ROK SZKOLNY 2018/2019

-------------------------------

 

ZAKOŃCZENIE AKCJI

      W ostatnim dniu roku szkolnego 2018/2019  zakończyliśmy  szkolną akcję "Paczuszka dla chorego Maluszka" na rzecz podopiecznych Śląskiego Hospicjum Dla Dzieci "Świetlikowo"

W tym roku zbieraliśmy  deserki w słoikach lub tubkach typu Gerber, Bobovita. Do siedziby hospicjum zawieziono 140 słoików,  104 tubki owocowych deserów, paczkę pieluszek i paczkę chusteczek nawilżanych. Na nasze ręce kierownictwo Świetlikowa przekazało podziękowania dla uczniów i nauczycieli zaangażowanych w akcję. My  dorzucamy wielkie podziękowania dla Rodziców.

 

...bo fajnie jest pomagać...

 

 

 

 

Informacja i zdjęcia p. Joanna Loska-Rychlik

KLASA 2C W PARKU WODNYM 

           W drugim semestrze klasa II c uczestniczyła w zajęciach nauki pływania w parku wodnym. Nadszedł czas na ich podsumowanie, wręczenie dyplomów, zdobytych kart pływackich oraz na zasłużoną zabawę. Dziękujemy rodzicom za pomoc i opiekę podczas zajęć.

Informacja: Pani Agnieszka Konarzewska

SZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY DLA KLAS I – III pt. „Święty Jan Paweł II”


             W czerwcu 2019 roku odbył się szkolny konkurs plastyczny dla klas I – III pt. „Święty Jan Paweł II”. Konkurs zorganizowała Pani Barbara Przydatek i Pani Magdalena Salwerowicz. Na konkurs wpłynęło dziewięć prac plastycznych. Oto wyniki konkursu:
I miejsce – Malwina Włodarczyk, klasa 2b II miejsce – Urszula Szwed, klasa 1a III miejsce – Agata Protaś – Kowalska, klasa 2a
Pozostałe sześć prac otrzymało wyróżnienia.

 

 

 

Informacja p. Barbara Przydatek

Międzynarodowy Konkurs Plastyczny „EX- TEMPORE. Gradovi in jame” 


       Uczniowie 2b pod kierunkiem Małgorzaty Grzeszyk brali udział w Międzynarodowy Konkurs Plastyczny „EX- TEMPORE. Gradovi in jame” organizowanym przez Osnovna šola Jurija Vege Moravče, Słowenia. Tematem prac były zamki i jaskinie. W konkursie III miejsce zajęła Maja Pszowska, wyróżnienie otrzymali Paulia Lepiarz, Paulina Łojek, Mateusz Pszowski.

 

Informacja i zdjęcie p. Małgorzata Grzeszyk

WYBORY DO SAMORZĄDU SZKOLNEGO

Uczniowie SP11 wybrali swoich reprezentantów, którzy będą tworzyć samorząd uczniowski w roku szkolnym 2019/2020.

Są to:

Kinga Krzemińska z klasy 7a

Mariusz Olek z klasy 7a

Julia Poś z klasy 4b

Prócz tego uczniowie wybrali Rzecznika Praw Ucznia, którym została pani Kinga Radzewicz (nauczyciel bibliotekarz). 

Gratulujemy!

Informacja p. Paulina Palowska

SZKOLNY KONKURS WIEDZY O ŚWIĘTYM JANIE PAWLE II DLA KLAS V – VII 

         4.06.2019 r. odbył się „Szkolny Konkurs Wiedzy o Świętym Janie Pawle II” dla klas V – VII. W konkursie wzięło udział 6 klas, każdą klasę reprezentowały 3 osoby.

I miejsce w konkursie zajęła klasa VII b:
Daniela Feliksiak, Szymon Mrugała, Klaudia Nguyen,

II miejsce w konkursie zajęła klasa V a: Lidia Baron, Mikołaj Krawczyk, Emilia Szczepanek

III miejsce w konkursie zajęła klasa V c:Wojciech Natora, Amelia Pasternak, Patrycja Wiśniewska.

Po przeprowadzonym konkursie każdy uczestnik konkursu otrzymał obrazek ze Świętym Janem Pawłem II i Pastuszkami z Fatimy. Za pierwsze, drugie i trzecie miejsce uczniowie dostali nagrody książkowe oraz dyplomy.

Konkurs zorganizowały Panie katechetki Barbara Przydatek i Magdalena Salwerowicz. W komisji konkursowej zasiadała Pani Kinga Radzewicz. W przeprowadzeniu konkursu pomagały uczennice klasy VIII a Laura Krupińska i Agnieszka Osetek.

Należy dodać, że konkurs odbył się w czasie, gdy wspominamy pierwszą pielgrzymkę Papieża Jana Pawła II do Polski, która trwała od 2 do 10 czerwca 1979 r.

 

 

Informacja i zdjęcia p. Barbara Przydatek

ZAPROJEKTUJ PLAKAT DLA WODOCIĄGÓW

 

         Rejonowe Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Tychach Spółka Akcyjna, czyli „ Tyskie Wodociągi” zorganizowały konkurs plastyczny dla uczniów klas I-IV zatytułowany „ Zaprojektuj plakat dla Wodociągów Tyskich wraz z hasłem promującym picie wody prosto z kranu.” Jury konkursu było pod wrażeniem dziecięcej kreatywności i umiejętności posługiwania się różnymi technikami plastycznymi.
     Laureatką konkursu została uczennica naszej szkoły Oliwia Kozubek z klasy II c.
Oliwia otrzymała nagrodę w postaci zestawu upominkowego, a jej klasa została zaproszona na warsztaty edukacyjne i spotkanie z hokeistami GKS- u Tychy.
Kolejną nagrodą było zamontowanie w szkole dystrybutora wody pitnej, bo jak głosi hasło wymyślone przez Oliwię – W TYSKICH WODOCIĄGACH SAMO ZDROWIE. Prezes „ Tyskich Wodociągów” pan Krzysztof Zalwowski spotkał się z laureatką konkursu i panią dyrektor Marzeną Nogaj w naszej szkole. Zapewnił nas, że wodę z wodociągów można pić bez obaw, ponieważ jest ona bardzo dobrej jakości.
   Serdecznie gratulujemy Oliwii i życzymy kolejnych sukcesów.

 

 

 

 

Informacja i zdjęcia p. Lidia Szymańczyk

KONKURS "WIOSENNA ŁĄKA"

         Miło nam poinformować, że w szkolnym konkursie plastycznym „Wiosenna łąka” laureatami zostali:
I miejsce Anna Warzecha –kl.2c
II miejsce – Maja Pszowska – kl. 2b
III miejsce – Malwina Włodarczyk – kl.2b
Wyróżnienie otrzymali : Maja Rubka z kl. 4c oraz Wiktor Kamiński z kl. 5c
Gratulujemy !!!

Informacja p. Bożena Żyłka

Mój smartfon, mój mały świat” – UKE w Szkole Podstawowej nr 11

im. M. Skłodowskiej – Curie w Tychach

 
             Kampania Urzędu Komunikacji Elektronicznej „Mój smartfon, mój mały świat - klikam z głową”, została zainicjowana, by chronić, edukować i wspierać. Obecny świat, jest w dużej mierze światem wirtualnym. Komunikacja jest łatwa i szybka. Aby spełniała swoją funkcję prawidłowo musi być również bezpieczna, a podstawą tego jest wiedza i świadomość – dzieci, ale również dorosłych.
Dostępność na rynku nowoczesnych technologii i łatwość korzystania z niej przez coraz młodsze dzieci, skłania do różnorakich działań. Dlatego tak ważne jest spotykanie, rozmawianie i uczenie najmłodszych min. przez zabawę - jak być bezpiecznym w Internecie. Bardzo ważnym też jest uświadomienie rodzicom, opiekunom i nauczycielom, jak duży wpływ na dzieci ma świat wirtualny, jak bezpiecznie korzystać z telefonów, komputerów, gier i aplikacji dostępnych w Internecie.
Podczas zajęć w naszej szkole, dzieci poznały nieco historii telekomunikacji, zobaczyły z jakich aparatów telefonicznych korzystali ich rodzice i dziadkowie. Wcieliły się w role małych inżynierów. Bardzo zdziwione były, że jeszcze kilka lat temu nie było smartfonów, aplikacji społecznościowych, a czas z przyjaciółmi i kolegami spędzało się na podwórku, a nie z nosem w telefonie, przed ekranem komputera czy telewizora.  Uczniowie  zadawali pytania, dzielili się spostrzeżeniami, refleksjami, opowiadali o ulubionych grach i aplikacjach, wykazywali się ogromną samodzielnością technologiczną i wiedzą o internetowych zagrożeniach.
Dziękujemy za ciekawe i pouczające zajęcia – uczniowie klas 2, 4, 5 i 6 wraz z nauczycielami.
 

MIĘDZYSZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI

    We wtorek (14.05) reprezentanci Naszej Szkoły wzięli udział w Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim "Każdy jakiś zawód ma, będę miał i ja", organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 18 w Tychach. Mateusz Muras z kl. 1a, Lilia Durbas z kl. 2c zaprezentowali się bardzo dobrze i zajęli czwarte miejsca, natomiast Julia Pierzchała z kl. 3a zaprezentowała wiersz "Krawiec" i okazała się najlepsza. Serdecznie wszystkim gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!!!

 

Informacja i zdjęcie p. Kinga Radzewicz

 

FINAŁ KONKURSU ORTOGRAFICZNEGO


       W kwietniu odbył się finał miejskiego konkursu ortograficznego dla klas drugich „ Ortografia na wesoło.” Naszą szkołę reprezentowała uczennica klasy II c – Zuzanna Drab. Zuzia zmierzyła się z dyktandem, rebusami i krzyżówką ortograficzną. Poradziła sobie świetnie i zdobyła III miejsce. GRATULUJEMY!

 

Informacja i zdjęcia p. Lidia Szymańczyk

PLAKATY  pt.: „Święty Jan Paweł II”

      2 kwietnia 2019 r. przypadła czternasta rocznica śmierci świętego Jana Pawła II. Z tej okazji we wtorek 2 kwietnia uczniowie klasy 7b, 8a i 8b wykonywali na lekcjach religii plakaty na temat: „Święty Jan Paweł II”. Plakaty dotyczyły następujących etapów z życia świętego Jana Pawła II: 1. Dzieciństwo i młodość”. 2. Kapłan i biskup. 3. Nasz papież – 27 lat pontyfikatu św. Jana Pawła II. 4. Pielgrzymki św. Jana Pawła II. 5. Św. Jan Paweł II, dzieci i młodzież. 6. Śmierć i pogrzeb Papieża. Plakaty można było oglądać w naszej szkole przez cały kwiecień.

