UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2012/2013


         W piątek 28 czerwca odbyło się w naszej szkole zakończenie roku szkolnego 2012/2013.
Podczas akademii p. dyrektor szkoły Marzena Nogaj podziękowała wszystkim za cały rok pracy życząc uczniom, nauczycielom, rodzicom i pracownikom szkoły miłych i bezpiecznych wakacji. Wszyscy mieli okazję wysłuchania listu napisanego przez Rzecznika Praw Dziecka i odczytanego przez wicedyrektora szkoły p. Barbarę Fatygę.
Podczas uroczystości dzieci wyróżniające się efektywną pracą w całym roku szkolnym otrzymały Złote i Srebrne Sówki ( klasy I-III) oraz Złote i Srebrne Jedenastki ( klasy IV-VI).
Nie zabrakło również świadectw z czerwonym paskiem. Wychowawcy podziękowali rodzicom za współpracę.
Pożegnaliśmy równie uczniów klas szóstych życząc im powodzenia w nowych szkołach.
Programu artystyczne przygotowali uczniowie klas: II a i IV a wraz z wychowawcami. Podczas zakończenia roku szkolnego wystąpiły również grupy ,,0” prezentując piosenki i tańce przygotowane pod kierownictwem pań wychowawczyń.
Jeszcze raz życzymy wszystkim udanych wakacji. Do widzenia szkoło! Witajcie wakacje!!

 

    
        

     

 

              

 

 

Koło matematyczne klasy 1b zostało „Przyjacielem Matematycznego ZOO”

 

 

ŚRÓDROCZNY WYJAZD DO WĘGIERSKIEJ GÓRKI

           Od 10 do 14 czerwca uczniowie z klasy 1b byli w Węgierskiej Górce. Dla niektórych dzieci był to pierwszy 5- dniowy wyjazd bez rodziców. Wyprawa była udana, nikt nie chciał wracać do domu. Ciekawe, gdzie pojedziemy w przyszłym roku?

 

 

FESTYN „BEZPIECZNIE, ZDROWO I SPORTOWO”
(Podsumowanie programu „Młodzi odwagi”)

 

          31 maja w SP-11 w Tychach odbył się festyn pod hasłem „Bezpiecznie, zdrowo i sportowo”. Zaadresowany był dla uczniów, rodziców oraz społeczności lokalnej. Celem imprezy było podsumowanie trwającego w szkole programu „Młodzi odwagi”, który promował zdrowy tryb życia. Zarówno dzieci, jak i dorośli mogli w tym dniu sprawdzić swoje sportowe umiejętności biorąc udział w wielu konkurencjach takich jak: wyścigi w workach, wyścigi ze związanymi nogami; pokonując tor przeszkód, tańcząc do muzyki nowoczesnej czy uczestnicząc w rodzinnym biegu po zdrowie. Dla maluchów przygotowano specjalne atrakcje w postaci trampoliny i zjeżdżalni. Na festynie nie zabrakło także innych atrakcji. Była loteria fantowa na której między innymi można było wylosować owoce i sprzęt sportowy. Czwartoklasiści mogli przystąpić do praktycznej części egzaminu na kartę rowerową w Mobilnym Miasteczku Ruchu Drogowego zorganizowanym przez Urząd Miasta Tychy. Akcji patronowały tyskie Odblaskowe Radne- pani Karolina Chemicz i pani Lidia Gajdas. Dzięki Ośrodkowi Szkolenia Kierowców GOL, dorośli kierując pojazdem przy użyciu alkogogli, mogli przekonać się na własne oczy, co się dzieje z kierowcą, który jest pod wpływem alkoholu. Festyn zakończyły finały szkolnego konkursu ”Mam talent".

 


MIĘDZYSZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI POEZJI HUMORYSTYCZNEJ


         We wtorek 28 maja w Szkole Podstawowej nr 18 w Tychach odbył się Międzyszkolny Konkurs Recytatorski Poezji Humorystycznej. Naszą szkołę reprezentowały: Oliwia Molarny z kl.IVb oraz Nikola Wyderka z kl.Va. Obie uczennice profesjonalnie zaprezentowały się podczas konkursu. Zajęły IV miejsce. Gratulujemy!
 

 

 

 

Oliwia Molarny IVb i Nikola Wyderka Va 

 

TEATR DZIECI ZAGŁĘBIA W BĘDZINIE ZAPRASZA NA PRZEDSTAWIENIE

"JAŚ I MAŁGOSIA"

          Uczniowie klasy 1b, 2a i 2b zobaczyli znaną wszystkim bajkę, w której pojawia się cała galeria barwnych postaci. Oprócz tytułowych bohaterów, oglądaliśmy groźną Babę Jagę, a także sympatyczne Wiewiórki, które pełniły rolę narratorów i komentatorów wydarzeń scenicznych. Przedstawienie wszystkim bardzo się podobało, ulubieńcem dzieci był Kocur Wyliniały vel Arystoteles.
 

 

 

SPOTKANIA Z LARĄ

         Uczniowie klasy 1b gościli u siebie panią Marię z psem terapeutą – Larą. Trzy spotkania miały następujące tematy:
1 By piesek był twoim przyjacielem, musisz się dowiedzieć o nim bardzo wiele.
2.Bezpieczeństwo w kontakcie z psem.
3.Zabawy z psem.
 

