka, bakłażanów, ryżu i specjalnych dodatków nadających potrawie specyficznego smaku: mleczka kokosowego, pasty curry, trawy cytrynowej i liści z limonki. Spotkanie z Panem Tomkiem zakończyło się degustacją przygotowanego dania, autografami i wspólnym zdjęciem. Cieszymy się, że mogliśmy gotować razem z naszym gościem. Było pracowicie, ciekawie, aromatyczne i bardzo sympatycznie.

 

* Kuchnia molekularna – (nazywana również kuchnią kreatywną) rodzaj kuchni wykorzystujący wiedzę naukową na temat gotowania. Celem jest otrzymanie czystych smaków, nietypowymi sposobami i niekiedy w bardzo zaskakujących zestawieniach (źródło: wikipedia)

 

 

Fotorelację z warsztatów kulinarnych znajdziesz w albumie

MIKOŁAJKOWY TURNIEJ SPORTOWY
Z TRENERAMI GKS TYCHY.

Najciekawszą formą ćwiczeń dla dzieci są zabawy ruchowe,
w których udział biorą drużyny rywalizujące ze sobą o zwycięstwo.
Zasady zdrowej rywalizacji zajęć przyczyniają się
do wszechstronnego rozwoju dziecka.

        11 grudnia w naszej szkole odbył się Mikołajkowy Turniej Sportowy z trenerami GKS TYCHY. Uczestnikami turnieju byli uczniowie klas 1-6, którzy uprawiają sport. Celem tej imprezy było przede wszystkim:  Wyrabianie ogólnej sprawności ruchowej dzieci z wykorzystaniem zabaw i zadań. Wdrażanie dzieci do rywalizacji zespołowej – nabywanie odporności emocjonalnej. Hartowanie organizmu dzieci poprzez zabawy i zawody o charakterze sportowym.Wyrabianie dbałości o bezpieczeństwo swoje i innych podczas pokonywania zadań. Angażowanie uczniów posiadających predyspozycje gimnastyczne do chętnego uczestnictwa w tego typu zajęciach i uprawiania tej dyscypliny sportowej. Kulturalne kibicowanie, właściwe zachowanie w czasie trwania zawodów.     Turniej rozpoczął się uroczystym przywitaniem gości przez naszą  Panią wicedyrektor - Barbarę Fatygę.Trenerzy podzielili uczniów na 2 zespoły składające sie z uczniów klas młodszych i starszych. Trenerzy na początku przedstawili uczniom zabawę – „Kula Babula”. Następnie odbyły się konkurencje sportowe: ćwiczenia piłkarskie: tory przeszkód, wyścigi rzędów. Wszyscy uczniowie czekali najbardziej na: mecz drużynowy, który również był podzielony na uczniów klas młodszych i starszych! Zakończenie imprezy, to pamiątkowe zdjęcia, autografy, dyplomy... Zabawa była świetna! Dziękujemy trenerom za poświęcony czas i za wspólną zabawę! ;-)

 

 

(Więcej zdjęć autorstwa Pani Sylwii Piekarek znajdziecie w albumie)

 

MISTRZOWIE SUDOKU

     11 grudnia 2014 roku szkolni  mistrzowie Sudoku w osobach: Thomasa Lorente i Bartka Holskiego
zostali Mistrzami w Pierwszym Międzyszkolnym Konkursie „MISTRZ SUDOKU” przygotowanym i zorganizowanym w SP 36 w Tychach.
Wygrywając konkurs miejski uczniowie wykazali się wysokim poziomem sztuki logicznego myślenia.
Gratulujemy zdobycia pierwszego miejsca. Jesteśmy z Was: Tomku i Bartku dumni. Tak trzymać!, a Szkole Podstawowej nr 36 w Tychach dziękujemy za zorganizowanie profesjonalnych rozgrywek i super nagród dla wszystkich uczestników konkursu.
 

Nasi mistrzowie wraz z Panią  Jolantą Frejowską  przygotowującą chłopców do konkursu.

TAJEMNICE PRZYRODY

          11 grudnia 2014r. odbył się finał szkolnego konkursu ,,Tajemnice przyrody”.
Do I etapu przystąpiło 65 uczniów klas czwartych, piątych i szóstych. Do II etapu zakwalifikowało się 17 uczniów klas czwartych i szóstych. Do finału dostało się 10 uczniów. Po 3 rundach pytań pisemnych i ustnych, największą wiedzą i odpornością na stres wykazali się 3 uczniowie”
• I miejsce MATEUSZ CZERNIK kl. IVb
• II miejsce SZYMON CHOLEWIŃSKI kl. VIa
• III miejsce MICHAŁ JĘŚKO kl. VIa
Gratulujemy wszystkim finalistom dużej wiedzy. Rozdanie nagród na najbliższym apelu.
 

LEŚNE MIKOŁAJKI

         W tym roku uczniowie klasy 2 a i 4 a postanowili urządzić mikołajki ptakom żyjącym w lesie. W domu przygotowali dla nich różne smakołyki: kule smakule ze smalcu i ziaren, słoninkę nawleczoną na druciki, chleb na sznureczkach, pojemniczki z ziarnem, i tuż po 6 grudnia udali się do lasu. Tam przywitał ich  znajomy Pan leśniczy. W czasie spaceru opowiadał dzieciom na czym polega jego praca, pokazał różne rodzaje drzewostanów, niektórzy widzieli nawet norę lisa. Po rozwieszeniu "prezentów mikołajkowych" uczniowie wrócili do leśniczówki, gdzie czekała na nich niespodzianka- ognisko z pysznymi kiełbaskami i gorącą herbatką. Okazało się, że nie była to jedyna niespodzianka, w czasie gdy dzieci rozwieszały smakołyki dla ptaków, leśniczówkę odwiedził Prawdziwy Mikołąj i zostawił dla nich prezenty. Leśne mikołajki były bardzo udane.