 

Informacja i zdjęcie p. Barbara Przydatek

XI MIĘDZYSZKOLNY KONKURS BIBLIJNY  pt.: "MĘKA I ŚMIERĆ PANA JEZUSA"


     5 kwietnia 2019 r. odbył się w Domu Parafialnym przy parafii bł. Karoliny w Tychach XI Międzyszkolny Konkurs Biblijny pt. „MĘKA I ŚMIERĆ PANA JEZUSA ". Konkurs był adresowany do uczniów klas drugich. Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy II c: Zuzanna Drab i Liliana Durbas, które zajęły czwarte miejsce. Organizatorami konkursu była Szkoła Podstawowa nr 7 i Ośrodek Christoforos przy parafii bł. Karoliny w Tychach. Uczennice odebrały nagrody oraz dyplomy.

 


Informacja i zdjęcie p. Barbara Przydatek

MIĘDZYSZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY WIELKANOCNA KARTKA ŚWIĄTECZNA
MOGĘ I CHCĘ POMAGAĆ „RAZEM DLA HOSPICJUM ŚWIETLIKOWO ”


        W kwietniu 2019 roku uczniowie z klasy 5a, 5b, 5c, 6a, 7b, i 8b wzięli udział w Międzyszkolnym Konkursie Plastycznym Wielkanocna Kartka Świąteczna , Mogę i chcę pomagać, „Razem dla Hospicjum Świetlikowo”. Organizatorem konkursu był Zespół Szkolno – Przedszkolny nr 4 w Tychach. Uczniowie wykonali w sumie 20 kartek wielkanocnych. Niestety, nikt z naszych uczniów nie zdobył dyplomu ani wyróżnienia, jednak ważniejszy był cel konkursu – pomoc potrzebującym. Kartki zostały przekazane dzieciom z Hospicjum Świetlikowo w Tychach. Co ciekawe, organizatorzy konkursu zebrali w sumie 501 kartek wielkanocnych.

 

Informacja i zdjęcie p. Babara Przydatek

CHARYTATYWNE KARTKI WIELKANOCNE


       W kwietniu 2019 roku na lekcjach religii uczniowie z klasy 2a, 2b, 2c, 5a, 5b, 5c, 7b, i 8b własnoręcznie wykonywali kartki wielkanocne. Tuż przed Świętami kartki otrzymały osoby starsze przebywające w Domu Pomocy Społecznej św. Anna w Tychach. Uczniowie naszej szkoły wykonali w sumie 77 kartek wielkanocnych. Opiekunowie i podopieczni Domu Pomocy Społecznej św. Anna w Tychach są wdzięczni naszym uczniom za pamięć, życzliwość i okazane serce.

 

Informacja p. Barbara  Przydatek

SUKCESY ARTYSTYCZNE NADII 

      Uczennica naszej szkoły - Nadia Stefańska - odnosi kolejne sukcesy artystyczne w konkursach piosenki o zasięgu ogólnopolskim! Trzymamy kciuki za kolejny konkurs, na którym Nadia będzie śpiewała w najbliższym czasie i wyniki konkursów, na których już zaprezentowała swoje możliwości.

 

Informacja i zdjęcie: Pani Paulina Palowska

RADUJ SIĘ -WIELKANOC WŚRÓD CHORYCH


       W najważniejsze święta w kościele katolickim grupa wolontariuszy z naszej szkoły nie mogła zapomnieć o chorych ze Szpitala Wojewódzkiego. Już przed Wielkanocą spotkaliśmy się, aby wspólnie zrobić dla nich niespodzianki w postaci ozdób ze styropianowych jajek. Wolontariusze nie zawiedli i wspólnie tworzyliśmy małe podarunki. Dziękujemy bardzo niezastąpionym mamom naszych wolontariuszy, które zawsze pomagają i wspólnie z nami tworzyły piękne ozdoby.
W czasie Triduum towarzyszyliśmy ks. Kapelanowi podczas uroczystości Wielkiego Czwartku i Wielkiej Soboty uczestnicząc w oprawie nabożeństw. W Wielki Czwartek pamiętaliśmy o ustanowieniu kapłaństwa i symbolicznym prezencie dla ks. Łukasza, chorzy w tym dniu dostali chlebki na pamiątkę ustanowienia Eucharystii. Natomiast w Wielką Sobotę podczas procesji radośnie zaśpiewaliśmy Alleluja i rozdaliśmy niespodzianki wielkanocne.
I jeszcze jedna radosna wiadomość mamy swoje własne oryginalne koszulki Wolontariat SP11- teraz widać nas z daleka:)

 

Zdjęcia z akcji

Informacja i zdjęcia p. Magdalena Salwerowicz

DROGA KRZYZOWA W SZPITALU WOJEWÓDZKIM
„W krzyżu cierpienie...”


       Wolontariusze w czasie Wielkiego Postu odwiedzili chorych w Szpitalu Wojewódzkim, aby modlić się razem z nimi. Droga krzyżowa w kaplicy szpitalnej została poprowadzona przez wolontariuszy naszej szkoły, potem odbyła się msza święta podczas, której również włączyliśmy się w jej czynną oprawę.
Pora zacząć przygotowania do Niedzieli Palmowej, która już za tydzień- ogłaszamy szybką zbiórkę do czwartku chętne osoby, które chcą pomóc mogą przynosić bazie, gałązki, mirt i rzeczy do dekoracji palm. Wszystkie zrobione palmy zostaną przekazane dla chorych.

 

 

 

Informacja i zdjęcia p. Magdalena Salwerowicz

 

TYSKIE ASY Z TRZECIEJ KLASY

 

        3 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 35 odbył się międzyszkolny konkurs TYSKIE ASY Z TRZECIEJ KLASY. Naszą szkołę reprezentowali w nim Julia Pierzchała z klasy 3 a i Łukasz Drob z klasy 3 b. Uczniowie musieli wykazać się wiedzą z zakresu języka ojczystego, matematyki, przyrody oraz  sprawnością fizyczną. Nasza drużyna wykazała się ogromną wiedzą i zajęła zaszczytne II  miejsce. Wielkie gratulacje dla Julki i Łukasza.

 

 

Informacja i zdjęcia p. Joanna Loska-Rychlik

PODSUMOWANIE GÓRY GROSZA 

 

        Akcja Góry Grosza zakończyła się oficjalnie 31 marca w całej Polsce. Do tego czasu szkoły miały czas na przeliczenie pieniędzy, podsumowanie i wysłanie kwoty. W naszej szkole wolontariusze dzielnie liczyli wszystkie zebrane pieniądze, łatwo było o pomyłkę, ale wspólnie daliśmy radę. Dzięki Wam udało się zebrać 525, 77 zł. Dziękujemy wszystkim za wrzucenie każdego grosza. Bo warto pomagać!

 

 

Informacja  i zdjęcia p. Magdalena Salwerowicz

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KSIĄŻKI DLA DZIECI W BIBLIOTECE

 

        W dzień urodzin Hansa Christiana Andersena, 2 kwietnia, obchodzony jest na całym świecie Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Nasza biblioteka również postanowiła włączyć się do tej akcji i zaprosiła przedszkolaki do wspólnego świętowania. Podczas spotkania poznaliśmy różne typy książek, zasady obchodzenia się z nimi oraz sprawdziliśmy swoją wiedzę dotyczącą postaci z bajek. Każde z dzieci złożyło uroczystą przysięgę, zobowiązując się do dbania o książki, a także poznaliśmy bardzo ważne hasło: "Cała Polska czyta dzieciom, 20 minut dziennie, codziennie".

 

 

 

Informacja i zdjęcia p. Kinga Radzewicz

1 kwietnia 2019

KAMPANIA SPOŁECZNA- ZACZNIJ DOBRZE DZIEŃ

 

 

     Fundacja Dbam o Mój Z@sięg oraz Akademia JA zaprosiły polskich uczniów i nauczycieli do  udziału w   ciekawej kampanii społecznej pt. “ZACZNIJ DOBRZE DZIEŃ” zachęcającej do codziennego witania się.  Poprzez proste gesty lub słowa  wyrażamy  szacunek  wobec drugiego człowieka, pomagamy wzmocnić  pozytywne zachowania prospołeczne, co  redukuje poziom stresu i agresji. Witani czujemy się dostrzeżeni i akceptowani. 

Plakaty zawisły  już w wielu miejscach naszej szkoły, w kilku klasach pojawił się codzienny ceremoniał  powitania. Zachęcamy pozostałe klasy do naśladownictwa. 

 

Informacja p. Joanna Loska-Rychlik

DYKTANDO Z JĘZYKÓW OBCYCH

 

       29 marca trójka ósmoklasistów (Alexander Dominik, Michał Koczur oraz Małgorzata Szajówka) w obecności pani Magdaleny Stachelskiej, miała okazję wziąć udział w dyktandzie z języków obcych, które odbyło się w IV Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Maczka w Katowicach. My wybraliśmy język angielski, a inni uczniowie mogli się też zdecydować na język hiszpański lub niemiecki.

Po dyktandzie, oczekując na wyniki, mieliśmy szansę nauczyć się kilku słów w języku włoskim, a nawet posłuchać różnych ciekawostek na temat Włoch.

Została nam również zaprezentowana masa informacji ma temat samego liceum. Szkoła ta proponuje nie tylko wysoki poziom nauki, ale też wiele atrakcji, wydarzeń i nowych doświadczeń, które wspomagają edukację licealistów. Byliśmy pod wielkim wrażeniem oferty szkoły.

Koniec końców, udało nam się! Alexander zdobył nagrodę za 3 miejsce.

Jesteśmy bardzo dumni z naszych zdolnych uczniów i z niecierpliwością czekamy na kolejne sukcesy.

 

Informcja i zdjęcie p. Magdalena Stachelska

28 marca 2019

SPOTKANIE Z JAPOŃSKIMI LEGENDAMI

 

       Uczniowie klasy 3 a zawitali w Bibliotece Miejskiej, by z ust poety pana  Jana Paliczki, usłyszeć rymowane legendy pochodzące z dalekiej Japonii.  Dzieci poznały między innymi  historię odważnego szczurka oraz bajkę "Zwierciadło".  Autor wierszowanych bajek opowiadał także o swojej wielkiej fascynacji kulturą Wschodu.