 

 

 

ŻYWA LEKCJA HISTORII

         14 maja w naszej szkole odbył się pokaz rycerski Bractwa „Kerin” z zamku w Gniewie. W „żywej lekcji historii” brało udział 120 uczniów. Lekcja była pełna humoru, a kilku uczniów wzięło w niej czynny udział. Uczestnicy lekcji zapoznali się ze zwyczajami średniowiecznych rycerzy, bronią, a niektórzy przywdziali rycerską zbroję. Panowie rycerze sprawili się dobrze, być może w przyszłym roku zaprosimy ich znowu.
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

więcej zdjęć znajdziesz TUTAJ

 

MUZYCZNY   


        7 maja uczniowie klas 0-VI uczestniczyli w koncercie muzycznym pt. ,,Instrumenty dęte”. Przygotowali go muzycy z Agencji Muzycznej ,, Kontra”. Nasi słuchacze poznali budowę klarnetu i różne rodzaje saksofonów. Z wielkim zainteresowaniem wysłuchali utworów granych na tych instrumentach. Mieli również możliwość wspólnego muzykowania. Koncert dostarczył uczniom naszej szkoły wielu wrażeń.
 

 

    

 

 

 

 

Dzień tańca w naszej szkole

 

 

 

Podsumowanie akcji " Wolę Wodę"


 

      

         W ostatnim dniu kwietnia uczniowie klasy III a wzięli udział w kręceniu reklamy promującej picie wody mineralnej. Był to ostatni element  rozpoczętej w ubiegłym roku kampanii  "Wolę Wodę", która  przyniosła wymierne efekty w postaci dystrybutorów wody w niemalże każdej sali lekcyjnej naszej szkoły.

 

 

 CO WYDARZYŁO SIĘ W NASZEJ  SZKOLE W ZWIĄZKU Z OBCHODAMI DNIA ZIEMI?


15.04 – 30.04 Cykl lekcji ekologicznych na lekcjach przyrody oraz godzinach wychowawczych, pisanie LISTÓW dla ZIEMI,
16.04 wystawa prac plastycznych uczniów klas I – VI,
18.04 sprzątanie okolic szkoły
22.04. Akademia z okazji DNIA ZIEMI ,,Jak chronić świat przed odpadami”.
25.04 godz. 13.30 KONKURS EKOLOGICZNY ,,1 z 10” dla klas V i VI,
25.04. Lekcja zoologii ,,na żywo” – pokazy rzadkich zwierząt,
 

 

23 KWIETNIA 2013 ROKU
I TYSKIE CZYTANIE W PRZESTRZENI PUBLICZNEJ

"Tychy dobre miejsce do czytania"

 

 


 

 

AKCJA POD KRYPTONIMEM


         W pierwszych dniach stycznia w różnych miejscach Szkoły Podstawowej nr 11 w Tychach pojawiły się tajemnicze znaki . Uczniowie i nauczyciele spekulowali na temat znaczenia tych liter. Kilka tygodni później znaki zostały zastąpione plakatami z umieszczonym na nich hasłem „Wolę wodę”. Tak, uczniowie klasy III a zainicjowali akcję reklamową mającą na celu zachęcenia rówieśników do picia wody w szkole, zamiast napojów gazowanych i sztucznie słodzonych soków.
Wcześniej na zajęciach uczniowie rozmawiali na temat zdrowego odżywiania i wpływu picia wody na organizm człowieka. Coraz częściej na ławkach zaczęły pojawiać się butelki z wodą, którą uczniowie mogą pić na lekcjach, w myśl założenia, że picie wody poprawia koncentrację i przyspiesza proces uczenia się.
W akcję trzecioklasistów włączyli się rodzice oraz dyrekcja szkoły. Pojawił się pierwszy dystrybutor wody sponsorowany przez Radę Rodziców, a potem kolejne. W tej chwili dystrybutory z wodą znajdują się w prawie każdej sali lekcyjnej. To zaowocowało tym, że uczniowie częściej i chętniej sięgają po wodę.
Uczniom klasy III a udało się pomysłem zarazić także Samorząd Uczniowski, który ogłosił konkurs dla klas na największą ilość wykonanych plakatów promujących picie wody. Dodatkowo uczniowie klas starszych wykonali metodą projektu prezentacje na ten temat.
Kulminacyjnym momentem akcji stał się 22 kwietnia, który został w szkole obwołany Niebieskim Dniem. W tym dniu rzadko kto miał ubranie w innym kolorze. Na koszulach, koszulkach, bluzach i bluzeczkach widniały niebieskie papierowe krople. W wielu dłoniach pojawiły się butelki z wodą. Na apelu z okazji Święta Ziemi trzecioklasiści brawurowo wykonali piosenkę „Wolę wodę” , która to stała się nieoficjalnym hymnem klasy.
Teraz uczniowie muszą przekonać do picia wody swoich rodziców. W najbliższym czasie każdy uczeń powędruje do domu z ulotką propagującą picie wody.

 


 

MILIONEREK

         12 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 17 odbył się konkurs miejski dla uczniów klas III „ Milionerek”. Naszą szkołę reprezentował zespół w składzie: Zuzanna Boguszewska, Wiktoria Dołowicz, Jakub Nowak. Cała trójka rozpoczęła grę od konkurencji - kto pierwszy ten lepszy. Najszybciej pierwsze zadanie wykonała Zuzia Boguszewska i to ona przeszła do dalszego etapu gry. Aby zostać MILIONERKIEM trzeba było odpowiedzieć na 12 pytań z różnych dziedzin. Grająca miała do dyspozycji trzy koła ratunkowe: pytania do publiczności, telefon do przyjaciela i pół na pół. Wykorzystując koła ratunkowe i oczywiście swoją wiedzę Zuzia została MILIONERKIEM. Gratulacje!     