 

 

 

(Więcej zdjęć autorsta Pani Sylwii Piekarek  w galerii)

Zdjęcia klasy IV a

 

MIKOŁAJKOWY DZIEŃ W 3B

       Wszyscy, jak co roku z niecierpliwością czekamy na Św. Mikołaja i niespodzianki jakie przygotował dla nas. Mimo, że 6 grudnia w tym roku jest w sobotę, my już w czwartek byliśmy na mikołajkowej wycieczce, a w piątek od samego rana czekały na nas atrakcyjne zajęcia: najpierw spotkaliśmy się na warsztatach z recyklingu. Pani Agnieszka z katowickiego sklepu IKEA przypomniała nam jak segregować odpadki i niepotrzebne już nam rzeczy. Było wesoło i ciekawie, a najtrudniejsze rzeczy prawidłowo rozpoznane do segregacji zostały nagrodzone.
Potem poszliśmy do szkolnej biblioteki na spotkanie z autorem serii książek o kocie Cukierku. Pan Waldemar opowiadał nam i czytał niesamowite przygody, które przytrafiły się Cukierkowi i jego opiekunom.
To był udany, pełen niespodzianek, mikołajkowy dzień. Ciekawe co będzie działo się w przyszłym roku?

 


 

 

 

DZIEŃ GÓRNIKA- BARBÓRKA W KALSIE 1 B


Dzień Górnika – tradycyjne święto górnicze, obchodzone w Polsce 4 grudnia, w dniu św. Barbary z Nikomedii, patronki dobrej śmierci i trudnej pracy. Poza górnikami Barbórkę obchodzą także geolodzy i inne osoby wykonujące zawody związane z poszukiwaniem paliw kopalnych.


      4 grudnia do klasy 1 b  przyszedł górnik, Pan Adrian Michalak. Na lekcji dzieci dowiedziedziały się, jak ważny jest węgiel w naszym codziennym życiu, kiedy powstał.  Poznały strój górnika, roboczy oraz ten odświętny.  Mogły przymierzyć czapkę "czako" oraz hełm górniczy. Pan Adrian pokazał im również maskę, w jakiej górnicy mają obowiązek pracować. Dzieci oglądały ciekawe zdjęcia, na których była przedstawiona praca w kopalni. Na lekcję dzieci zaprosiły Panią wicedyrektor, ponieważ 4 grudnia są imieniny Barbary - która jest patronką górników.

 

 

 

WYCIECZKA DO NIEZWYKŁEGO ŚWIATA OZDÓB CHOINKOWYCH

         Uczniowie klasy 2b, 3b odwiedzili fabrykę ozdób choinkowych „ARMAR” w Krakowie. Po przybyciu na miejsce uczniami zajęli się pracownicy zakładu. Dzieci podzielone na dwie grupy malowały własne bombki. Tworzyły fantazyjne wzory własnego pomysłu. Ozdobione bańki zostały podpisane i zabrane do wysuszenia. Była to największa atrakcja wycieczki. Uczestnicy mogli zobaczyć ile pracy, wysiłku i cierpliwości wymaga przygotowanie bombki.

Po warsztatach uczniowie obejrzeli film, przedstawiający technologię tworzenia baniek. Następnie udali się na zwiedzanie kolejnych sal, do "srebrzalni", gdzie zobaczyli, jak powstają szklane ozdoby za pomocą związku azotanu srebra. Potem - do sali, w której znajdowała się maszyna do suszenia pomalowanych i ozdobionych bombek. Pani prowadząca warsztaty poinformowała uczestników, że wszystkie ozdoby choinkowe malowane są w tradycyjny sposób, zachowując ręczny charakter wytwarzania. Praca ta wymaga niezwykłej precyzji. Następnie dzieci udały się do sklepu, gdzie zobaczyły i mogły kupić bombki, które były wyprodukowane w fabryce . Znajdowały się tam piękne i fantazyjnie, oryginalnie malowane wzory oraz całe krajobrazy na najrozmaitszych kształtach bombek. Można również było kupić bombkę z dowolnie wybraną dedykacja lub imieniem.

Na koniec wizyty uczestnicy wycieczki odebrali swoje elegancko zapakowane prace. Wracając do szkoły, każdy myślał już o nadchodzących świętach i o choince, którą ozdobi wykonana dzisiaj bombka.

 

 

2 grudnia

MIKOŁAJKI W MULTIKINIE

      Na mikołajki klasa 1 b wybrała się do Multikina w Tychach, na spektakl teatralny pt. "80 dni dookoła świata". Wystąpił Teatr Moich Marzeń z Chorzowa. Podróżnicy podejmują wyzwanie, które od ponad wieku rozbudza wyobraźnię pokoleń. W dzisiejszych czasach podróż samolotem dookoła świata z pewnością nie trwałaby aż 80 dni, ale prawdziwi podróżnicy uwielbiają wyzwania, dlatego nie idą na łatwiznę i postanawiają okrążyć Ziemię używając dawnych maszyn. Po spektaklu zawitał... MIKOŁAJ! Ho, ho, ho! Uczniowie dostali świąteczne prezenty.

 

SZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY DLA KLAS I – III 

"DARY JESIENI"


       W październiku 2014 roku odbył się konkurs plastyczny dla klas I – III p.t. „Dary jesieni”. Ogłoszenie wyników oraz wręczenie dyplomów i nagród nastąpiło 20 listopada 2014r. podczas szkolnego apelu. Konkurs zorganizowała Barbara Przydatek i Bożena Żyłka.
Wyniki konkursu:
Samira Manasar, klasa 1c I – miejsce,
Dominik Kucz, klasa 3b II – miejsce,
Kornel Pilarz, klasa 1d III – miejsce.

Wyróżnienia otrzymali: Oliwier Kieloch, klasa 1d, Karol Konieczny, klasa 1d, Milena Ciućka, klasa 1b,
Aleksandra Burmer, klasa 2a, Agata Tońska, klasa 1b, Sandra Gaweł, klasa 1c.
 

5 grudnia

SPOTKANIE Z PISARZEM

"Czy mały pręgowany kotek może wywrócić czyjeś życie do góry nogami? Tak, jeśli tym kotem jest Cukierek! Nie dajcie się zwieść imieniu. To słodkie futrzane utrapienie ceni sobie swobodę i dobrą zabawę"

     Uczniowie kilku klas mieli okazję spotkać się z Panem Waldemarem Cichoniem, autorem książek o kocie Cukierku. Pan Waldemar mieszka w Tychach, jak sam o sobie mówi nie jest pełnoetatowym pisarzem. Na co dzień  pracuje w Instytucie Technik Innowacyjnych EMAG w Katowicach, gdzie zajmuje się wydawnictwami, promocją i reklamą, a książki pisze w tzw. międzyczasie. Pan Waldemar opowiedział dzieciom, jak doszło do tego, że zaczął pisać kocią sagę o Cukierku, przytoczył kilka zabawnych historyjek z jego życia, bo Cukierek nie jest postacią wymyśloną, istnieje naprawdę,  mieszka z rodziną Pana Waldemara już od dobrych kilku lat i jest uosobieniem PRAWDZIWEGO kota.  Po spotkaniu, osoby chętne mogły kupić jedną z  książeczek o Cukierku z dedykacją autora.