 

 

Informacja i zdjęcia p. Joanna Loska-Rychlik

 

WIELKA LIGA CZYTELNIKÓW W KATOWICACH

 

         W dniu 28.03 uczniowie Naszej Szkoły wzięli udział w finale wojewódzkim IV Ogólnopolskiego Konkursu Wielka Liga Czytelników w Katowicach. Uczniowie zmierzyli się z następującymi książkami:

- kategoria wiekowa I-IV klasy Sabine Stading "Petronela z Jabłoniowego Sadu"

- kategoria wiekowa V-VIII klasy Piotr Patykiewicz "Łukasz i kostur czarownicy"

Z niecierpliwością czekamy na wyniki.

 

 

Informacja i zdjęcia p. Kinga Radzewicz

 

SUKCES NA MACIE


       W hali MOSiR-u rozegrano mistrzostwa Śląska w zapasach młodzików w stylu wolnym. Na tyskich matach rozegrano także mistrzostwa Śląska w mini zapasach, w których wystartował uczeń klasy 2c - Kacper Sitek. Młody zapaśnik wystartował w kategorii do 26 kg i wywalczył złoty medal i wspaniały puchar. Gratulujemy Kacprowi i życzymy dalszych sukcesów! BRAWO!

 

Informacja i zdjęcie p. Lidia Szymańczyk

WIZYTA W ŚWIETLICY ŚRODOWISKOWEJ BENEDICTUS W TYCHACH

        Wiosenne przedpołudnie, wraz z uczennicami klasy 7, spędziliśmy z podopiecznymi Świetlicy Środowiskowej Benedictus. Przeczytaliśmy książkę o zwierzętach, był też czas na zagadki, wspólne układanie puzzli i kolorowanki. Otrzymaliśmy również piękny prezent - świąteczny wieniec. Już teraz nie możemy doczekać się kolejnej wizyty.

 

 

Informacja i zdjęcia p. Kinga Radzewicz

WARSZTATY Z DOGOTERAPII
w Centrum Rozwoju Dziecka EDUCO

    19 marca uczniowie klasy 3 a  uczestniczyli w  spotkaniu z terapeutą i jego psem. Ten niezwykły duet pomaga dzieciom pokonywać lęki oraz swoje niedoskonałości. W trakcie spontanicznej, radosnej zabawy, ukierunkowanej przez terapeutkę Panią Monikę Tomalę, dzieci przyzwyczajały się do kontaktu z psem, wykonywały zabiegi pielęgnacyjne, karmiły   go.  Zajęcia dostarczyły uczniom  pozytywnego ładunku emocjonalnego, satysfakcji z obcowania z psem, a u niektórych przełamały lęki, jakie towarzyszyły  im w kontaktach ze zwierżętami.

 

 

Informacja i zdjęcia p. Joanna Loska-Rychlik

 

  

KONKURS "ZNANI I LUBIANI ...., ALE ZAPOMNIANI"

        W dniu 14.03 uczniowie klasy 6a - Miłosz Barański i Bartosz Pawełczyk, wzięli udział w V Regionalnym Konkursie Czytelniczym "Znani i lubiani..., ale zapomniani", organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 5 w Tychach. Uczestnicy zmierzyli się z książkami Marii Krüger "Godzina pąsowej róży" i "Klimek i Klementynka", wykazując się dużą wiedzą i przygotowaniem. Miłosz i Bartosz otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz upominki i już dziś zapowiadają, że zgłoszą się do konkursu za rok.

 

 

Informacja i zdjęcia: p Kinga Radzewicz

KONKURS - BYKI I BYCZKI, CZYLI JĘZYKOWE POTYCZKI

      Wczoraj uczniowie naszej szkoły - Natalia i Miłosz Barańscy wzięli udział w wojewódzkim konkursie językowym – „Byki i byczki, czyli językowe potyczki”. Uczniowie pisali dyktando i rozwiązywali test - w napięciu czekamy na wyniki naszej reprezentacji.

 

Informacja i zdjęcie: Pani Paulina Palowska

O ZŁYM KOCURKU W BIBLIOTECE

       Seria książek Nicka Bruela o Złym Kocurku, cieszy się wśród Naszych uczniów wielkim powodzeniem. Na czwartkowym spotkaniu w bibliotece gościliśmy uczniów klas 3a i 3b, którzy poznali ciekawostki dotyczące kotów, przeczytaliśmy fragment książki, a także rysowaliśmy własne Kocurki. Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników kotów i nie tylko, do wypożyczania książek o tych miłych i ciekawskich zwierzątkach.

 

 

 

Informacja p. Kinga Radzewicz

GIEŁDA EDUKACJI

 

       We wtorek 5 marca uczniowie klas ósmych i ich rodzice mogli zapoznać się z ofertą edukacyjną szkół ponadpodstawowych.

W tym roku do liceów, techników i szkół branżowych trafią dwa roczniki uczniów: absolwenci likwidowanych gimnazjów i odtworzonych ośmioklasowych podstawówek. Prezentacje miały pomóc naszym ósmoklasistom w wyborze przyszłej szkoły.

Na stoisku każdej ze szkół średnich można było uzyskać informacje o ofercie kształcenia, zasadach rekrutacji oraz porozmawiać z uczącą się w niej młodzieżą. Poza tym rozdawane były ulotki i broszury zawierające szczegółowe informacje o proponowanych kierunkach kształcenia.

Zaszczycili nas swoją obecnością:

1. Zespół Szkół nr 1 w Tychach,

2. Zespół Szkół nr 2 w Tychach,

3. Zespół Szkół nr 4 w Tychach,

4. Zespół Szkół nr 6 w Tychach,

5. I Liceum Ogólnokształcące im. Leona Kruczkowskiego w Tychach

6. II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im CK Norwida w Tychach

7. III Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Wyspiańskiego w Tychach

8. Zespół Szkół w Lędzinach – Technikum Mundurowe.

Dziękujemy gościom za przybycie.

 

Informacja i zdjęcia p. Barbara Fatyga

DZIEŃ OTWARTY DLA PRZEDSZKOLAKÓW

    4 marca szkoła otworzyła swoje podwoje dla potencjalnych przyszłorocznych pierwszoklasistów. Dzieci wraz opiekunami mogły zajrzeć do sal, wziąć udział w mini zajęciach i zabawach. Między innymi miały  okazję zobaczyć pracownię językową, gdzie starsi koledzy zaprezentowali ciekawe zadania na tablicy interaktywnej, co jest dowodem na to, że nauka języka to nie tylko korzystanie ze zwykłego podręcznika, ale też świetna zabawa. Przedszkolakom zaprezentowano przeróżne karty obrazkowe oraz pomoce wizualne używane na lekcjach języka angielskiego i języka polskiego. Nasi goście mieli  okazję poznać tajemnice biblioteki, pokonać tor przeszkód na sali gimnastycznej, spotkać się w pracowni komputerowej z Minionkami, zajrzeć do kuchni, miłło spędzić czas w świetlicy.  Czekało na nich naprawdę mnóstwo atrakcji.

 

 

 

 

 

 


 

 

Informacja p. Joanna Loska-Rychlik, zdjęcia p Magdalena Stachelska, p. Adam Gołąb


 

UCZNIOWIE JEDENASTKI NAJLEPSI W ETAPIE POWIATOWYM WIELKIEJ LIGI CZYTELNIKÓW

       W dniu 28.02 w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Tychach odbył się IV Ogólnopolski Konkurs "Wielka Liga Czytelników". Spośród wszystkich uczestników, uczniowie naszej Szkoły okazali się najlepsi w dwóch kategoriach wiekowych: klasy I-IV i V-VIII. Teraz przyszedł czas na przygotowania do etapu wojewódzkiego, który odbędzie się w Katowicach 28.03. Serdecznie gratulujemy Ani, Natalii, Antoniemu, Łukaszowi oraz Natalii i już teraz życzymy im powodzenia!!!

 

Informacja i zdjęcie p. Kinga Radzewicz

WYŚLIJ PĄCZKA DO AFRYKI I ADOPCJA SERCA

 

   W Tłusty Czwartek kupując pączka w naszej szkole pomagaliśmy innym. Dochód ze sprzedaży pączków, ciast i ciasteczek zostanie przeznaczony na akcję Wyślij pączka do Afryki oraz na Adopcję Serca. Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli w pomoc.

Akcja organizowana przez Panią Małgorzatę Grzeszyk i Panią Magdalenę Salwerowicz oraz Wolontariuszy

Informacja p. Magdalena Salwerowicz

WIELKA LIGA CZYTELNIKÓW

      W dniu 28.02.2019 r. wraz z uczniami, którzy przeszli do etapu powiatowego IV Ogólnopolskiego Konkursu Wielka Liga Czytelników, udaliśmy się do Pedagogicznej Biblioteki w Tychach. Uczestnicy zmierzyli się tam z książkami: „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek” Justyny Bednarek oraz „Niesamowity dwór” Zbigniewa Nienackiego. Z niecierpliwością czekamy na ogłoszenie wyników, które nastąpi w przyszłym tygodniu.

Informacja i zdjęcia p. Kinga Radzewicz

II SZKOLNY TURNIEJ SZACHOWY

        27 lutego 2019 r. w bibliotece naszej szkoły zakończyliśmy II Szkolny Turniej Szachowy. W spotkaniu wzięło udział 12 uczestników Turnieju. Każdy otrzymał pamiątkowy dyplom oraz coś słodkiego. Uczniowie, którzy otrzymali tytuł wicemistrzów i mistrza szachów otrzymali nagrody, a byli to:

I miejsce – Mistrz Szachów – Fabian Wąsik, kl. V a;
II miejsce – Borys Kwiatkowski, kl. V c;
III miejsce – Konrad Karasiński, kl. IV c.

Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom i mamy nadzieję, że widzimy się ponownie w przyszłym roku.

Zdjęcie p. Adam Gołąb, informacja p. Klaudia Kucharczyk
 

VII MIĘDZYSZKOLNY KONKURS BIBLIJNY O BOŻYM NARODZENIU
 

       25 stycznia 2019 r. odbył się w Szkole Podstawowej nr 35 z Oddziałami Integracyjnymi im. Matki Teresy z Kalkuty w Tychach VII Międzyszkolny Konkurs Biblijny o Bożym Narodzeniu.

Konkurs był adresowany do uczniów klas drugich. Tematyka konkursu opierała się na znajomości fragmentów Ewangelii wg św. Mateusza oraz św. Łukasza. Naszą szkołę reprezentowały uczennice z klasy IIb: Amelia Toporek i Paulina Lepiarz, które zajęły czwarte miejsce.

Uczennice odebrały nagrody oraz dyplomy.