 

 

   Międzynarodowe Dni Teatru w naszej szkole

 

        Uczniowie klas młodszych wzięli udział w konkursie recytatorskim pt.: "Wiersze Juliana Tuwima" .  Każdą klasę reprezenowało dwoje uczniów.

 

 

Zdobywcy pierwszych miejsc będą rereprezentować naszą szkołą  na konkursie miejskim.

 

Wszyscy uczniowie obejrzeli przygotowane przez uczniów klasy V a przedstawienie "Kopciuszek XXI wieku" .

 

Warsztaty literacko -plastyczne

         2 marca klasa III a uczestniczyła w kolejnym już spotkaniu ze sztuką w Domu Oświatowym Biblioteki Śląskiej w Katowicach. Tym razem były to  warsztaty literacko- plastyczne prowadzone przez panią  Monikę Ostrowską-Cichy. Na zajęciach powstała historia uciakającej pisanki.

 

 

 

 

 

Czy owoce mogą być alternatywą dla chipsów?

         Okazuje się, że tak. Po feriach uczniowie klasy 5b zdecydowali, że obok szkolnych automatów będą oferować do schrupania marchewki oraz jabłka. Aby to dzieciaki dokonywały właściwych wyborów – co wybrać do jedzenia – w świetlicy zorganizowano cykl zajęć poświęcony zdrowemu odżywianiu. Uczniowie na zajęciach prowadzonych metodami aktywnymi, z użyciem środków audiowizualnych uświadamiali sobie, dlaczego warto jeść owoce i warzywa i jakie one mają znaczenie dla zdrowia człowieka. Aby rozpropagować zdobytą wiedzę i zachęcić innych do spożywania warzyw i owoców wymyślali rymowanki, które ozdobili rysunkami. W szkole ogłoszono również konkurs na plakat zachęcający do spożywania jabłek. Zwycięskie klasy otrzymały nagrody na szkolnym apelu. Główną nagrodą był kosz jabłek. W efekcie podjętych działań na szkolnym korytarzu można spotkać coraz więcej uczniów chrupiących marchewki oraz jabłka.

 

Jesteśmy Szkołą Odkrywców Talentów        

        Z ogromną przyjemnością informujemy, że nasza szkoła uzyskała w roku szkolnym 2012/2013 tytuł SZKOŁY ODKRYWCÓW TALENTÓW. Tytuł ten świadczy o tym, że praca nauczycieli, wysiłek uczniów i ich rodziców, przyjazna atmosfera i współpraca przyczynia się do odkrywania, promocji i wspierania uzdolnień uczniów naszej szkoły. Tytuł i wpis na polską mapę Szkół Odkrywców Talentów jest dla naszej szkoły niewątpliwym wyróżnieniem, zwłaszcza dla nauczycieli, którzy osiągają satysfakcję z pomocy uczniom w osiąganiu przez nich sukcesów.

 

8 lutego w naszej szkole...

Na balu uczniowie (i nie tylko) wcielili się w postacie tolkienowskie takie jak Elfowie, rycerze, potwory, księżniczki a nawet drzewa! Oczywiście Elfowie górą! W konkursie na najlepsze przebranie tolkienowskie zwyciążył Legolas (czyli Ania Kopek z kl. 2b) drugie miejsce zajęła Galadriela (Weronika Chrabka z kl. 5c) trzecie miejsce zajął Ent – Drzewiec (czyli Jakub Opic z kl. 4b). Wielu uczniów chciało żeby krasnolud (w którego wcielił się pewien tata) wygrał, lecz niestety dostał tylko wyróżnienie.

Podczas imprezy można było kupić książki, gry lub wziąć udział w loterii i wygrać: kubki, pierścienie, kalendarze, zakładki, podkładki, książki, grę i karty – oczywiście wszystko związane z Tolkienem i jego twórczością.
Zainteresowani walkami rycerzy mieli możliwość powalczyć pod czujnym okiem Krasnoluda Gloina i tajemniczego rycerza z Rohanu. Było pysznościowe jedzonko (jak to Hobbitów) przygotowane przez wspaniałe mamy i babcie naszych uczniów...

Dowiedzieliśmy się, że po balu uprowadzono smoka o pomarańczowym ubarwieniu. Uprowadził go pewien jeździec z Rohanu. Okazał się rycerzem szarmanckim i zostawił właścicielce - wykonawczyni upominek.
Właśnie ten pomarańczowy smok, a właściwie jego twórczyni – Wioleta Mamcarczyk z klasy 5c - zdobyła I nagrodę w konkursie „Nie taki Smaug strrraszny...”, II nagrodę otrzymał Przemek Bączek z klasy 3c, a III nagrodę zdobyli dwaj bracia: Szymon i Stefan Chachoń (oddział przedszkolny i klasa 3c).
Prace do obejrzenia (dla tych co nie byli) w bibliotece szkolnej.
Pewien chłopiec który był przebrany podczas balu za rycerza poszukuje swojej księżniczki... uciekła mu w czasie tańca (nie była Kopciuszkiem, a może ją wystraszył?). Była to brunetka o brązowych oczach w białej sukience. Znalazcę „zguby” rycerza prosimy o kontakt.