 

 

 

5 grudnia

WARSZTATY Z RECYKLINGU

         Uczniowie czterech klas: II a, II b, III b i IV a uczestniczyli w warsztatach dotyczących segregacji odpadów oraz możliwości ich wykorzystania. Prowadziła je Pani Agnieszka Chwastek koordynator ds. zrównoważonego rozwoju IKEA Katowice. Pani Agnieszka postawiła przed dziećmi  trudne zadania.  Dzieci musiały zmierzyć się z  niełatwymi  wyborami czy karton po mleku powinien trafić do pojemnika na papier czy plastik? Czy puszkę po farbie powinniśmy wrzucić  do pojemnika z metalami czy z odpadami nieodnawialnymi. I wreszcie co zrobić z zużytym olejem jadalnym?*. Jedni poradzili sobie dobrze, inni trochę gorzej, a Ci najlepsi zostali nagrodzeni drobnymi prezentami pochodzącymi ze sklepiku IKEA.

* Zużyty olej powinno się zlewać do słoika, a następnie odsprzedać  na stacji benzynowej, stanie się wówczas surowcem wtórnym, który będzie  przerobiony na olej napędowy.

 

 

 

ŚWIĄTECZNE WYPIEKI- WARSZTATY Z PANIĄ ALEKSANDRĄ BOCZOŃ

        Trudno wyobrazić sobie święta bez pierniczków, a najlepsze są oczywiście te zrobione własnoręcznie. Należy jednak pamiętać, że trzeba je upiec na kilka tygodni przed świętami. Nasze prababcie ciasto na pierniki zagniatały już w październiku czyli na 6-8 tygodni przed świętami i trzymały je w zimnej spiżarni. Takie ciasto po zarobieniu było kleiste i rzadkawe, ale w miarę dojrzewania gęstniało. Gdy nadszedł czas przedświąteczny było idealne do wypieku. O tym uczniowie klasy 2 a dowiedzieli się od Pani Aleksandry Boczoń właścicielki tyskiej Maszkieterii, która gościła na ich zajęciach kulinarnych. Według przepisu Pani Oli uczniowie przygotowali ciasto piernikowe z dużą ilością słodkiego miodu i przypraw do piernika. Foremkami wykroili mnóstwo fantazyjnych wzorów. Po upieczeniu pierniczki ozdobili lukrem i drobnymi smakołyczkami. Pierniczki wyszły prześliczne, a w całej szkole unosił się ich aromat. Czy są smaczne? uczniowie  przekonają się podczas Wigilii klasowej.

 

 

 

PODSUMOWANIE MIESIĄCA

        3 grudnia odbył się szkolny apel. Podczas tego spotkania społeczności szkolnej wręczono dyplomy oraz nagrody w następujących konkursach:

Szkolny konkurs „Znam kraje Europy”:
Wzięło w nim udział 12 dzieci z klas I – III. Pytania konkursowe dotyczyły Polski, Niemiec, Grecji, Hiszpanii, Francji, Szwecji oraz Danii. Uczniowie wykazali się bardzo dużą wiedzą. Nawet mapa konturowa Europy ich nie przestraszyła.

Finalistami konkursu są:
I miejsce - Natalia Barańska
II miejsce – Karolina Kusiak
III miejsce – Borys Kwiatkowski

Szkolny Konkurs Sudoku:
I miejsce Thomas Lorente
II miejsce Bartek Holski
III miejsce Zuzia Boguszewska

Dwie pierwsze osoby będą reprezentowały szkołę na międzyszkolnym konkursie „Mistrz Sudoku”, który odbędzie się 11 grudnia w SP-36 w Tychach.

 

.

(Informacja oraz zdjęcia: Pan Adam Gołąb)

"KLASA BEZ BARIER"

       Taki tytył noszą  warsztaty edukacyjne, które będą prowadzone w naszej szkole przez cały grudzień. Zorganizowane są one przez fundację "Wchodzę w To", której założycielką jest Pani Renata Szot. Celem warsztatów jest "oswajenie" dzieci  z niepełnosprawnością, nauka tolerancji i akceptacji szeroko rozumianej "inności".

 

Jedną z klas, w których warsztaty już się odbyły, jest klasa 2 a. Uczniowie poznali kilka gestów języka migowego, miedzy innym: "dzień dobry, "do widzenia" i "kocham Cię". Mieli okazję zobaczyć książeczkę napisaną alfabetem Braille'a, mogli jej nawet dotknąć. W zajęciach towarzyszyły dzieciom laleczki, które pokazywały różne rodzaje niepełnosprawności. Były też zabawy pokazujące dzieciom pełnosprawnym, jak trudno w życiu codziennym funkcjonować osobie mniej sprawnej.

 

 

 

 

SZKOLNY KONKURS SUDOKU

 

        W piątek odbył się finał szkolnego konkursu Sudoku, oto wyniki:
I miejsce Thomas Lorente
II miejsce Bartek Holski
III miejsce Zuzia Boguszewska
Dwie pierwsze osoby będą reprezentowały szkołę na międzyszkolnym konkursie „Mistrz sudoku”, który odbędzie się 11 grudnia w SP-36 w Tychach.
Gratulujemy!

 

Informacja: Pani Jolanta Frejowska

WARSZTATY KULINARNE Z SZEFEM KUCHNI

       27 listopada gotował razem z nami  Pan Łukasz Kozłowski, szef kuchni tyskiej restauracji Wiktoria.  Dzieci pod okiem Pana Łukasza przygotowały cały obiad. Pierwsza grupa przygotowała między innymi zupę- krem z pomidorów, purée z ziemniaków i marchewki oraz nuggetsy z kurczaka. Druga grupa wykonała pyszny i zdrowy  deser owocowy.  Nie obyło się bez degustacji i... autografów.  Dziękujemy Panu Łukaszowi za super lekcję gotowania.

 

 

(Zdjecia Pani Sylwia Piekarek)

Więcej zdjęć z warsztatów w galerii..

ŚWIĘTO PLUSZOWEGO MISIA

       Międzynarodowy Dzień Pluszowego misia był okazją do zorganizowania świetlicowej imprezy integracyjnej dla świetlików z grup zerówkowych: „Króliczków” i „Puchatków” oraz świetlików z klas I-III. Wszystkie dzieci poznały historię powstania Święta Pluszowego Misia. Potem były zabawy ze śpiewem, zabawy ruchowo-naśladowcze, tańce przy muzyce z misiami, chodzenie po linie z misiem na rękach, zabawa kształtująca koncentrację uwagi i masażyki relaksacyjne. Wszyscy bawili się wspaniale. I o to chodziło!!!
 