Informacja p. Barbara Przydatek

XI RODZINNY MIĘDZYSZKOLNY KONKURS SZOPEK BOŻONARODZENIOWYCH

      Szkoła Podstawowa nr 10 oraz Parafia p.w. Ducha Świętego w Tychach zorganizowała w grudniu 2018 r. XI Rodzinny Międzyszkolny Konkurs Szopek Bożonarodzeniowych.

Konkurs przeznaczony był dla uczniów szkół podstawowych klas I – VIII oraz ich rodzin.
Rozdanie nagród, wyróżnień i dyplomów odbyło się 24 stycznia 2019 r. w kaplicy pod Kościołem p.w. Ducha Świętego w Tychach. Wyróżnienia otrzymały uczennice klasy IIc: Patrycja Banz oraz Zuzanna Drab. Dyplomy otrzymały uczennice: Oliwia Kozubek (kl. 2c), Anna Warzecha (kl. 2c) oraz Alicja Barczyńska (kl. 2b).

Informacja i zdjęcia p. Barbara Przydatek

XXVII ŚWIATOWY DZIEŃ CHOREGO

„Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie”

    Chociaż 11 lutego to pierwszy dzień ferii, to dla szkolnego Wolontariatu ten dzień ma jeszcze jedno znaczenie. W tym dniu obchodzony jest Światowy Dzień Chorego, zapoczątkował go 27 lat temu papież Jan Paweł II.

Wolontariusze wyruszyli w tym dniu do Szpitala Wojewódzkiego w Tychach. W kaplicy szpitalnej odbyła się uroczysta Msza Święta podczas, której wolontariusze brali czynny udział – czytania, modlitwa wiernych, dary. Ksiądz kapelan Łukasz Stawarz słowa homilii skierował także do nich, gdyż tym roku w Liście do Chorych papież Franciszek zwrócił szczególną uwagę na posługę wolontariuszy na całym świecie. Na zakończenie każdy chory otrzymał od szkolnego Wolontariatu małą radosną paczkę, w której można było znaleźć bałwanka zrobionego z kubków, krzyżówki, obrazki oraz paczkę herbatników. Małe niespodzianki zostały także zaniesione na niektóre oddziały, aby każdy chory mógł poczuć się ważny w ten dzień.

Wróciliśmy do domu ze słowami papieża Franciszka skierowanym do wolontariuszy: „Zachęcam Was, abyście nadal byli znakiem obecności Kościoła w zsekularyzowanym świecie. Wolontariusz jest bezinteresownym przyjacielem, któremu można powierzyć myśli i emocje; poprzez słuchanie tworzy on warunki, w których chory, nie jest już biernym obiektem opieki, ale staje się aktywnym podmiotem i bohaterem wzajemnej relacji, zdolnym do odzyskania nadziei i lepiej przygotowanym do zaakceptowania leczenia. Wolontariat komunikuje wartości, zachowania i style życia, które w centrum mają pasję obdarowywania.”

W tym szczególnym dniu życzymy wszystkim chorym szybkiego powrotu do zdrowia, nadziei, wielu sił i aby w swym cierpieniu nigdy nie czuli się samotni.

Informacja p. Magdalena Salwerowicz

ZASADY BEZPIECZNEGO SPĘDZANIA FERII ZIMOWYCH ❄⛄

      Ferie zimowe to czas odpoczynku od nauki i czas beztroskiej zabawy. Mamy nadzieję, że będzie biało, wesoło i radośnie. Jeszcze w ostatnim dniu nauki, w trakcie apelu przypominamy naszym uczniom o podstawowych zasadach bezpiecznego zachowania się podczas ferii spędzanych w domu, na placach zabaw i innych miejscach.

TWOJE ZDROWIE I BEZPIECZEŃSTWO SĄ NAJWAŻNIEJSZE, WIĘC:

1. Do uprawiania sportów zimowych wybieraj tylko bezpieczne miejsca!
2. Dbaj o bezpieczeństwo własne i innych!
3. Wychodząc na dwór pamiętaj o właściwym ubraniu!
4. W czasie zabaw śnieżkami nie wybieraj za cel ludzi, zwierząt, ani żadnych szklanych przedmiotów!
5. W czasie zabaw śnieżkami nie wybieraj za cel ludzi, zwierząt!
6. Spędzając ferie w domu pamiętaj o bezpiecznym posługiwaniu się urządzeniami elektrycznymi!
7. W czasie ferii nie spędzaj zbyt dużo czasu przed telewizorem!
8. Pamiętaj, że nie każdy nowo poznany kolega w Internecie ma dobre zamiary w stosunku do ciebie!
9. Jeśli jesteś sam w domu nie otwieraj drzwi obcym!
10. W kontaktach z obcymi pamiętaj o swoim bezpieczeństwie!
11. Zbyt długie siedzenie przed komputerem nie jest zdrowe dla twoich oczu!
12. Pod żadnym pozorem nie wchodź na zamarznięte zbiorniki wodne!
13. Pamiętaj o zdrowym odżywianiu, owoce i warzywa zawierają dużo witamin przydatnych w zimne dni!
14. Pamiętaj o telefonach alarmowych straż pożarna 998, policja 997, pogotowie 999 i numer ratunkowy 112.

 

Zdjęcia p. Agnieszka Kaźmierczak i p. Adam Gołąb
Informacja p. Barbara Fatyga

BEZPIECZEŃSTWO ROWEROWE - WYBIERZ KASK A NIE TRZASK

      7 i 8 lutego gościliśmy w naszej szkole uczniów klasy Ib, szkoły średniej w Katowicach - Śląskich Technicznych Zakładów Naukowych. Biorą Oni udział w olimpiadzie „Zwolnieni z teorii”, w ramach której realizują projekt mający na celu rozpropagowanie idei korzystania z kasku podczas uprawiania sportów rowerowych.

Projekt, który nosi nazwę „WYBIERZ KASK A NIE TRZASK” ma na celu pokazanie młodym osobom, jak ważne jest bezpieczeństwo na drodze oraz dlaczego warto zakładać kask podczas jazdy.

Dodatkowo celem projektu jest propagowanie wśród uczniów (przez zabawę, prelekcje i quizy) dobrych nawyków związanych z bezpieczeństwem. Uczniowie poprzez zabawę, naukę piosenki, rozwiązywanie zagadek przyswajali wiedzę, która potrzebna jest świadomemu rowerzyście i nie tylko. W zajęciach udział brali wszyscy uczniowie z klas I – IV.

 

 

Informacja i zdjęcia p. Barbara Fatyga

ZAJĘCIA KRAV MAGI

      Klasa 2a i 2c spotkała się z trenerem samoobrony. Zajęcia rozpoczęły się rozgrzewką w formie zabawy ruchowej. Potem dzieci obserwowały, jak łatwo można uwolnić się z uchwytu osoby, która próbuje je zaczepiać.

Po demonstracji same ćwiczyły poznaną technikę. Robiły to z wielkim zaangażowaniem i przejęciem. Trener przekazał dzieciom najważniejsze zasady zachowania się w kontaktach z nieznajomymi. Zajęcia były bardzo ciekawe i na pewno spotkanie zostanie powtórzone.

 

 

 

Informacja i zdjęcia p. Lidia Szymańczyk

BEZPIECZNE FERIE


5 lutego w ramach policyjnej akcja „Bezpieczne ferie” 2019, szkolę odwiedzili tyscy policjanci. Podczas spotkania przypomnieli uczniom kodeks bezpiecznego wypoczynku zimowego oraz zasady zachowania w kontaktach z nieznajomymi.
 

Informacja p.Joanna Rychlik, zdjęcie p. Halina Kulka

PTASIA STOŁÓWKA

      Śnieżna zima to trudny czas dla ptaków. Klasa 3b przygotowała w kuchni uczniowskiej ptasie specjały i zaprosiła ptaki zamieszkujące naszą okolicę do "ptasiej stołówki".

 

 

 

Informacja i zdjęcia p.Joanna Dobrzańska

KOLĘDOWANIE Z BABCIĄ I DZIADKIEM

     Z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka w naszej szkole miało miejsce wielopokoleniowe kolędowanie. Uczniowie klas młodszych prezentowali piękne polskie kolędy i pastorałki, a Seniorzy z wielką ochotą i wzruszeniem podchwytywali płynące z ust swoich wnuków słowa i dźwięki.

 

 

Informacja p. Joanna Loska-Rychlik, zdjęcia p. Sylwia Piekarek

WIZYTA KSIĘDZA BISKUPA ADAMA WODARCZYKA

         1 lutego 2019 r. w ramach wizytacji kanonicznej w parafii pw. Świętego Jana Chrzciciela w Tychach, naszą szkołę odwiedził Ksiądz Biskup Adam Wodarczyk w towarzystwie Księdza Proboszcza Parafii pw. Świętego Jana Chrzciciela w Tychach ks. dr Piotra Szołtysika. Księdza Biskupa tradycyjnie chlebem i solą, a także pieśnią "Bądź pozdrowiony, Gościu nasz"przywitali uczniowie szkoły. W imieniu całej szkolnej społeczności gości kwiatami obdarowały pani wicedyrektor Barbara Fatyga i pani wicedyrektor Beata Płoskońska. Po powitaniu goście spotkali się z pracownikami szkoły.

 

 

Informacja p. Barbara Przydatek, zdjęcia p. Adam Gołąb

 

ŚLISKA SPRAWA

     JEDENASTKA proponuje alternatywną formę spędzania czasu podczas godziny wychowawczej i wychowania fizycznego. Nie życzcie nam połamania nóg...

 

 

Informacja p. Paulina Palowska i p. Joanna Wenklar z klasą 4a i klasą 4b

WIELKA LIGA CZYTELNIKÓW W BIBLIOTECE

      W dniu 29.01.2019 r. w bibliotece szkolnej, miał miejsce test kwalifikacyjny do IV Ogólnopolskiego Konkursu Wielka Liga Czytelników. Uczestnicy zmierzyli się z książkami: „Cukierku, ty łobuzie!” Waldemara Cichonia oraz „Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego.

W teście wzięło udział 13 uczniów, w dwóch kategoriach wiekowych: klasy I – IV i klasy V – VIII. Spośród nich do etapu powiatowego, który odbędzie się 28.02 w Bibliotece Pedagogicznej, przeszli: Anna Warzecha z kl. 2c, Łukasz Drob z kl. 3b, Antoni Warzecha z kl. 4c oraz Natalia Barańska z kl. 6a i Natalia Wachel z kl. 8a.

Wszystkim serdecznie gratulujemy wytrwałości i życzymy niezapomnianych wrażeń przy czytaniu nowych fascynujących książek.