 


 

 Galerie zdjęć- część I

                       część II

                       część III

28 stycznia 2013

„Śpiąca Królewna"

         Uczniowie klas: 1b, 2b, 3b i 3c zobaczyli na scenie Teatru Małego w Tychach „Śpiącą Królewnę" - musical w wykonaniu Dziecięco - Młodzieżowego Teatru Muzycznego Protalent Śpiąca Królewna to widowisko oparte na klasycznej baśni jednakże w fabule zawiera elementy współczesne i komediowe. Występujący na scenie uczniowie w wieku od 8 do 19 lat pokazali, że nieobca jest im sztuka aktorska. Znakomicie zaprezentowali się też zarówno pod względem wokalnym, jak i tanecznym. Spektakl podobał nam się bardzo i z niecierpliwością będziemy czekać na kolejne widowiska tej grupy
 .

     

 

Dzień Babci i Dziadka w świetlicy

          Działo się to 21 stycznia, w poniedziałek po południu, dokładnie w Dzień Babci. Dzieci wykonywali laurki dla swoich Dziadków, mając do dyspozycji bardzo wesołe, zabawne i zachęcające do kolorowania zdjęcia Babci i Dziadka. Większość laurek dzieciaki zabrały ze sobą i wręczyły swoim Babciom i Dziadkom.
 

 

 

 

Świąteczne wspomnienia


         Uczniowie klasy 1b zaprosili swoich starszych kolegów na przedstawienie pt. „Świąteczne wspomnienia” w języku angielskim. Wszyscy przypomnieli i utrwalili sobie angielskie słówka związane ze świętami i wspólnie zaśpiewali świąteczne piosenki. Widownia była pod wrażeniem opanowania angielskiego tekstu przez najmłodszych uczniów naszej szkoły.

 

 

 

Kanapkarnia

Czy kanapka może być alternatywą dla chipsów, ciasteczek i batoników?

 

        W pierwszych dniach stycznia uczniowie klasy III a  zainaugurowali działalność klasowego sklepiku serwującego zdrowe, smaczne i kolorowe kanapki dla wszystkich tych, którzy zapomnieli drugiego śniadania. Uzbierane pieniądze wpłacane będą na  klasowe konto SKO z przeznaczeniem na zielona szkołę.


 

 

 

11 stycznia 2013

 Wieczór kolędowy

         „ Kolędy lepiej śpiewać niż słuchać. Lepiej razem niż osobno” Ta myśl przyświecała spotkaniu, które odbyło się w naszej szkole 11 stycznia 2013 roku. Uczniowie klas O –III zaprosili swoich rodziców by wspólnie kolędować. Gościem wyjątkowym tej uroczystości była siostra zakonna Maristella z parafii Jana Chrzciciela, która akompaniowała śpiewającym. Każda klasa prezentowała zgromadzonym pastorałkę lub piosenkę o tematyce świątecznej. Rodzice śpiewali polskie kolędy.Wieczory kolędowe to tradycja naszej szkoły. To wyjątkowe spotkania, które pielęgnują piękny zwyczaj wspólnego śpiewania kolęd.

 

 

 

 styczeń 2013

        To nazwa akcji  organizowanej przez Gazetę Wyborczą i Centrum Edukacji Obywatelskiej. Ma za zadanie promować zdrowe odżywianie i aktywność ruchową wśród dzieci. Od stycznia także nasza szkoła włączyła się do niej. Bezpośrednio zaangażowani  są uczniowie  klasy I b, II a, III a, Va, Vb oraz dzieci uczęszczające do świetlicy, jednak swoim zasięgiem obejmnie ona także  pozostałych uczniów szkoły. Szczegóły działań zamieszczane będą w zakładce Akcje.

Warto "powalczyć" o zdrowie i prawidłowy rozwój naszych dzieci.

 

 zobacz inne plakaty

 

 

         

           Dzięki waszym wpłatom jedna surykatka jest już adoptowana. Możecie to sprawdzić na liście adopcyjnej ŚLĄSKIEGO OGRÓDU ZOOLOGICZNEGO w Chorzowie. Teraz mamy prawo do zawieszenia tablicy informacyjnej przy surykatce, o fakcie jej adopcji przez naszą szkołę. Dziękujemy bardzo i liczymy na wasze dobre serduszka i wpłaty na opiekę, nad naszą surykatką

 

 

Kulinarne podboje

        Uczniowie klasy III A  od listopada uczestniczą w zajęciach kulinarnych,  na których pieką ciasta, ciasteczka, smażą naleśniki, robią  zdrowe sałatki. Ponadto uczą się ile gramów jest w dekagramie, jak zadbać o estetykę stołu,  w jakiej kolnejności podać swym gościom poczęstunek, a przede wszystkim upajają się zapachem i smakiem przygotowanych przez siebie łakoci. W domu często wykorzystują wypróbowane na zajęciach przepisy, które umieszczone są na stronie klasy.  Skorzystaj z nich i Ty!

 

 

 

 

11 grudnia 2012

 

Warsztaty projektowania ozdób świątecznych

         Uczniowie klasy III a wzięli udział w warsztatach projektowania ozdób światecznych prowadzonych przez p. Janną Furgalinską w Domu Oświatowym Biblioteki Śląskiej w Katowicach. Pani Joanna Furgalińska skończyła projektowanie graficzne na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Maluje, fotografuje, uprawia litografię i ilustruje książki, miała wystawy w Polsce i za granicą. Współpracuje z wydawnictwami polskimi i norweskimi. Ilustrowała m.in.: „Czechów Trzech, czyli polskie łamańce językowe”, „Entliczek pentliczek, czyli polskie wyliczanki”, „To i sio. Tajemnice języka w wierszach i wierszykach”, „Ślónsko Godka”

Na warsztatach projektowano i wykonywano  ozdoby z filcu, bibułki, kolorowego papieru.