 

TAJEMNICE PRZYRODY

        W dniach 24.11 – 25 11.14r. odbył się I etap konkursu szkolnego ,,Tajemnice Przyrody”. Wzięło w nim udział 65 uczniów klas IV, V i VI – tych. Do  II etapu przechodzą:


klasy VI:
1. Sz. Cholewiński, 2.M. Retkowsk, 3. M. Jęśko, 4. D. Nguyen, 5. K. Długajczyk, 6. O. Malorny

klasy V:

1.Z. Tymek, 2.  M. Kunert, 3. J. Nowak, 4. O. Marciniak, 5. R. Szafron

klasy IV:

1. M. Czernnik, 2. Ł. Nowak, 3. M. Koczur, 4. N. Wachel, 5. K. Chmiel, 6. A. Krzemińska

Gratulujemy!

II etap odbędzie się w środę 3.12 13r. o godz. 8.00 w sali 25


Informacja: Pani Iwona Krawczyk
 

22 listopada

JEDENASTKA NA SPORTOWO
 

        Międzyszkolne rozgrywki sportowe w roku szkolnym 2014/2015 rozpoczęły się na dobre. 17 i 18 listopada rozegraliśmy zawody w tenisie stołowym.

Drużynę dziewcząt reprezentowały Ola Matyka i Klaudia Fiedler z klasy 4A, natomiast chłopców Bartek Wiecheć, Marcin Cincio i Kuba Nowak z klasy 5A. Zarówno w kategorii dziewcząt jak i chłopców zajęliśmy XI miejsce wśród wszystkich tyskich szkół podstawowych.

Najlepszym indywidualnie wynikiem może pochwalić się Bartek Wiecheć, który na 42 zawodników zajął 15 lokatę. GRATULUJEMY

 

 

Informacja i zdjęcia: Pani Joanna Wenklar

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRAW DZIECKA

 

       Po raz pierwszy 20 listopada obchodzimy  Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Uchwałę w tej sprawie 7 listopada tego roku podjął Sejm RP.

  Z tej okazji nasza szkolna społeczność spotkała się na szkolnym apelu. Grupa świetlicowa przypomniała wszystkim co to są prawa dziecka, co to jest konwencja o prawach dziecka, jakie dzieci mają prawa oraz jak z nich mądrze korzystać. Klasy 1b, 1d, 2a,2b, 3a, 3b, 5b, 6a i 6b odegrały scenki obrazujące wybrane prawo dziecka.

Pani Dyrektor podzieliła się refleksją dotyczącą przestrzegania praw dzieci przez dorosłych oraz przypomniała uczniom, aby docenili swoje prawa i pamiętali również o obowiązkach. Finałem apelu było rozstrzygnięcie szkolnego konkursu plastycznego na klasowy plakat o prawach dziecka. Pomysłowość prac była zadziwiająca. Prace piękne. Wszystkie klasy otrzymały dyplomy. Jednak najwyższe lokaty otrzymały klasy:

I miejsce – 1c oraz 6a
II miejsce – 1a oraz 5c
III miejsce – 2a oraz 5b

Nagrodami były cyprysiki. Klasy będą mogły je pielęgnować w swojej sali lub w swoich ogródkach przyszkolnych.

Informacja: Pani Bożena Żyłka

 

 

 

 

 

      Klasa IV a włączyła się w obchody 20 listopada Święta Praw Dziecka. Uczniowie przygotowali listy adresowane do dorosłych. W tych listach uczniowie przypomnieli dorosłym, że dzieci mają swoje prawa i oczekują od dorosłych w tym również rodziców, że będą one nadal w pełni przestrzegane.
Rano, uczniowie wręczali listy przychodzącym do szkoły rodzicom ,dziadkom i opiekunom odprowadzającym dzieci do szkoły. Dorośli przyjmowali listy ze zrozumieniem ich ważności.

 

 


 

18 listopada

WARSZTATY "SMAKI ŚWIATA"

 

      Uczniowie klasy 1 b uczestniczyli w warsztatach pt. "Smaki Świata"  zorganizowanych w Muzeum Miejskim w Tychach. Dzieci poznały przyprawy pochodzące z różnych stron świata, ich zastosowanie, miały okazję delektować się ich smakiem. Dowiedziały się,  jak powstaje czekolada oraz zobaczyły  najdziwniejsze potrawy świata.

 

 

KLASY 3 ZAPRASZAJĄ NA BASEN  


Każde dziecko o tym wie:
Chcesz być zdrowy – ruszaj się!


Sport nauczyć może wiele.
Zdrowy duch jest w zdrowym ciele,
a z wszystkiego jedna racja:
górą sport i rekreacja!


Filmik z zajęć autorstwa Pana Pawła Feliksiaka znajdzcie Państwo na:https://www.sendspace.com/file/4k2mh7

 

 

17 listopada

W GABINECIE ALFREDA SZKLARSKIEGO

      Taki tytuł nosiły zajęcia zorganizowane w Domu Oświatowym Biblioteki Śląskiej w Katowicach, w których uczestniczyli uczniowie klasy 2 a. Dzieci poznały postać trochę zapomnianego już  pisarza Pana Alfreda Szklarskiego, autora słynnej niegdyś serii książek o Tomku Wilimowskim. Pan Alfred Szklarski w pewnym okresie swojego życia mieszkał w Katowicach, tuż obok siedziby Domu Oświatowego. Dzisiaj w tym miejscu znajduje się wyposażenie jego gabinetu. To przede wszystkim  maszyna do pisania, na której zapisywał przygody Tomka oraz wiele  ciekawych przedmiotów pochodzących  z różnych stron świata.

Po wizycie w gabinecie Pana Szklarskiego dzieci tworzyły prace plastyczne inspirowane wcześniejszą wizytą.

 

 

Więcej zdjęć na facebooku Domu Oświatowego Biblioteki Śląskiej

 

 

KATALOG ZABAW PODWÓRKOWYCH

      Uczniowei klasy 2a zebrali i opisali zabawy podwórkowe, zarówno te populrane, jak i te już zapomniane. Na stronie klasy powstał  katalog zabaw. Znajdują się tam zasady kilkunastu  zabaw. Lista nie jest zamknięta, każdy może dodać zabawę, o której uczniowie nie wspomnieli. Zapraszamy na stronę / katalog zabaw podwórkowych/ i do zabaw na świeżym powietrzu.