 

 

 


Informacja i zdjęcia p. Kinga Radzewicz

II TURNIEJ SZACHOWY JEDENASTKI

        18 stycznia w naszej szkole została rozegrana ostatnia partia szachowa II Turnieju Szachowego. W tym roku do Turnieju zgłosiło się 21 uczniów, z czego do rozgrywek przystąpiło tylko 13 osób. W pierwszym etapie rozgrywek uczestnicy musieli zadać szacha przeciwnikowi. Natomiast w drugim etapie zmierzyło się ze sobą siedmiu uczestników. O kolejnych miejscach zadecydowała liczba zdobytych punktów (za szacha gracz otrzymywał 3 punkty; za pata: 1 punkt; za przegraną: 0 punktów). Gra o pierwsze miejsce toczyła się pomiędzy dwoma uczniami klas piątych. Wygrał zeszłoroczny zdobywca czwartego miejsca! Zdobył 13 punktów. Uczestnik, który uplasował się na drugim miejscu zdobył 10 punktów. Natomiast zdobywca trzeciego miejsce zakończył rozgrywki mając na swoim koncie 7 punktów. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujmy i życzymy dalszych sukcesów szachowych!

„Ludzi poznaje się najlepiej w czasie długiej podróży oraz grając z nimi w szachy”/przysłowie angielskie/.

 

Konkurs przeprowadziły p. Jolanta Frejowska i p. Klaudia Kucharczyk

 

Wszyscy mamy ząbki w buzi, czy to mali czy to duzi .
Każdy ząbek chce z osobna czysto i pięknie wyglądać
.

 

      W trosce o zdrowie jamy ustnej dzieci w szkole prowadzone są zabiegi, których celem jest przeciwdziałanie próchnicy zębów. W ramach programu profilaktycznego uczniowie 6-krotnie w ciągu roku szkolnego w odstępach co 6 tygodni objęci są nadzorowanym szczotkowaniem uzębienia środkami fluorkowymi.

 

Informacja i zdjęcia p. Maryla Cymerlik

Z KOPYTA KULIG RWIE

           W styczniowy sobotni poranek korzystając z pięknej zimowej aury, uczniowie klas 3a,4c i 6a wraz ze swoimi rodzicami, rodzeństwem i nauczycielami wyruszyli na wycieczkę w góry. W programie był kulig oraz zimowe szaleństwo na stokach w Istebnej. To była dla wszystkich prawdziwa frajda.

 

 

Informacja p. Joanna Rychlik, zdjęcia p. Joanna Wenklar

TURNIEJ SZACHOWY 

„Ludzi poznaje się najlepiej w czasie długiej podróży oraz grając z nimi w szachy”.
/przysłowie angielskie/ 

       18 stycznia w naszej szkole została rozegrana ostatnia partia szachowa II Turnieju Szachowego. W tym roku do Turnieju zgłosiło się 21 uczniów, z czego do rozgrywek przystąpiło tylko 13 osób. W pierwszym etapie rozgrywek uczestnicy musieli zadać szacha przeciwnikowi.
Natomiast w drugim etapie zmierzyło się ze sobą siedmiu uczestników. O kolejnych miejscach zadecydowała liczba zdobytych punktów (za szacha grach otrzymywał 3 punkty; za pata: 1 punkt; za przegraną: 0 punktów).
Gra o pierwsze miejsce toczyła się pomiędzy dwoma uczniami klas piątych. Wygrał zeszłoroczny zdobywca czwartego miejsca! Zdobył 13 punktów. Uczestnik, który uplasował się na drugim miejscu zdobył 10 punktów. Natomiast zdobywca trzeciego miejsce zakończył rozgrywki mając na swoim koncie 7 punktów. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujmy i życzymy dalszych sukcesów szachowych!

 

 

 

 


Informacja i zdjęcia p. Jolanta Frejowska, p.Klaudia Kucharczyk 

 

CHARYTATYWNE  KARTKI BOŻONARODZENIOWE


        W grudniu 2018 roku na lekcjach religii uczniowie z klasy 2a, 2b, 2c, 5b, 5c, 7b, 8a i 8b własnoręcznie wykonywali kartki bożonarodzeniowe. Tuż przed Świętami kartki otrzymały dzieci ze Śląskiego Hospicjum Świetlikowo w Tychach oraz osoby starsze przebywające w Domu Pomocy Społecznej św. Anna w Tychach. W zamian za okazane serce nasza szkoła otrzymała od opiekunów Hospicjum przepiękny, duży kalendarz pt.: „ Kocham Cię” przedstawiający swoich podopiecznych oraz ich mamy. Kalendarz można podziwiać w sali nr 42.

 

 

Informacja i zdjęcia p.B. Przydatek

WYCIECZKA DO FABRYKI DANONE


      Uczniowie klasy 1a mieli okazję zwiedzić fabrykę Danone w Bieruniu Starym. Dzieci wzięły udział w zajęciach podczas, których obejrzały prezentację na temat procesu powstawania jogurtu oraz jego właściwości odżywczych. Miały okazję spróbować dowolnie wybranego jogurtu. Po smakowitej uczcie, dzieci obserwowały pracę linii produkcyjnej, miały możliwość obserwować ogromne tanki w których gromadzone jest mleko przywiezione do fabryki z gospodarstw. Na zakończenie na dzieci czekały niespodzianki – upominki w postaci gadżetów od firmy Danone.

 

Informacja p. Maryla Cymerlik, zdjęcie p.Magdalena Knitter

PODZIĘKOWANIA

       Tuż przed Świętami, nasza Szkoła, otrzymała prezent od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy: książkę Stefana Żeromskiego "Przedwiośnie" oraz list z podziękowaniem za włączenie się w akację Narodowego Czytania, które miało miejsce we wrześniu.

 

Informacja i zdjęcie p. Kinga Radzewicz

PRZEDŚWIĄTECZNA WIZYTA

      W piątek, wraz z uczennicami z klas siódmych, odwiedziliśmy podopiecznych Świetlicy środowiskowej Benedictus. Podczas spotkania przeczytaliśmy książkę "Zaczarowane Boże Narodzenie", był też czas na rozmowy o zwyczajach świątecznych, a także obdarowanie się drobnymi upominkami, które przygotowali uczniowie z siódmej i ósmej klasy.

 

Informacja i zdjęcia p. Kinga Radzewicz

MIKOŁAJKI W WAROWNI RYCERZY PSZCZYŃSKICH

       Na początku grudnia uczniowie klasy 1a dostali od Świętego Mikołaja zaproszenie do Warowni Rycerzy Pszczyńskich. Radości było bardzo dużo i 6 grudnia wszyscy wyruszyli na poszukiwania Mikołaja i jego pomocników.
Podczas spotkania Elfy dbały o dobrą zabawę przy muzyce i organizowały różnorakie konkursy. Dzieci były zachwycone atrakcjami, a także przygotowanym specjalnie dla nich przedstawieniem. Każde dziecko miało okazję porozmawiać z Mikołajem i otrzymało od Niego upominek. 

Informacja p. Maryla Cymerlik, zdjęcie p. Sylwia Piekarek

 

WOLONTARIUSZE Z JEDENASTKI Z KOLEJNĄ WIZYTĄ W SZPITALU

         Takich pomocników święty z Miry jeszcze nie miał. W tym roku Mikołaj przybył do szpitala w asyście wolontariuszy z klas 4, 6 i 7 Szkoły Podstawowej nr 11. Pod okiem pani Magdaleny Salwerowicz, opiekunki szkolnego koła wolontariatu, pomagali oni rozdawać prezenty, z których część wykonali samodzielnie. Mikołajowi towarzyszyli też tradycyjnie ks. Łukasz Stawarz, szpitalny kapelan i Rycerze Zakonu Kolumba. Jak się okazało, zarówno pacjenci, jak i pracownicy szpitala byli bardzo grzeczni, więc nasz święty rozdał moc mikołajkowych prezentów.
Dzieciakom udało się dzięki temu zwiedzić wszystkie zakamarki szpitala od dyrekcji po zarząd, działy IT, techniczne, laboratoria, aptekę szpitalną aż po same oddziały.

 

(źródło: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny Megrez Sp z o o)

BO WARTO POMAGAĆ - DZIEŃ WOLONTARIATU

        5 grudnia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Wolontariatu, to wyjątkowa okazja do świętowania dla wolontariuszy w naszej szkole.

Dlatego już dzień wcześniej spotykaliśmy się wszyscy razem w kuchni uczniowskiej, była z nami również pani Adriana Brumer, ks. Łukasz Stawarz i pani Klaudia Kucharczyk. Wspólnie spędziliśmy ten czas razem, trochę potworzyliśmy na następną akcję, ale też pograliśmy w gry, zjedliśmy smaczną pizzę- jednym słowem świętowaliśmy.

Naszą końcową pracę można było zobaczyć na korytarzu plakat z odbitymi dłońmi wszystkich wolontariuszy. 5 grudnia działaliśmy już z samego rana niektóre klasy podczas lekcji poznawały ideę wolontariatu, formy pomocy. Tworzyliśmy plakaty o pomaganiu innym, które wiszą przy sali 41. Od godziny 10:30 na przerwach zaczęliśmy kiermasz ciasta i ciasteczek, a w sali 42 można było zobaczyć prezentację dotyczącą naszej działalności i posłuchać muzyki o pomaganiu.

Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w ten dzień, szczególnie Pani Dyrektor za zgodę i pomoc oraz rodzicom wolontariuszy za zaangażowanie.

Pani Magda opiekun naszych Wolontariuszy w tym dniu dziękuje przede wszystkim Wolontariuszom, bez Was nie było tego dnia- Jesteście najlepszą ekipą! Życzę Wam by zapał i chęć niesienia pomocy innym nie zgasł w Was nigdy, bo warto pomagać.

 

 

Informacja p. Magda Salwerowicz

BEZPIECZNY ŚWIETLICZAK

         W miniony poniedziałek Julia Pierzchała i Alicja Mrugała - uczennice z kl. 3a - reprezentowały naszą świetlicę w międzyszkolnym konkursie wiedzy „Bezpieczny Świetliczak” zorganizowanym przez SP – 18 w Tychach. Zadania konkursowe sprawdzały wiedzę i umiejętności dotyczące zachowania bezpieczeństwa w każdej sytuacji, w której może się znaleźć młody człowiek. Nasze dziewczynki radziły sobie świetnie. Zajęły 2 miejsce!!! Dodatkową atrakcją dla wszystkich uczestników konkursu były warsztaty plastyczne. Oczekując na wyniki konkursu świetliki stworzyły słonia – ruchomą zabawkę. Do domu zabrały dobry humor, dyplomy, nagrody i oczywiście ... słonia na szczęście.