 

 

8 grudnia 2012

Paczka została dostarczona

         7 grudnia w naszej szkole  została  zakończona zbiórka prezentów dla wybranych rodzin. Spakowaliśmy 20 pak i paczek. Nastepnego dnia zostały one dostarczone do magazynu Szlachetnej Paczki, mieszczącego się w SP-17. Mamy nadzieję, że dzięki osobom biorącym udział w akcji, uśmiech zagości na kilku twarzach, że Święta dla "Naszych Rodzin' będą radośniejsze i pełne szczęścia.

 Serdecznie dziękujemy wszystkim Darczyńcom.

 

 

6 grudnia 2012

Mikołajki

        Uczniowie klasy 1b dostali list i paczuszkę od ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA , który zaprosił całą klasę do kina na film „Renifer Niko ratuje brata”. Wszystkim podobał się film o przygodach Niko, najsympatyczniejszego renifera świata i pomocnika legendarnej Eskadry Świętego Mikołaja.
W klasie czekała na nas słodka niespodzianka zostawiona przez pracowite elfy.

 

 

 

4 grudnia 2012

           Artystyczny Kraków

         Uczniowie klasy II a i III a brały udział w wycieczce do Krakowa. Zwiedzały Muzeum Sztuki Japońskiej "Manggha", wzięły udział w programie:"Japonia dawniej i dziś". Obejrzały film pokazujący Japonię na tle zmieniających się pór roku, uczestniczyły w warsztatach origami oraz kaligrafii.

W Fabryce Ozdób Choinkowych wzięły udział w warsztatach malowania bombek choinkowych, obejrzały film przedstawiający proces tworzenia ozdób choinkowych
 

 

28 listopada 2012 

Szkolne Andrzejki

 

 

          27 listopada 2012 r. w Szkole Podstawowej nr 22 w Tychach odbyło się spotkanie finałowe XVI edycji Rejonowego Konkursu Twórczości Dziecięcej „ Niech zaświeci słońce” o Laur Rafała Pomorskiego. Zgromadzeni finaliści ( 38 uczniów klas II – V), ich opiekunowie, jury konkursu i zaproszeni goście wysłuchali utworów zakwalifikowanych do finału.. Po prezentacji jury udało się na naradę, po której odczytano wyniki. Wśród laureatów znalazło się dwoje uczniów naszej szkoły z klasy III b.
Aleksander Welk zdobył I miejsce za opowiadanie pt. „ Dlaczego wierzba płacze?”
Zuzanna Boguszewska otrzymała wyróżnienie za opowiadanie pt.” Muszelka”
GRATULUJEMY!
 

 

 

26  listopada 2012

 

Dzień Pluszowego Misia

 

 Jak co roku  do szkoły  przynieśliśmy pluszowe miśki.  W sumie zebraliśmy ich 347.

 

         

Wczoraj i dziś-  życie naszych dziadków    

 

         20 listopada 2012 roku w Sali Sejmu Śląskiego odbył się Dzień Informacyjny Programu Comenius „Uczenie się przez całe życie". Organizatorami wydarzenia były: Biuro Regionalne Województwa Śląskiego w Brukseli, Wydział Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, Śląskie Kuratorium Oświaty oraz Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji. Wydarzeniu towarzyszyły targi w westybulu Gmachu Sejmu Śląskiego, podczas których zaprezentowały się szkoły uczestniczące już w projektach Comeniusa. Szkołę naszą reprezentowała wicedyrektor p. B. Fatyga i nauczyciel j. angielskiego p. J. Rudolf. Czuliśmy się szczególnie zaszczyceni, gdyż w konferencji brało udział 250 szkół, a tylko 20 zaproponowano zorganizowanie stanowiska wystawowego – byliśmy jako jedyna szkoła z Tychów. Oznacza to, że praca nauczycieli naszej szkoły została wyróżniona i szczególnie doceniona. Zadawano nam wiele pytań: jak dołączyć do Programu Comenius i jakie stwarza on możliwości szkole, jak pisać wnioski aplikacyjne, pytano o wiele spraw związanych z realizacją projektu. Oglądającym bardzo podobała się kronika oraz wystawa prac, które powstały w czasie ostatnich dwóch lat czyli w czasie trwania Comeniusa pt. "Dawniej i dziś - życie naszych dziadków".

 

 

Spotkanie z osobą niepełnosprawną

 

         20 listopada w naszej szkole odbyło się spotkanie uczniów klas 6 z osobą niepełnosprawną sensorycznie ( niewidomy i niedosłyszący ) z Polskiego Związku Niewidomych, której towarzyszył tyflopedagog. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem słuchali opowieści o tym, jak osoba niewidoma potrafi samodzielnie poruszać się nawet po nieznanym terenie i bez większego problemu porozumiewać się z otoczeniem. Dużą sensacją było dla dzieci oglądanie i dotykanie różnych przedmiotów z codziennego użytku osoby niewidomej np: zegarek dotykowy, czujnik do mierzenia poziomu wody w szklance, mówiący telefon, lalka do nauki alfabetu Breila, laska niewidomego itp. Uczniowie zadawali dużo pytań, na które nasz gość szczegółowo odpowiadał. Jedne z ciekawszych to: Jak Pan rozpoznaje produkty spożywcze ? Skąd Pan wie, kiedy wysiąść z autobusu ? Jak Pan posługuje się komputerem ? Czy potrafi Pan coś ugotować ? i wiele innych. Dzieci były pod wrażeniem tego, co mówił i demonstrował gość. Miały też okazję dowiedzieć się, jak można pomóc niewidomemu na ulicy. Na zakończenie obejrzały krótki film o życiu osób niepełnosprawnych i otrzymały ulotki. Na pożegnanie stwierdziły, że od dziś nie będą się bały podejść do osoby niepełnosprawnej i zaproponować pomoc.
 