 

 

 

JEDENASTKA ADOPTUJE SERCA – JEEVODAYA
 

        Nasza szkoła od 15 już lat uczestniczy w akcji "Adopcja Serca". Opieką duchową i finansowym wsparciem otoczyliśmy chorą na trąd dziewczynkę o imieniu Chandrakali z ośrodka "Jeevodaya" w Indiach.

Środki finansowe na ten cel pozyskujemy ze sprzedaży ciasta, które przygotowują rodzice naszych uczniów oraz sponsorzy prywatni (jeden raz w tygodniu tzw. "słodki dzień"). Przewodniczy tej akcji Pani Grażyna Cieślak, oprócz uczniów i nauczycieli szkoły w akcji uczestniczą także mali misjonarze należący do "Kółka misyjnego" działającego przy SP-11.

W październiku 2010 adoptowaliśmy troje dzieci z Afryki z wioski Selim. Adopcja trwać będzie sześć lat. A w 2012 roku (wrzesień) adoptowaliśmy kolejnych troje dzieci na kolejne sześć lat.
Bardzo się szczycimy tymi działaniami, o których tak niewiele osób wie…

Na zdjęciach prezentujemy aktualne zdjęcia naszych podopiecznych, nowo wybudowaną szkołę do której uczęszczają oraz zajęcia lekcyjne. Dziękujemy za każdy dar który został przekazany w ramach tej akcji.

 

(Informacja: Pani Grażyna Cieślak oraz Pan Adam Gołąb)

KONKURS WIEDZY O MARII CURIE-SKŁODOWSKIEJ
 

        10 listopada w ramach obchodów Święta Szkoły odbył się szkolny konkurs wiedzy o Marii Curie - Skłodowskiej, przeznaczony dla  klas IV-VI.

Zgłosiło się bardzo wielu uczestników a rywalizacja była bardzo zacięta i wyrównana. Po sprawdzeniu kart odpowiedzi, punktacja konkursu przedstawia się w sposób następujący:

I miejsce - Wiktoria Kamińska – klasa 6a,
II miejsce - Matylda Bereżka – klasa 6a,
III miejsce - Michał Koczur – klasa 4a.

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy znakomitej wiedzy o naszej Patronce.

 

 


 

 

UROCZYSTY APEL – ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

     "...Odzyskanie przez Polskę niepodległości było procesem wieloletnim i stopniowym, dlatego trudno przypisać jeden dzień w 1918 roku, w którym kraj stał się wolny. Do 1936 roku święto obchodzono 7 listopada – na pamiątkę utworzenia Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej.

Dopiero w 1937 roku przesunięto obchody na 11 listopada – tego dnia w 1918 roku Józef Piłsudski został Naczelnym Dowódcą Wojsk Polskich...."

Źródło: http://www.kalbi.pl/swieto-niepodleglosci

       12 listopada odbył się uroczysty apel, związany z dniem Święta Niepodległości. Uroczystość przygotowała klasa 6B, pod kierunkiem Pani Janiny Bartos.

(Relacja Pan Adam Gołąb)

URODZINY MARII- ŚWIĘTO SZKOŁY

 

        10 listopada obchodzilismy urodziny patronki naszej szkoły Marii Curie- Skłodowskiej. Było mnóstwo atrakcji i dobrej zabawy.  Uroczystości rozpoczęły się od części oficjalnej, którą otworzyła Pani Dyrektor Marzena Nogaj oraz występów uczniów naszej szkoły.
 

     W trakcie naszego szkolnego święta miało miejsce niezwykłe wydarzenie. Otwarto uroczyście Izbę Regionalną. Nasz wspaniały nauczyciel historii, Pan Krzysztof Oliwa pracował kilkanaście miesięcy, aby to zdarzenie mogło dojść do skutku.

Uroczyste otwarcie odbyło się w obecności Pani Dyrektor Marzeny Nogaj, Pani Wicedyrektor Barbary Fatygi oraz naszych gości specjalnych Pań Radnych: Lidii Gajdas oraz Karoliny Chemicz, a także Pana Szymona Łakoty – absolwenta, a zarazem Przyjaciela naszej szkoły.  

 

 

 

 

 

 

 

(Informacja oraz relacja foto-video: Pan Adam Gołąb)
 

 

PASOWANIE NA ŚWIETLIKA

         7 listopada – to ważny dzień dla szkolnej świetlicy. Tego dnia 50 pierwszaków zostało pasowanych na świetlików. Nim złożyli ślubowanie dali popis swych wiadomości i umiejętności, których nauczyli się na zajęciach świetlicowych. Były wierszyki, piosenki, taniec nowoczesny, zagadki, układanie puzzli, praca twórcza. Każdy pierwszak starał się na miarę swych możliwości i wszystko się udało. Całą imprezę dzielnie prowadził trzecioklasista – Kacper Derewońko.
W tym wielkim wydarzeniu wzięli udział zaproszeni goście: Dyrekcja Szkoły, rodziny pierwszaków oraz starsi koledzy i koleżanki z klas II i III, którym dziękujemy za przybycie.

PIERWSZAKI JESTEŚMY Z WAS DUMNE!!!

Pani Bożena Żyłka
Pani Beata Płoskońska
Pani Magdalena Frączek

 

 

 

FINAŁY KONKURSU  "NUDNA MATEMATYKA"

        31 października 2014 roku odbyły się półfinały i finały XXIII WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU
NUDNA MATEMATYKA dla klas IV szkół podstawowych. Uczennica naszej szkoły Natalia Wachel  z klasy IV a została finalistką konkursu. Gratulujemy Natalii, jesteśmy z niej dumni i życzymy dalszych sukcesów.

 

BEZPIECZNI W DRODZE DO SZKOŁY

        Uczniowie klas II i III brali udział w szkolnym konkursie „Bezpieczni w drodze do szkoły” .Celem konkursu było promowanie prawidłowych zachowań i nawyków na drodze oraz rozwijanie poczucia odpowiedzialności za zdrowie i bezpieczeństwo własne. Uczniowie z powodzeniem zmierzyli się z szeregiem zadań dotyczących znajomości znaków drogowych oraz podstawowych zasad ruchu drogowego. Mistrzami wiedzy o ruchu drogowym zostali:

Kacper Derewońko z 3b – 30 pkt,
Zbyszek Piekarek z 2a – 29 pkt,
Marcel Mieloszyk z 3b - 27 pkt.