 

 

Informacja i zdjęcia: Pani Bożena Żyłka

JAK KARMIĆ DZIECI, BY JADŁY CHĘTNIE I ZDROWO?

         Rodzice uczniów  biorących udział w ubiegłorocznym projekcie związanym z edukacją żywieniową,  a finansowanym przez Miasto Tychy, mieli okazję wziąć udział w spotkaniu z prezes Fundacji Jemy Eko panią Anną Pawelec. Przedstawiciele tejże fundacji, w ubiegłym roku prowadzili z dziećmi cykl warsztatów związanych ze zdrowym odżywianiem. Domknięciem projektu było spotkanie z rodzicami  beneficjentów projektu czyli osobami od których zależy w tej materii wiele. Tematem przewodnim była myśl: jak karmić dzieci, by jadły chętnie i zdrowo?

 

Informacja p. Joanna Loska-Rychlik

WYNIKI SZKOLNEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO
pt.: „Mój Własny Różaniec”

 

           Na początku listopada nastąpiło rozstrzygnięcie szkolnego konkursu plastycznego dla klas I – VIII pt.: „Mój Własny Różaniec”. Własnoręcznie wykonane przez dzieci różańce oceniała komisja Jury w składzie: Pani Renata Zawisza i Pani Kinga Radzewicz. Pomysłowe i oryginalne różańce zostały wykonane z różnorodnych materiałów takich jak makaron, nakrętki, guziki, koraliki, korek, masa solna, styropian, ziarenka kawy, orzechy, plastik czy papier kolorowy. Nagrodzone różańce i nie tylko można podziwiać na gazetce obok sali nr 40.


Wyniki konkursu dla klas I – VIII: I miejsce – Anna Warzecha, klasa 2c II miejsce – Oliwia Kozubek, klasa 2c III miejsce – Agata Kulińska, klasa 4c
Wyróżnienie – Filip Kotlorz, klasa 2c Wyróżnienie – Jakub Majewski, klasa 2a Wyróżnienie – Mateusz Pszowski, klasa 2b Wyróżnienie – Malwina Włodarczyk, klasa 2b Wyróżnienie – Patrycja Banz, klasa 2c Wyróżnienie – Emilia Bartosiewicz, klasa 2c.

 

Informacja p. B. Przydatek, M. Salwerowicz

XXIV REJONOWY KONKURS WIEDZY BIBLIJNEJ
DLA KLAS V – VIII

„NIEBO I ZIEMIA PRZEMINĄ, ALE MOJE SŁOWA NIE PRZEMINĄ”

 

      Dnia 25 października odbył się w naszej szkole Szkolny Konkurs Wiedzy Biblijnej ze znajomości Ewangelii św. Łukasza. I miejsce w etapie szkolnym zajęła Natalia Wachel z klasy 8a, II miejsce zajął Krzysztof Kuca z klasy 8b, a III miejsce zajęła Zuzanna Moskwik z klasy Vc.
Zwycięska trójka przeszła do następnego etapu – rejonowego, który odbył się 22 listopada 2018 r. w Szkole Podstawowej nr 13 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Tychach. W konkursie wzięło udział około sześćdziesięciu uczestników z tyskich szkół podstawowych. Etap ten został przeprowadzony w formie pisemnej. Po podsumowaniu punktów przez komisję rejonową I miejsce zajęła uczennica naszej szkoły z klasy 8a – Natalia Wachel. Dodam, że Natalia w zeszłym roku w etapie rejonowym zajęła III miejsce.
Etap rejonowy obejmuje uczniów z pięciu diecezji: sosnowieckiej, katowickiej, częstochowskiej, bielsko – żywieckiej i gliwickiej. Do etapu wojewódzkiego przechodzi 12 najlepszych uczniów z powyższych diecezji, wyłonionych przez Diecezjalną Komisję Kwalifikacyjną na podstawie liczby zdobytych punktów. W związku z tym o zakwalifikowaniu się Natalii do finału wojewódzkiego dowiemy się w najbliższym czasie. Na razie mocno trzymamy kciuki.

 

 


Informacja p. Barbara Przydatek, p. Magdalena Salwerowicz

DZIECIAKI KOCHAJĄ ZWIERZAKI

         Każdy gest, nawet najdrobniejszy… zmienia świat, czyjś świat. Dzięki corocznej akcji charytatywnej „Dzieciaki kochają zwierzaki” zmieniamy życie zwierząt, które kiedyś kochał człowiek, a później skrzywdził. Historie zwierząt mogły usłyszeć dzieciaki dzięki spotkaniu z p. Danutą z przytuliska „Ocalenie” w Ćwiklicach. Pani Danusia w ciekawy sposób opowiedziała o zwierzętach, którymi się opiekuje. Dzieci biorące udział w spotkaniu mogły się przekonać, że życie zwierząt zależy od człowieka. Gdy jest źle traktowane odczuwają cierpienie, za serce odpłacają miłością.
Dzięki empatii wielu naszych szkolnych rodzin mogliśmy przekazać dla przytuliska karmę, koce, legowiska, smycze, miski, wiele rzeczy potrzebnych dla zwierząt oraz pieniążki w kwocie 183 zł. Organizatorki akcji p. Halina Kulka, Agnieszka Konarzewska, Bożena Żyłka dziękują wszystkim, którzy wzięli udział w akcji.

 

 

Informacja i zdjęcia p. Bożena Żyłka

"ZIELONA KRAINA"

       W piątek uczniowie klas czwartych uczestniczyli w warsztatach kulinarnych prowadzonych w naszej kuchni uczniowskiej przez fundację promującą zdrowy styl życia "Zielona kraina". Wszyscy byli bardzo zadowoleni i sporo się nauczyli.

 

Informacja i zdjęcia p. Beata Płoskońska

 

JESTEŚ KRÓLEM- Wolontariusze i korony dla chorych


          W uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata grupa naszych wolontariuszy wyruszyła z małymi koronami po raz kolejny do Szpitala Wojewódzkiego. Braliśmy czynny udział w oprawie Mszy Świętej, a po niej każdy z uczestników Mszy Świętej otrzymał od wolontariuszy małą koronę – bo w końcu każdy z nas jest powołany do bycia synem i córką Królestwa Bożego. Korony zanieśliśmy także na oddział dla nowo narodzonych dzieci.
Jednak to nie był koniec naszej wizyty, skorzystaliśmy z okazji, że tym razem był ks. kapelan Łukasz Stawarz i wręczyliśmy mu zaległe podziękowanie za czynny udział w akcjach wolontariatu w tamtym roku szkolnym razem z małymi podarunkami. Zostaliśmy zaproszeni przez Księdza na mały poczęstunek podczas, którego wolontariusze dowiedzieli się na czym polega praca kapelana szpitalnego oraz omówiliśmy już trzy kolejne zaplanowane akcje.
Bo liczy się radość i uśmiech chorych!

Informacja i zdjęcia p. Magdalena Salwerowicz

 

Śpieszmy się kochać!

           Tegoroczna jesienna akcja "Paczuszka dla Chorego Maluszka" na rzecz podopiecznych Fundacji Śląskie Hospicjum dla Dzieci Świetlikowo zakończona została sukcesem. Ogromne podziękowania należą się Rodzicom naszych dzieci za szczodre serca i empatię. Dzięki Państwu szkoła po raz kolejny wspomogła potrzebujących.

 

 

Informacja p. Joanna Loska-Rychlik

 

"BOOK TOUR .. Z BABCOCHĄ"

        W ostatni wtorek nasza Szkoła wzięła udział w Międzyszkolnej akcji czytelniczej "Book Tour... z Babcochą", organizowanej przez bibliotekę Szkoły Podstawowej nr 18 w Tychach. Każda ze szkół, biorących udział w imprezie, "gości" książkę Justyny Bednarek "Babcocha" przez kilka dni. Niesamowitych przygód Czarownicy wysłuchały dzieci ze świetlicy i na ich podstawie powstały prace plastyczne, z których, na zakończenie akcji, powstanie wystawa w Szkole Podstawowej nr 18.

 

Informacja i zdjęcie p. Kinga Radzewicz

ZAKOŃCZENIE KAMPANII „19 DNI”


      Nasza szkoła brała udział w Kampanii „19 DNI przeciwko przemocy”, która trwała od 1 do 19 listopada. W ramach programu uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wielu ciekawych wydarzeniach, między innymi mogli zobaczyć spektakl „Dziób w dziób” czy etiudę teatralną „Nie bój się - powiedz NIE”.
We wtorek uczniowie klasy 4d uczestniczyli w gali finałowej w Teatrze Małym, wieńczącej tegoroczną Kampanię. Organizatorom, a także uczestnikom, serdecznie dziękujemy. Do zobaczenia za rok!

 Informacja p. Magdalena Zachura, zdjęcie p. Adam Gołąb

„POLSKA TO JEST WIELKA RZECZ” – wyjątkowy koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”

       
          14 listopada 2018 r. w Instytucji Kultury „Katowice Miasto Ogrodów” odbył się wyjątkowy koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Było to zwieńczenie wszystkich działań zorganizowanych przez Śląskie Kuratorium Oświaty dla uczczenia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczestniczyły w nim cztery uczennice Szkoły Podstawowej nr 11 w Tychach: Martyna Kaźmierczak, Agnieszka Kuśmierz, Kinga Krzemińska, Emilia Sekuła wraz z nauczycielką Janiną Bartos. Udział w tym koncercie był nagrodą dla uczniów, którzy aktywnie włączyli się w obchody Narodowego Święta Niepodległości.

Informacja i zdjęcie p. Janina Bartos

 

EDUKCJA PROZDROWOTNA W NASZEJ SZKOLE


         „Zdrowo jem, więcej wiem” to ogólnopolski projekt pod Honorowym Patronatem Pierwszej Damy, Agaty Kornahauser-Dudy. W naszej szkole prowadzony jest dla uczniów klas pierwszych przez nauczycielki p. Bożenę Żyłka i p. Agnieszkę Konarzewską. Głównym celem projektu jest wykształcenie u dzieci postaw prozdrowotnych poprzez uczenie zasad zdrowego odżywiania oraz przekazywanie wiedzy na temat produktów służących zdrowiu i produktów dla zdrowia szkodliwych. Realizując kolejne zadania uświadamiamy uczniom związek pomiędzy żywieniem, a występowaniem wielu chorób i dolegliwości oraz podkreślamy rolę codziennej aktywności fizycznej w profilaktyce zdrowotnej. Zdobytą wiedzę przez uczniów promujemy wśród całej społeczności szkolnej. Do projektu włączone są także rodziny uczniów , bo przecież od ich wiedzy i świadomości zależy sposób odżywiania dzieci.