 

20 listopada 2012

 

Warsztaty na  4 łapy 

 

           Uczniowie klas trzecich  uczestniczyli w programie edukacyjnym "Warsztaty na 4 Łapy", którego organizatorem jest Fundacja "Razem". Dzieci miały okazję dowiedzieć się o zasadach  bezpiecznego kontaktu z psami oraz o tym, w jaki sposób psy pomagają ludziom.
 

 

15 listopada 2012

 

„Dzieciaki kochają zwierzaki

        W  naszej szkole odbyła się piąta edycja akcji: „DZIECIAKI KOCHAJĄ ZWIERZAKI”. Gościliśmy panią Danusię, opiekującą się zwierzętami w PRZYSTANI OCALENIE – przytulisku dla niechcianych zwierząt w Ćwiklicach k. Pszczyny. Pani Danusia nie przyszła sama – towarzyszyli jej dwaj mieszkańcy przytuliska - kotek Irys i piesek Borys. Chociaż Irys był trochę wystraszony, to Borys, spokojnie, dał radę przywitać się z każdym dzieckiem… a najchętniej witał się jęzorkiem…

       Pani Danusia opowiadała wesołe i smutne historie o swoich podopiecznych (więcej informacji znajdziemy na stronie internetowej: www.przystanocalenie.pl). Również dzieci przedstawiły piosenki i wierszyki i dla miłych gości.

        Dzięki życzliwości Dzieci i Rodziców zebraliśmy wiele darów dla zwierząt z Przytuliska: karmę, koce. Na ręce pani Danusi przekazaliśmy także całą kwotę ze sprzedaży cegiełek – 223, 50 zł. Te pieniądze na pewno przydadzą się przed zimą na przygotowanie schronień i opiekę weterynaryjną.

Za wszystkie dary dziękują wdzięczne za pomoc zwierzęta wraz z opiekunami. Więcej zdjęć ze spotkania znajdziesz klikając TUTAJ.

 


 

12 listopada 2012 

Klub śniadaniowy  

 

       W listopadzie w klasie  III  a zainaugurowano  działalność Klubu Śniadaniowego, a tym samym uczniowie klasy przystąpili do ogólnopolskiej akcji "Sniadanie daje moc" mającej na celu promowanie roli śniadania w naszej diecie i właściwego odżywiania.

       Program „Śniadanie Daje Moc” jest kolejnym działaniem w ramach strategii Partnerstwa dla Zdrowia, które do dotychczasowych działań nakierowanych na walkę z niedożywieniem dzieci w Polsce chce dodać szeroko zakrojoną edukację najmłodszych oraz zaangażować rodziców i nauczycieli w kwestie prawidłowego żywienia dzieci.

        Na pierwszych zajęciach uczniowie robli pięknie wyglądające, a co najważniejsze zdrowe kanapki z ciemnego pieczywa.   

 

11 listopada 2012 

 

 

 

         7 listopada 2012 r. w naszej szkole odbyło się Święto Szkoły pn. „Urodziny Marii”, ponieważ nasza patronka urodziła się właśnie 7 listopada. W tym roku minęła 145 rocznica jej urodzin. Ten dzień był świętem całej społeczności szkolnej. Przygotowania do niego rozpoczęły się już kilka tygodni wcześniej.

         Każda klasa wykonała portret naszej patronki. Uczniowie klas najmłodszych dodatkowo malowali wydrukowane rysunki przedstawiające Marię Skłodowską. Wszystkie chętne dzieci mogły wziąć udział w konkursie plastycznym na grę planszową dotyczącą jej życia i działalności naukowej. Przygotowany został okolicznościowy numer gazetki szkolnej i wykonane zostały dekoracje do gazetek ściennych popularyzujących życie i działalność naukową tej wybitnej Polki. Kilka dni wcześniej uczniowie każdej klasy obejrzeli film biograficzny o życiu małżonków Curie.

         Środa 7 listopada pełna była wrażeń i licznych atrakcji. Przed południem odbyły się dwa konkursy międzyszkolne z udziałem uczniowskich delegacji z innych szkół naszego miasta, z nagrodami i konsumpcją urodzinowego tortu. Chętne dzieci mogły uczestniczyć w pokazie umiejętności iluzjonisty i podziwiać możliwości robotów z klocków lego.

          Od godz. 16.00 wszyscy goście urodzinowi (tzn. przedstawiciele władz, rodzice i uczniowie) mogli dołączyć do uroczystych życzeń składanych p. Marii Skłodowskiej – Curie (w tej roli wystąpiła uczennica klasy VIa). Widowisko dla szacownej Jubilatki było roztańczone i rozśpiewane. Pierwszaki wręczyły w prezencie wcześniej przygotowane laurki. Po odśpiewaniu hymnu „Oda do radości” na sali pojawił się okazały kilkupiętrowy tort. Po nim nasza dostojna Jubilatka udzieliła krótkiego wywiadu, w którym podzieliła się z nami ciekawostkami ze swego niezwykle bogatego życiorysu. Zwieńczeniem pierwszej części urodzinowego spotkania był koncert muzyczny w wykonaniu młodych artystów.