Wszyscy uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni zdrowymi smakołykami. Dodatkowo Fundacja „A Widzisz” obdarowała naszych uczniów odblaskami, które z pewnością poprawią bezpieczeństwo naszych uczniów.

Konkurs zorganizowały: mgr Bożena Żyłka oraz mgr Beata Płoskońska.

 


 

KREMOWA BABECZKA KONTRA SŁODKA GRUSZECZKA

       To tytuł zwycięskiego opowiadania, którego autorami są Tymek, Miłosz i Zbyś  z klasy 2 a. Uczniowie klasy 2 a na zajęciach  rozmawiali na temat zdrowego odżywiania. Dowiedzieli się, że aby człłowiek był zdrowy, jego dieta musi być urozmaicona, że powinin dostarczać organizmowi białek , węglowodanów i tłuszczy, i że nie możne on obyć się bez witamin. I jeszcze jedno..., że cukry i tłuszcze mogą być złe i dobre.

O tych dobrych i złych składnikach uczniowie pisali zabawne opowiadania i rysowali barwne komiksy. Powstały bardzo śmieszne historyjki o Panu Boczusiu i Rybie z Rusztu, o Mr Hamburgerze i Mr Pomidorze, o Pączusiu Ociekającym Tłuszczem i Słodkiej Marcheweczce, o Malutkim Orzeszku i Słodkim Cukiereczku. Oczywiście we wszystkich historyjkach zwyciężyli pozytywni bohaterowie czyli produkty korzystne dla naszego zdrowia.

Tekst historyjki znajdziesz na stronie "Ananasy..."

URODZINY (PRAWIE) BEZ SŁODYCZY

       28 października swoje urodziny obchodziła Ola z klasy 2 a. Z tej okazji  dla swoich koleżanek i kolegów przyniosła slodki poczęstunek. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że  tym razem nie były to wyłącznie cukierki. Ola postanowiła promować zdrowe odżywianie i przyniosła smakołyki zawierające tzw. zdrowy cukier czyli OWOCE. Każdy z gości mógł skomponować dla siebie smacznego i zdrowego owocowego szaszłyczka. Jeśli chcecie być  cool promujcie w swoich klasach  urodziny bez słodyczy.

 

 

W GROCIE SOLNEJ

     Uczniowie klasy 2 b byli z wizytą w grocie solnej, tam w zjonizowanym powietrzu  spędzili czas na zabawie i odpoczynku.
Powietrze w grotach solnych nasycone jest aerozolem NaCl, posiada właściwości lecznicze. Zawarty w soli jod jest ważnym mikroelementem dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jego brak powoduje osłabienie oraz mniejszą odporność. Uczniowie klasy 2 b chcą w okresie jesienno-zimowym regularnie korzystać z tej formy "wzmocnienia " swoich organizmów.

 

 

       Uczniowie klasy 2 a biorą udział w cyklicznych warsztatach artystycznych organizowanych przez Dom Oświatowy Biblioteki Śląskiej w Katowicach.


        24 października 2014 r.  wzięli udział w koncercie muzyki klasycznej  pt.:"Tajemnice instrumentów muzycznych". Koncert prowadziła pani Wiesława Sczendzina, a na akordeonie grał pan Adam Potera. Dzieci odbyły muzyczną podróż po kilku krajach, między innymi wysłuchały walca, polki i tanga.

Koncert organizowany był przy współudziale Instytucji Promocji i Upowszechniania Muzyki Silesia.

 

 

 

XX SZKOLNY KONKURS WIEDZY BIBLIJNEJ

z Ewangelii św. Marka dla klas IV – VI


         23 października 2014r. w Szkole Podstawowej nr 11 w sali nr 33 został przeprowadzony XX Konkurs Wiedzy Biblijnej pod hasłem „Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu” /Mk 16,15/. Uczniowie pisali test sprawdzający ich znajomość Ewangelii wg św. Marka. Do konkursu przystąpiło 10 uczniów z klas 4 – 6.


Wyniki konkursu:
I miejsce – Natalia Wachel, uczennica klasy 4a
II miejsce – Wiktoria Zabłocka, uczennica klasy 5a
III miejsce – Mateusz Kaźmierczak, uczeń klasy 5a


       Do Rejonowego Konkursu Wiedzy Biblijnej zakwalifikowała się Natalia Wachel, uczennica klasy 4a, gdyż uzyskała 23,5pkt /30pkt, czyli więcej niż 50% punków możliwych do zdobycia. Etap ten zostanie przeprowadzony w formie pisemnej dnia 20 listopada 2014 r.
Honorowym patronatem konkursu biblijnego są biskupi diecezji: Bielsko-Żywieckiej, Częstochowskiej, Gliwickiej, Katowickiej, Sosnowieckiej. Konkurs zorganizowała mgr Grażyna Cieślak i mgr Barbara Przydatek.

 

DZIECIAKI KOCHAJĄ ZWIERZAKI

        23 października odbył się finał szkolnej akcji charytatywnej „Dzieciaki kochają zwierzaki”.
W naszej świetlicy dzieci z grup zerowych oraz uczniowie klas pierwszych spotkały się z panią Danusią – wolontariuszką z przytuliska w Ćwiklicach „Przystań Ocalenie”. Pani Danusia w ciekawy sposób opowiadała historie i pokazywała zdjęcia pokrzywdzonych zwierząt z przytuliska. Kto uważnie słuchał mógł wygrać nagrodę w mini konkursie. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu uczniów, ich rodziców oraz nauczycieli naszej szkoły mogliśmy przekazać dary dla potrzebujących zwierząt – koce, karmy, garnki oraz pieniążki na lekarstwa w kwocie 222,50 zł. Dzieci również przedstawiły program artystyczny poświęcony opiece nad zwierzętami. Na koniec spotkania zadowolone dzieciaki mogły pogłaskać kotka o nazwie „Wujek”.
DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM TYM, KTÓRZY WŁĄCZYLI SIĘ W NASZĄ AKCJĘ!!!

 

 

 

23 października


AKCJA "KASZTAN NA WAGĘ ZŁOTA" ZAKOŃCZONA

 

  

       Po raz kolejny nasza szkoła brała udział w jesiennej akcji zbierania kasztanów i żołędzi dla zwierząt leśnych na zimę. Przez ostatni miesiąc cała szkoła zaangażowała się w tę zbiórkę.  Zbierali nie tylko uczniowie, ale także ich rodziny i sąsiedzi. W sumie zebraliśmy 500 kg kasztanów i żołędzi... imponujący wynik!  Kasztany i żołędzie powędrowały do leśnictwa w Świerczyńcu.