 

 

Informacja p. Bożena Żyłka, zdjęcia p. Adam Gołąb 

 

 

SZKOLNE OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

       Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 11 im. Marii Skłodowskiej-Curie uroczystym apelem uczcili 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Recytowali wiersze i śpiewali patriotyczne piosenki. Swoją postawą wykazali, że już teraz są patriotami.

Motto tego apelu:

"Nie wstydźmy się kochać Polski,

Nie mówmy o niej tylko od święta.

Ginęli za wolność ludzie.

Musimy o tym zawsze pamiętać."

 

 

Informacja p. Janina Bartos, zdjęcia p. Adam Gołąb

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI W 1 A


       11 listopada uczniowie klasy 1a odświętnie ubrani wyruszyli do filii nr5 Biblioteki Miejskiej w Tychach. Dzieci wskazały Polskę na globusie i mapie Europy. Zgodnie uznały, że 123 lata niewoli to bardzo długi czas, dlatego też trzeba być wdzięcznym naszym przodkom, którzy nie pogodzili się z utratą niepodległości i walczyli o wolność. Wysłuchały wzruszającej piosenki „Co to jest niepodległość?” i wyrecytowały słynny „Katechizm polskiego dziecka”. Przypomniały sobie, że każdy niezależny naród ma swoje godło, flagę i hymn. Poznały legendę o białym orle w koronie i symbolikę polskich barw. Wspólnie, we właściwej postawie zaśpiewany „Mazurek Dąbrowskiego” oraz zespołowo rozwiązana krzyżówka zwieńczyły tę szczególną lekcję o Polsce. Z upominkiem, czyli patriotyczną kolorowanką z naklejkami wróciły do szkoły.

 

Informacja i zdjęcia p. Maryla Cymerlik

100 KARTEK NA 100 LECIE ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

 

       Uczniowie klas 2a, 3a, 4b, 4c i 6a są jedną ze stron mini-projektu, którego motywem przewodnim jest  hasło „Łączy nas Polska i Maria Skłodowska”. Drugą stroną przedsięwzięcia jest polska szkoła na Florydzie, nosząca imię naszej patronki ;)

W dniach pomiędzy 7 a 11 listopada z okazji rocznicy naszej wspólnej patronki i okrągłej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, uczniowie z obu szkół  pisali do siebie nawzajem pozdrowienia.

12 listopada 100 widokówek przedstawiających najpiękniejsze miejsca w Polsce poleciało na Florydę, a stamtąd przyleci do nas równo 100 kartek ilustrujących daleką Florydę.

Po zakończeniu wymiany kartek, w każdej szkole zostaną wylosowani szczęśliwcy, którzy otrzymają od strony przeciwnej upominki. Być może nasz projekt będzie wstępem do bliższej współpracy.

 

 

Informacja p. Joanna Loska-Rychlik

 

    ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI W SZPITALU WOJEWÓDZKIM


​      Wolontariusze Szkoły Podstawowej nr 11 im. Marii Curie- Skłodowskiej świętowali 11 listopada razem z chorymi w Tyskim Szpitalu Wojewódzkim. Brali czynny udział we Mszy Świętej, w poczcie sztandarowym oraz w oprawie mszy. Po jej zakończeniu rozdawali wszystkim uczestnikom kotyliony i flagi zrobione przez uczniów. Razem z opiekunami rozeszli się także na oddziały szpitalne, gdzie uroczyście z flagami, rozdawano chorym i personelowi medycznemu atrybuty polskości.

Informacja i zdjęcie p. Magdalena Salwerowicz

ODSŁONIĘCIE POMNIKA UPAMIĘTNIAJĄCEGO 100-LECIE NIEPODLEGŁOŚCI POLSKI 

      11 listopada JEDENASTKA brała udział w uroczystości odsłonięcia pomnika, który upamiętnia 100-lecie Niepodległości Polski.

Uroczystość odbyła się pod przewodnictwem władz miasta Tychy. Był to jeden z bardzo wielu akcentów obchodów tego święta w Tychach.

 

Zdjęcia p.Krzysztof Oliwa, informacja p. Adam Gołąb

ŚWIĘTO SZKOŁY

        Tworzenie kotylionów, śpiewanie pieśni patriotycznych, doświadczenia naukowe, poznawanie ważnych postaci historycznych, oglądanie filmów dokumentalnych i wiele innych akcji miało miejsce 9 listopada, kiedy to obchodziliśmy Dzień Szkoły "Urodziny Marii" połączony z obchodami setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości.

 

 

Informacja p. Kinga Radzewicz, zdjęcia p. Adam Gołąb

W KRAINIE ORŁA BIAŁEGO

 

     W dniu 9 listopada klasa 3b wraz z wychowawcą odwiedziła Szkołę Podstawową im. Josepha Conrada - Korzeniowskiego w Tychach.

Uczniowie mieli okazję uczestniczyć w spotkaniu z generałem dywizji Wojska Polskiego - Romanem Polko. Obejrzeli prezentację przygotowaną przez gościa, która pokazywała polskich żołnierzy pomagających dzieciom, w krajach dotkniętych wojną.

Mieli również okazję obejrzeć kolekcjonerskie przedmioty związane z wojskiem. Po spotkaniu z generałem R. Polko, uczniowie wzięli udział w konkursie plastycznym: "W krainie Orła Białego".

 

 

Informacja i zdjęcie p. Joanna Dobrzańska

LEKCJA PATRIOTYZMU

       W przededniu Święta Niepodległości  gościliśmy w bibliotece dwie grupy przedszkolaków, które uczestniczyły w lekcji patriotycznej. Dzieci doskonale wiedziały jakie są symbole narodowe, a także jakie miasto jest stolicą Polski. Poznały wiele ciekawostek z historii naszej Ojczyzny, a na koniec spotkań obejrzały sobie filmik z Polakiem małym, w roli głównego bohatera.

Informacja p. Kinga Radzewiccz

FESTIWAL PIOSENKI PATRIOTYCZNEJ

         Świętując 100 lecie niepodległości Polski w naszej świetlicy szkolnej odbył się Szkolny festiwal Piosenki Patriotycznej, w którym wzięło udział 30 uczniów naszej szkoły.
Festiwal był okazją do rozwijania aktywności uczniów i umożliwienie prezentacji ich umiejętności wokalnych, kształtowania uczuć patriotycznych oraz pielęgnowania kulturowego dziedzictwa kraju.
Imprezę prowadzili uczniowie klas VIII - Patrycja Płachta i Michał Koczur, którzy świetnie sprawdzili się w roli konferansjerów.
Słuchanie wszystkich solistów, duetów, zespołów było wielką przyjemnością. Jednak wyłonienie laureatów nie było łatwym zadaniem.
Dumna z wysokiego poziomu uczestników Pani Dyrektor Marzena Nogaj nagrodziła wszystkich wręczając występującym w Festiwalu dyplomy i nagrody. A nagrody specjalne zdobyli laureaci:
I miejsce solistki: Patrycja Banz z kl. 2c oraz Nadia Stefańska z kl. 4b.
II miejsce- przypadło zespołom w składzie Alicja Mrugała z Julią Pierzchała z kl. 3a oraz Edyta i Nadia Baran, Hanna Gawlik, Julia Nalepa, Julia Poś z kl. 4d .
III miejsce zajęła Liliana Hyla z kl. 3a oraz zespół z kl. 5a w składzie Lidia Baron, Ewa Zielińska, Mikołaj Krawczyk.
Festiwal zorganizowały : p. Agnieszka Gospodarek, p. Renata Zawisza, p. Bożena Żyłka.
Nagrody dla laureatów sfinansowała Rada Rodziców, której dziękujemy za pomoc.

 

 

Informacja p.Bożena Żyłka, zdjęcia p. Adam Gołąb

 

CO JADANO 100 LAT TEMU? 

         W przeddzień 100- lecia odzyskania niepodległości, ucznowie klasy 3a wzięli udział w warsztatach kulinarnych z Fundacją JemyEko. Poznali smak nigdy nie kosztowanej przez nich skorzonery i czarnej rzepy, zapomnianych warzyw, które posiadają mnóstwo wartości odżywczych. Przygotowali potrawy, które 100 lat temu gościły na polskich stołach, tych miastowych i wiejskich.

 

Informacja i zdjęcie p. Joanna Loska-Rychlik

TAKI DUŻY, TAKI MAŁY MOŻE ŚWIĘTYM BYĆ

     Holy-Win w naszej szkole dobiegł końca… Już od samego rana zaczęliśmy świętować, uczniowie podczas lekcji religii poznawali swoich świętych patronów, naklejali świętych na wielki plakat, który tworzył się także na przerwach i śpiewali piosenki.

Podczas przerw zaczął się kiermasz ciasta - i tu ukłon w stronę rodziców, którzy licznie odpowiedzieli na naszą prośbę i przynieśli nam pyszne smakołyki. Na korytarzu rozdawaliśmy obrazki świętych, a w sali 42 wspólnie bawiliśmy przy muzyce religijnej.

Stworzyliśmy pociąg świętych, który wesoło przemaszerował przez całą szkołę.

Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w ten dzień szczególnie Wolontariuszom, którzy kroili i rozdawali ciasto, oraz tym którzy dzielnie do końca posprzątali- jesteście niesamowici:)

Dziękujemy także rodzicom i uczniom klas 8 za pomoc w organizacji tego dnia.

 

Katecheci: p. Barbara Przydatek i p. Magdalena Salwerowicz

WIZYTA STUDYJNA NASZYCH NAUCZYCIELI W RADOWIE MAŁYM​​       W poszukiwaniu dobrych praktyk grupa nauczycieli z naszej szkkoły wyruszyła do Szkoły Podstawowej w Radowie Małym. Ta zwykła -Niezwykła szkoła, leżąca w województwie zachodnio-pomorskim, stosuje niekonwencjonalne metody nauczania. W pełni realizuje obowiązującą podstawę programową, kształci kompetencje przyszłości, a jednocześnie pozwala na realizację pasji i marzeń, jakie drzemią w nauczycielach i uczniach, pasji które prowadzą do działań i generują zmiany, co stanowi podstawę Edukacji Przyszłości.

​Szkołą kieruje pani Ewa Radanowicz, która jest między innymi inicjatorką ogólnopolskiego programu pn. "Wiosna Edukacji". Jest to projekt, który zakłada zrewolucjonizowanie edukacji poprzez wprowadzenie zmian dotyczących metod i form nauczania.W czasie pobytu nauczycielki miały okazję przyjrzeć się nowatorskim metodom uczenia oraz ogólnym zasadom panującym w szkole. W ramach dobrych praktyk elementy sprawdzonych w Radowie działań nauczyciele chcieliby przenieść na grunt naszej szkoły.