          Po części artystycznej wszyscy goście mieli do wyboru rozliczne atrakcje, przygotowane szczególnie na tę uroczystość. Były to: pokaz doświadczeń chemicznych, możliwości klocków lego, pokaz ratownictwa, loteria fantowa, kiermasz książek. Uczniowie jednej z klas trzecich wspólnie piekli urodzinowe ciasto. Cały czas czynna była kawiarenka i wystawiona „Księga absolwentów” naszej szkoły. Nasi absolwenci mogli odświeżyć swoje wspomnienia, odszukać siebie i swoich znajomych. Dużą atrakcją dla obecnych uczniów jest możliwość odnalezienia w niej nazwisk własnych rodziców lub dziadków.

         Gościem honorowym tych urodzin była nasza absolwentka p. Marzena Horoszko – mistrzyni Europy w zapasach, która zaprezentowała zebranym gościom swoje umiejętności i pochwaliła się zdobytymi pucharami i medalami.

 

Wiecej zdjęć z Urodzin znajdziesz w albumach: 

album 1

album 2

  

 31 października 2012

 

Halloween w bibliotece

 

 

Grupa Króliczków po raz  kolejny odwiedziła  bbibliotekę. Było słuchanie bajki o Czarodzieju Filipie, były uśmiechy... były nawet Malutkie Czarownice!
 

 

  29 października 2012

Ewakuacja

         29 października 2012r. o godz. 10.00 przed szkołą zatrzymały się dwa wozy strażackie. W tym samym czasie spokojny rytm lekcji przerwał sygnał dźwiękowy, który różnił się od znanego wszystkim dzwonka na przerwę. Niespodziewany alarm wzywał wszystkich do opuszczenia budynku szkolnego. Ewakuacja uczniów i pracowników odbywała się pod czujnym okiem strażaków z najbliższej jednostki straży pożarnej w Tychach. Po zebraniu się uczniów, nauczycieli i pracowników w wyznaczonych miejscach, poza strefami zagrożenia okazało się, że to tylko próbna ewakuacja. Po sprawdzeniu przez wyznaczone osoby obecności na miejscu zbiórki wszystkich klas, przeliczeniu uczniów, pani dyrektor zarządziła powrót do szkoły. Próbny alarm pozwolił na wyciągnięcie wniosków i sformułowanie wskazówek dla uczniów i pracowników, które umożliwią w przyszłości jeszcze sprawniej dokonywać ewakuacji w przypadku zagrożenia.

 

 

   

PAMIĘTAJ


• Zachowaj spokój i zorientuj się jak bezpiecznie opuścić niebezpieczną strefę.
• Zawsze stosuj się do poleceń osób kierujących akcją ewakuacyjną lub ratowniczą.INFORMACJA NA TEMAT TELEFONÓW ALARMOWYCH

999 - Pogotowie Ratunkowe
998 - Straż Pożarna
997 – Policja

 

              
 

26 października 2012

 

Spotkanie z Wojciechem Widłakiem.

         W dniu 26 października w naszej bibliotece szkolnej spotkaliśmy się z panem Wojciechem Widłakiem, autorem książek o Panu Kuleczce.

        Na początku naszego spotkania autor czytał nam fragment książki „ Pan Kuleczka. Radość". Następnie wyjął ze swojej walizki kartkę, i zaczął nas pytać „co, to może być ?” Dzieci odpowiadały: „samolocik”, „łódka”, „czapka”, „wachlarz”, „wszystko”. Na odpowiedzi „wszystko” pan Wojciech się na moment zatrzymał. Zaczął nam tłumaczyć że to prawda, że zwykła kartka może się zamienić we wszystko.... Bo każdy z nas może na niej coś narysować, namalować lub naszkicować.

        Następnie przeczytał nam fragment książki „Dwa serca anioła”, przed czytaniem jeszcze zapytał się nas co może oznaczać tytuł. Niestety żadne z dzieci nie zgadło. Otóż tytuł oznaczał dwa serca, zdrowe i chore i anioła, który przyleciał do chorego chłopca. Jak to się stało możecie, przeczytać w książce „Dwa serca anioła”, do wypożyczenia w naszej szkolnej bibliotece.

Pod koniec naszego spotkania pan Wojciech podpisywał książki (które można było kupić w bibliotece za jedyne 19 zł.) i zakładki do książek które każdy uczestnik spotkania otrzymał w bibliotece.

Gorąco polecam jego książki do wypożyczenia w naszej szkolnej bibliotece.


Oliwia Faligowska

 

 

 


 

 

 

Jesienne spotkanie z warzywami i owocami  

         Klasę 1b odwiedziła… Matka Cebula, która zaproponowała dzieciom udział w ciekawych zajęciach. Trzy grupy: Jabłuszka, Cytrynki i Ogórki razem z rodzicami musiały „wkupić się” w zajęcia zjadając bez grymasu kawałek cebuli. Wszyscy z uśmiechem na twarzy wykonali polecenie. Matka Cebula opowiedziała dzieciom historię Krzysia – Marudy, który uwielbiał jeść tylko słodycze .Wszyscy wspólnie zastanawiali się , jakie mogą być tego konsekwencje i w jaki sposób można temu zaradzić. Matka Cebula poprosiła dzieci, żeby z pomocą rodziców zapisały wszystko to, co można zrobić z warzyw i owoców, później wszyscy doskonale bawili się przy wspólnym rozwiązywaniu warzywnych zagadek. Każda grupa wykonała plakat, który reklamował ulubione owoce lub warzywa. Na koniec Matka Cebula zaprosiła Jabłuszka, Cytrynki i Ogórki do zrobienia sałatki owocowej. Była pyszna! Może Matka Cebula odwiedzi nas znowu.
 