 

 

 

22 października

 

WSPOMNIENIE ŚWIĘTEGO JANA PAWŁA II

 

         22 października 2014r. przypada wspomnienie Świętego Jana Pawła II. Z tej okazji na przerwie o godz. 10:30 przy wejściu głównym do szkoły odbył się apel na cześć wielkiego Papieża i Polaka. Podczas apelu dwukrotnie zaśpiewaliśmy „Barkę” – ulubioną pieśń Jana Pawła II. Na keyboardzie grał Jakub Opic , uczeń klasy 6b, natomiast na trąbce grał Filip Zawadzki, również uczeń klasy 6b. Barkę” śpiewały Panie katechetki wraz z klasą 5a oraz przypadkowo zatrzymującymi się uczniami, którzy dostawali tekst piosenki do ręki. Na koniec wszyscy biliśmy brawo dla Świętego Jana Pawła II.

 


 

JESIENNE SMAKOŁYKI

        Przepis na tę sałatkę znają wszyscy. Wystarczy jabłko, marchewka,odrobina cytryny, miodu i zdrowa sałatka gotowa.

 

 

Uczniowie klasy 2b podczas wykonywania owocowo-warzywnej sałatki w kuchni uczniowskiej.

DUŻY POMAGA MAŁEMU


       Jesień to pora roku, pełna kolorów i cudownych widoków. Piękna i słoneczna i pogoda zachęciła dzieci z klasy IIa i Vc do spaceru po parku Niedźwiadków. Nie było by w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, iż piątoklasiści podczas spaceru i zabaw, mieli obowiązek opiekować się młodszymi kolegami. Uczniowie klasy piątej spisali się doskonale w roli opiekunów a ich młodsi koledzy na pewno czuli się bezpieczniej. Park Niedźwiadków jest miejscem godnym polecenia gdzie można z dziećmi aktywnie spędzać wolny czas. Posiada plac zabaw, jest miejscem bezpiecznym dla dzieci gdzie można odpocząć i się dotlenić.
 

 

 

KOLOROWA JESIEŃ W KOLOROWYCH KANAPKACH


        Pierwszy dzień jesieni klasa Vc, powitała w uczniowskiej kuchni, robiąc samodzielnie kanapki. Jesienią jest bardzo duża dostępność do rozmaitych warzyw i owoców, dlatego też dzieci postanowiły zrobić sobie drugie śniadanie w szkole. Oczywiście najsmaczniejsze są kanapki wykonane własnoręcznie, w towarzystwie kolegów i koleżanek z klasy, pod czujnym okiem wychowawczyni. Jak były kolorowe i apetyczne, możecie pooglądać na zdjęciach.

 

 


 

SPOTKANIE Z ANDRZEJEM MARKIEM GRABOWSKIM

Znacie piosenkę:
„Kulfon, Kulfon, co z ciebie wyrośnie?!
Martwię się już od tygodnia.
Zębów nie myjesz, kolegów wciąż bijesz,
dziurę masz w najlepszych spodniach!...”

Bo  2b i 3b ją znają, i na  spotkanie z jej autorem zapraszają.


        Naszą szkołę odwiedził wyjątkowy gość –Andrzej Marek Grabowski – autor programów telewizyjnych dla dzieci (Tik Tak, Ciuchcia, Budzik), kilkuset piosenek i kilkunastu książek, współzałożyciel (wraz z Ewą Chotomską) zespołu wokalno– tanecznego Fasolki. Andrzej Marek Grabowski był również twórcą, redaktorem naczelnym i producentem miesięcznika dla dzieci „Ciuchcia”

Pan Andrzej, od 30 lat pracując zawodowo z dziećmi i dla dzieci, nie miał problemu z nawiązaniem kontaktu z uczestnikami. W wesoły sposób opowiadał o historiach, które pojawiają się w jego książkach. Poznaliśmy małą Kasię, której największym marzeniem było posiadanie kochanego pieska. Jednak tata dziewczynki, który jako dziecko został przez psa pogryziony, kategorycznie sprzeciwiał się temu pomysłowi. Pewnego dnia Kasia odnalazła w śmietniku małego kundelka… czy mogła go zatrzymać? Tego możemy dowiedzieć się z najnowszej książki pisarza „Instrukcja obsługi pieska Jacósia.”
O wojennych doświadczeniach matki pisarza opowiada książka „Wojna na Pięknym Brzegu” , jedna z najbardziej ulubionych dzieł pana Andrzeja.
W trakcie spotkania okazało się, że pisarz nie przyjechał sam. Otóż, w wielkiej, kolorowej walizce ukryli się bohaterowie, w których tworzeniu pan Andrzej brał udział. Był kot Budzik oraz jego sąsiedzi – potwory: Bezkajku i Szefuncio, które dzieci doskonale znają z telewizji. By i zaproszeni dorośli poczuli się jak w dzieciństwie, specjalnie dla nich pan Andrzej przywiózł ze sobą Kulfona oraz Zająca Poziomkę. Przy okazji prezentacji wszystkich lalek dzieci mogły wcielić się w rolę aktorów. Były śmieszne dialogi oraz wspólne śpiewanie znanych piosenek pana Andrzeja.
Niestety, wszystko co dobre szybko się kończy. Uśmiechnięte i zadowolone dzieci z żalem żegnały pana Andrzeja. Chętni uczestnicy spotkania mogli uzyskać autograf z osobistą dedykacją od pisarza. Na zakończenie wszyscy wspólnie pozowali do pamiątkowego zdjęcia.
 

 

 

 

 

RESTART A HEART

"EUROPEJSKI DZIEŃ PRZYWRACANIA CZYNNOŚCI SERCA"


 

"TWOJE RĘCE MOGĄ URATOWAĆ ŻYCIE !!!"

     16 października podczas “Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca” punktualnie o godzinie 12.00 rozpoczęło się  bicie  rekordu w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji.  Nasza szkoła oczywiście włączyła się do akcji, którą tak, jak w roku ubiegłym koordynowała  Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Uczniowie klas IV, V i VI prowadzili podstawowe czynności ratujące życie na 3 manekinach. W sumie w półgodzinnej akcji wzięło udział 138 uczniów i nauczycieli. Za kilka dni dowiemy się, czy rekord z ubiegłego roku został pobity. 