 

 

 

 

Informacja p. Barbara Fatyga, p. Jolanta Frejowska, Joanna Loska-Rychlik

KLASA 5A Z WIZYTĄ W ZESPOLE SZKÓŁ NR 7

        Klasa 5a brała udział w lekcjach otwartych odbywających się w ramach doradztwa zawodowego w Zespole Szkół nr 7 w Tychach. Mieli oni okazję uczestniczyć w zajęciach w pracowniach gastronomicznych, cukierniczych oraz hotelarskich. Przyglądali się i pomagali zrobić pierogi oraz zobaczyli w jaki sposób powinno się obsłużyć klienta przychodzącego do recepcji w hotelu w języku polskim ale też angielskim.

Najodważniejsi mogli samemu spróbować poprosić po angielsku o wystawienie faktury za pobyt czy też o zapłatę kartą. Ciekawa była również część dotycząca przygotowywanie stołów w hotelowej restauracji w różnych stylach: hiszpańskim, maltańskim, włoskim czy też portugalskim. Uczniowie mieli możliwość nauczenia się jak poprawnie złożyć tulipana, wachlarz czy też łódkę z serwet kelnerskich.

Wszystkim uczniom zajęcia te bardzo przypadły do gustu - szczególnie chłopcom, którzy mogli spróbować pierogi ruskie.

Bardzo dziękujemy ZS7 i Pani Annie Czardybon za przyjęcie nas w swoich progach i przygotowaniu bardzo pouczających zajęć dla dzieciaków.

Informacja i zdjęcie p. Karolina Fatyga-Koń

JESIENNE SPOTKANIE Z MATKĄ CEBULĄ


       Uczniowie klasy 1a razem z chętnymi rodzicami mieli okazję uczestniczyć w jesiennym spotkaniu z Matką Cebulą.
 Zmartwieniem Matki Cebuli jest niewielka chęć jedzenia owoców i warzyw przez dzieci. Aby temu zaradzić Matka Cebula zaprosiła wszystkich do wspólnej zabawy. Uczniowie przy pomocy rodziców zrobili plakaty zachęcające do jedzenia warzyw i owoców, odczytały hasła, które Matka Cebula znalazła na straganie w dzień targowy, rozwiązywały zagadki warzywno-owocowe. Następnie wspólnie ułożyły tekst piosenki o urodzinach marchewki. Na zakończenie zajęć pod czujnym okiem rodziców i Matki Cebuli przygotowały i zjadły sałatkę owocową. Zajęcia wszystkim się podobały, a Matka Cebula miała w końcu uśmiechniętą buzię!

 

Informacja p. Maryla Cymerlik, zdjęcie p. Sylwia Piekarek

KONKURS RECYTATORSKI - "POLSKA! MÓJ KRAJ!"

       30 października w rejonowym konkursie recytatorskim "Polska! Mój kraj!", organizowanym przez Sportową Szkołę Podstawową nr 19, brały udział nasze uczennice z klasy 6a - Natalia Barańska i Oliwia Śmigiel oraz z klasy 7a - Kinga Krzemińska i Agnieszka Kuśmierz.

W konkursie prezentowane były wiersze, dotyczące Polski, jej krajobrazów, tradycji, historii lub patriotyzmu. Każda z dziewczyn otrzymała pamiątkowy dyplom i książkę.

 

Informacja i zdjęcie p. Kinga Radzewicz

DZIEŃ KSIĄŻKOWEGO MISIA W BIBLIOTECE 

      W ostatnich dniach razem z uczniami z klasy 1b i 1c świętowaliśmy Dzień Książkowego Misia. Dzieci przekonały się, że w bibliotece czeka na nie wiele książek z przygodami Kubusia Puchatka, Misia Uszatka, czy Paddingtona.

Chętnie dowiedziały się różnych "niedźwiedzich" ciekawostek, próbowały same stworzyć historię o misiach oraz poznały historię "Pana Brumma, który idzie się kąpać".

 

Informacja i zdjęcie: Pani Kinga Radzewicz

WOLONTARIUSZE  POSPRZĄTALI GROBY I ZAPALILI ZNICZE...

„Spieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą”

       26 października zakończyło się zbieranie zniczy w naszej szkole, nie spodziewaliśmy się takiego odzewu i tak dużej ilości zniczy- dziękujemy!

W sobotę mimo dnia wolnego wolontariusze dzielnie stawili się pod szkołą i ekipa wyruszyła z panią Magdą Salwerowicz na cmentarz na Wartogłowcu.

Już przy bramie głównej dostrzegliśmy opuszczone i zaniedbane groby, o których już wszyscy zapomnieli. W ruch poszły rękawice, wiadro, szmatki i wszystkie chwasty znalazły się w koszu. Ostatnie płomienie zapłonęły przy krzyżu- jako pamięć o tych, którzy odeszli.

"Pamiętamy zawsze o tych, którzy odeszli. Ku ich pamięci zostawiamy znicze, jako drogowskaz naszym duszom błądzącym po świecie. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie…"

Ps. Dziękujemy pani Adrianie Burmer - mamie naszej wolontariuszki Oli, za wyjazd razem z grupą Wolontariatu i pomoc podczas akcji.

 

 

Informacja i zdjęcie p. Magdalena Salwerowicz - opiekun Wolontariatu

XXIII KONKURS BIBLIJNY - „NIEBO I ZIEMIA PRZEMINĄ, ALE MOJE SŁOWA NIE PRZEMINĄ” ;)

     Dnia 25 października po raz kolejny odbył się w naszej szkole Konkurs Biblijny- etap szkolny. Wzięło w nim udział 11 uczestników, którzy dzielnie walczyli z testem na temat znajomości Ewangelii Łukasza.

Dziękujemy wszystkim za udział, bo przecież „ nieznajomość Pisma Świętego jest nieznajomością Chrystusa!”, a już niedługo wyłonimy zwycięską trójkę, która przejdzie do następnego etapu.

 

Informacja p. Barbara Przydatek, p.Magdalena Salwerowicz

       DZIEŃ NAUCZYCIELA W NASZEJ SZKOLE

        W tym roku nauczyciele JEDENASTKI postanowili uczcić Dzień Edukacji Narodowej występując dla uczniów i pozostałych pracowników szkoły. Niespodziewany występ "warzyw" na deskach sali gimnastycznej był okazją do udowodnienia, że nie taki nauczyciel straszny jak go malują.

 

Informacja p. Paulina Palowska

SPOTKANIE ZE STOMATOLOGIEM

       8 października 2018 r. wychowankowie świetlicy szkolnej gościli panią Katarzynę Ryl-Nowakowską, która opowiedziała o swojej pracy stomatologa.

Uczniowie dowiedzieli się, jak należy prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej oraz jakie pokarmy są dobre dla ich zębów. Poznali różne rodzaje szczoteczek do zębów i obejrzeli inne akcesoria do higieny jamy ustnej.

Niewątpliwą atrakcją było zaprezentowanie przez uczniów i wypróbowanie na modelu jamy ustnej, jak prawidłowo szczotkować zęby.

W ramach aktywnego uczestnictwa w zajęciach i za zdobyta wiedzę, wychowankowie dostali "Dyplom zdrowego uśmiechu" oraz szczoteczki.

Informacja i zdjęcie p. Agnieszka Konarzewska

ŚWIĘTY JANIE PAWLE II - PAMIĘTAMY I DZIĘKUJEMY!

      16 października w 40 rocznicę wyboru Karola Wojtyłę na papieża w naszej szkole pojawił się akcent pamięci o tym szczególnym dniu. Przy wejściu głównym można było dostrzec plakat przypominający o świętym Janie Pawle II, każdy chętny miał okazję wylosować tekst ze słów papieża Polaka do młodych ludzi. Także na lekcjach religii tematyka była poświęcona Janowi Pawłowi II.

 

Informacja i zdjęcie p. Magdalena Salwerowicz

CZAS NA SZLAKU

         Samorząd szkolny JEDENASTKI postanowił spędzić wspólnie czas "na szlaku". Wycieczka integracyjna na Magurkę była okazją do rozmów, zabawy i nawiązania nowych znajomości międzyklasowych.

Najlepiej pracuje się w gronie przyjaciół!

 

Informacja i zdjęcie p.Paulina Palowska i p. Joanna Wenklar

KOŁO FILMOWO-TEATRALNE

       Koło filmowo-teatralne miało przyjemność uczestniczyć w warsztatach z aktorem i pisarzem Adamem Michniewiczem. Uczniowie rozmawiali na tematy związane z aktorstwem i brali udział w ćwiczeniach mających na celu: naukę przełamywania barier i przekazywania emocji za pomocą własnego ciała. Warsztaty zakończył krótki pokaz operowania lalką teatralną.

 

Zdjęcia p. Kinga Radzewicz, informacja p. Paulina Palowska

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KROPKI


      Uczniowie klasy 1a po raz pierwszy obchodzili Międzynarodowy Dzień Kropki. Jest to święto kreatywności, odwagi i zabawy.
Uczniowie poznałi historię Vashti, której przygody dały wielką wiarę we własne umiejętności. Sami próbowali przedstawić kropkowy świat w pracy plastycznej. Zostali zaproszeni do kropkowego pokazu mody. Łącząc matematyczne kropki „odkrywali” postacie z bajki. Pod koniec zajęć świetnie bawili się podczas ćwiczeń gimnastycznych wykorzystując wszystkie dostępne kropki. To był wspaniały i niezapomniany dzień.

 

Informacja i zdjęcie p. Maryla Cymerlik

NARODOWE CZYTANIE "PRZEDWIOŚNIA" W BIBLIOTECE 

      W dniu 7.09.2018 roku miało miejsce, w naszej bibliotece szkolnej, Narodowe Czytanie "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego. Wzięli w nim udział zaproszeni goście: Monika Szydłowiecka - zastępca Dyrektora Miejskiego Domu Kultury nr 1 w Tychach, Marzena Nogaj - dyrektor naszej Szkoły, Paulina Palowska - polonistka oraz uczniowie klasy 8b z wychowawcą Katarzyną Błaszczuk-Melką.

W ramach tej akcji otrzymaliśmy, od Prezydenta RP Andrzeja Dudy, okolicznościową pieczęć. Zachęcamy uczniów, nauczycieli i rodziców do przynoszenia, do biblioteki, swoich egzemplarzy "Przedwiośnia", aby otrzymać pamiątkową pieczęć.

Informacja i zdjęcia: Pani Kinga Radzewicz

ROZPOCZĘCIE NOWEGO ROKU SZKOLNEGO 2018/2019