25 października 2012

Pasowanie na Świetlika

         25.10.2012 r. – to ważny dzień dla wszystkich uczniów, zapisanych do świetlicy szkolnej. W tym dniu odbyło się PASOWANIE NA ŚWIETLIKA. Uczniowie podczas uroczystości prezentowali wiersze, piosenki, których nauczyli się na zajęciach świetlicowych. Aby zostać pasowanym na Świetlika, należało pomyślnie przejść wiele prób: wiedzy, sprawności, umiejętności zabawy i współdziałania, uważnego słuchania, uśmiechu, znajomości kontraktu. Uwieńczeniem wspólnej wesołej zabawy było uroczyste ślubowanie, pasowanie przez wicedyrektor szkoły mgr Barbarę Fatyga oraz wręczenie legitymacji świetlika i ozdobnej naklejki.

 

Króliczki w bibliotece

         Dwa razy w miesiącu dzieci z oddziału zerowego uczestniczą w czytaniu bajek w Miejskiej Bibliotece Publicznej dla Dzieci w Tychach (filia nr 7, przy Alei Niepodległości). Wypożyczają  też książeczki - na razie - do czytania w zerówce, ale już wkrótce będą mogli wypożyczać książeczki do domu.

 

15 października 2012 

 

 Kasztan na wagę złota

         Uczniowie naszej szkoły przystąpili do akcji zbierania kasztanów i żołędzi dla zwierząt leśnych. Inicjatorem akcji jest Miejska Biblioteka Publiczna w Tychach Filia nr 7, która już po raz 5 zachęca Tyszan do tejże zbiórki. Kolejną partię  zebranych kasztanów i żołędzi leśnicy z Leśnictwa Świerczyniec odebrali z naszej szkoły w poniedziałek 14 października. Zebraliśmy ok. 470 kg kasztanów i żołędzi.

 

 

 

 

14 października 2012

 

 Dzień Edukacji Narodowej

 

            Klasa III a bierze udział w comiesięcznych "Spotkaniach z kulturą"  odbywających się w Domu Oświatowym Biblioteki Śląskiej w Katowicach. 2 października odbyło się pierwsze takie spotkanie, a poświęcone było kulturze żydowskiej. Dzieci miały możliwość wysłuchania przepięknej muzyki   żydowskiej w wykonaniu zespołu ACCELLO DUO ( Konrad Merta - akordeon, Piotr Gach - wiolonczela).

 

 

 

 12 października.2012

           Z początkiem października w naszej szkole ruszył ogólnopolski program edukacji finansowej SKO. To największy i najstarszy program tego typu w Polsce. Od pokoleń zachęca najmłodszych do oszczędzania i zdobywania wiedzy z zakresu finansów. Rodzice dzieci uczęszczających dziś do szkół podstawowych z sentymentem wspominają zapewne stare papierowe książeczki SKO, na których zbierali swoje oszczędności. Czasy się zmieniły, ale niezmienna wydaję się idea oszczędzania. Dzięki zmianom wprowadzonym w formule programu, stał się on bardziej atrakcyjny dla najmłodszych, między innymi poprzez stworzenie przez PKO Bank Polski pierwszego w Polsce serwisu bankowości internetowej dla dzieci – www.sko.pkobp.pl. Internetowy serwis SKO jest zrozumiały, bezpieczny i atrakcyjny graficznie. Umożliwia zakładanie wirtualnych skarbonek oraz zdobywanie specjalnych odznak, co jest świetną mobilizacją do oszczędzania. Dzięki temu dzieci uczą się zarządzać swoim „mini – budżetem” i odkładać nawet małe kwoty pieniędzy. Nasza szkoła jako pierwsza w Tychach zgłosiła się do programu dostrzegając korzyści z niego płynące w postaci rozwijania pomysłowości i przedsiębiorczości swoich uczniów, kształtowania nawyku oszczędzania czy też popularyzacji wiedzy ekonomicznej wśród najmłodszych.

12 października pierwszym członkom wręczono książeczki SKO.

 

  

 

27 września 2012 

Wybory Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego

         27 września odbyły się wybory przewodniczącego Samorzadu Uczniowskiego . Zgłosiło się 10 kandydatów, z pośród nich opiekunki  samorządu wyłoniły trójkę, która miała najciekawsze pomysły.
Po  kampani wyborczej, w drodze tajnego głosowania wyłoniono przewodniczącego i jego zastepców.

W  roku szkolnym 2012/ 2013 funkcje przewodniczącej będzie pełniła  Karina Sofińska, jej zastępcami zostali: Klementyna Waś i Kacper Śmigiel

                                                                         Karina Sofińska

Klementyna Waś

 Kacper Śmigiel

Życzymy im wielu ciekawych pomysłów i owocnej pracy.


 

 

3 września 2012

      

         Inauguracji nowego roku szkolnego 2012/2013 dokonała Pani dyrektor Marzena Nogaj wraz z Panią wicedyrektor Barbarą Fatygą. Szczególnie uroczyście rozpoczęcie roku przebiegało w klasach pierwszych. Nasi najmłodsi koledzy zostali serdecznie powitani przez Panią  dyrektor i przez swoich starszych kolegów z klas trzecich, następnie złożyli uroczyste ślubowanie...

 

 

 by w końcu zostać pasowanymi  na uczniów naszej szkoły. 

  Uczniowie klasy I b wraz z wychowawczynią  Marylą Cymerlik

 

 Pierwszakom,  jak  i wszystkim uczniom naszej szkoły życzymy  samych sukcesów.