 

W bieżącym roku szkolnym w ramach programu WOŚP "Ratujemy i Uczymy Ratować" zostaną przeszkoleni uczniowie klas II i III.

 

 

 

 

 

PASOWANIA NA UCZNIA

        14 października w poczet braci uczniowskiej przyjęliśmy pierwszoklasistów. Część oficjalną - pasowanie na ucznia – poprzedził program artystyczny przygotowany przez pierwszaków. Każda z klas zaprezentowała  przygotowany wcześniej krótki popis swoich umiejętności.

Następnie były spotkania z wychowawcami w klasach. Było wesoło i kolorowo.

 

 

 

 

 

LEKCJA W LESIE


        Uczniowie klasy 3b wykorzystali piękną październikową pogodę i wybrali się na wycieczkę do paprocańskiego lasu. Humory dopisywały wszystkim od początku wycieczki, przypomnieliśmy sobie, że las jest miejscem wypoczynku, miejscem pracy oraz poznaliśmy różnorodności środowiska naturalnego .Pamiętaliśmy o właściwym zachowaniu w miejscach przyrodniczych. Pani przypomniała nam o zagrożeniach ze strony roślin i zwierząt. Leśne spotkanie zakończyliśmy wspólnymi zabawami.
 

 

 

 

SPOTKANIE Z POLICJANTEM PANEM KAROLEM
„...Tłumaczy smykom, jak się zachować,
żeby w kłopoty się nie wpakować,
jak być bezpiecznym zawsze i wszędzie.
Każdy policjant ma to na względzie!...”

 

         Uczniowie klasy 3b zaprosili na swoje lekcje policjanta Pana Karola. Pierwsza część spotkania odbyła się w sali. Wszyscy, wspólnie przypomnieli zasady właściwego zachowania się na ulicy, Pan policjant przypomniał również jak należy bezpiecznie zachowywać się na podwórku i kiedy dzieci są same w domu. Razem zastanawialiśmy się, kiedy i w jakich okolicznościach możemy prosić policję o pomoc. Druga część spotkania odbyła się przed szkołą, gdzie każdy z nas mógł kolejny raz dokładnie zobaczyć, dotknąć i usiąść w radiowozie policyjnym. Dziękujemy za miłe i ciekawe spotkanie.
 

 

PROGRAM COMENIUS W  KLASIE II a

         Od poczatku września na zajęciach kulinarnych uczniowie klasy 2 a realizowali przepisy "z jabłkiem w tle". Piekli muffinki, rożki, zapiekali ryż, roblili surówkę - oczywiście wszystko z jabłkiem. Ich przepisy wraz ze zdjęciami z zajęć zostaną umieszczone w książce kucharskiej i pojadą na Litwę, gdzie zostaną zaprezentowane krajom partnerskim naszego projektu... a do nas przyjadą przepisy litewskie.

Wszystkie przepisy klasy 2 a znajdziesz na stronie "Ananasy z drugiej klasy".

 

KAŻDY MOŻE ZOSTAĆ CZARODZIEJEM EKOLOGIEM

 

       Jak to zrobić? Wyrzucaj wszelkiego rodzaju śmieci papierowe do pojemników niebieskich, wtedy jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki będą mogły zamienić się już wkrótce np.: w gazety, papier toaletowy, tekturę.

Szklane słoiki, butelki wrzucaj do pojemników zielonych, wtedy zamienią się w nowe opakowania szklane.

Wszystkie rzeczy plastykowe wrzucaj do pojemników żółtych, już wkrótce zamienią się w nowe butelki, części samochodowe, a nawet bluzy i czapki polarowe.

Po prostu - zamieniaj śmieci na surówce wtórne.

         To wszystko wiedzą już uczniowie klasy II a, co więcej podjęli postanowienie, aby po zakupy chodzić wyłącznie z torbami ekologicznymi, które własnoręcznie ozdobili na zajęciach.

 

 

 

 

 

 

MATEMATYKA WCALE  NIE JEST NUDNA


      Uczniowie klasy VI b Wiktoria Paluch i Dawid Skupień oraz Natalia Wachel uczennica klasy IVa dotarli do półfinału XXIII konkursu matematycznego " NUDNA MATEMATYKA". Gratulujemy sukcesu.
 

 

 

NUDNA MATEMATYKA


        Jak każdego roku, tak i w tym, uczniowie naszej szkoły- w liczbie 12, wzięli udział w XXIII Wojewódzkim Konkursie Matematycznym „NUDNA MATEMATYKA” organizowanym przez Pracownię Matematyki i Informatyki Pałacu Młodzieży w Katowicach oraz stowarzyszenie Z Nauką w Przyszłość.
Celem konkursu jest
• rozwijanie zainteresowań matematycznych wśród dzieci i młodzieży,
• rozwijanie umiejętności logicznego myślenia,
• rozwijanie wyobraźni przestrzennej,
• wyrabianie sprawności w przeprowadzaniu analizy zadania,
• rozwijanie umiejętności szukania nietypowych, pomysłowych i krótkich rozwiązań zadań.
Cele te również sprzyjają nauce w naszej szkole. Eliminacje odbyły się w Katowicach na Uniwersytecie Śląskim w Instytucie Matematyki.

 

 

Relacja Pani Jolanta Frejowska

 

 

16 września

OBCHODY ROCZNICY NAPAŚCI ZWIĄZKU RADZIECKIEGO  NA POLSKĘ

 

         W dniu dzisiejszym odbyła się uroczystość uczczenia ofiar II wojny światowej, śmierci gen. Grota Roweckiego oraz 75 rocznicy napaści Związku Sowieckiego na Polskę.

Uroczystość odbyła się pod pomnikiem gen. Stefana Grota Roweckiego w Tychach. Na obchodach nie zabrakło uczniów naszej szkoły, którzy wraz z Panią Dyrektor i nauczycielem historii Panem Krzysztofem Oliwą złożyli kwiaty pod pomnikiem znanego generała.

 

 

Relacja: Pan Krzysztof Oliwa.

 

1 września

UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO

         Po dwumiesięcznych wakacjach uczniowie pełni energii i zapału wrócili do szkoły. Wszystkim uczniom i tym dużym, i tym małym życzymy pozytywnych doświadczeń w odkrywaniu świata i rozwijaniu swoich talentów, najlepszych  ocen i wspaniałych przyjaźni szkolnych.

 

Występ uczniów klasy II a ( zdj. p. Sylwia Piekarek)

 

(zdj. p. Krzysztof Oliwa)