ZIELONA SZKOŁA 2022

-----------------------------------------

Termin: 23 maja - 2 czerwca 2022

Miejsce: Ośrodek Wypoczynkowy DlUNA ul.  Nadmorska 14, 84-360 Łeba

 

OGOLNA INFORMACJA O WYJEŹDZIE

 

 

---------------------------------------------------------------------------------------

PORADNIK DLA RODZICA

DROGI RODZICU

1. Przekaż wychowawcy wszystkie uwagi, które mogą okazać się ważne podczas pobytu na zielonej szkole (leki, jakie dziecko przyjmuje i ich dawkowanie, alergie, lęki i problemy zdrowotne, specjalna dieta). Spakuj lekrstwa do woreczka -opisz go imieniem i nazwiskiem oraz sposobem dawkowania.

 

2.Porozmawiaj z dzieckiem o miejscu pobytu i programie zajęć, jakie je tam czekają, a także o tym, jak ma się zachowywać w różnych sytuacjach.

 

3. Dziecko musi brać udział w pakowaniu swoich rzeczy, dzięki temu będzie wiedziało, jak wyglądają! Dopasuj ilość rzeczy do długości pobytu. Nie pakuj rzeczy nowych ani eleganckich – dziecko jedzie po przygody, a nie na przyjęcie, ubrania muszą być funkcjonalne i wygodne. Weź pod uwagę, że mogą się poplamić lub zniszczyć. przygotuj worek na brudną bieliznę, żeby brudna nie mieszała się z czystymi rzeczami, pokaż dziecku, jak wygląda jego kosmetyczka i ręcznik. Dziecku będzie łatwiej odnaleźć potrzebne rzeczy, gdy nie będzie ich zbyt dużo – spakuj tylko niezbędne. Bagażu powinno być tyle, by nie ważył więcej niż 20 kg.

 

4. Pamiętaj o kurtce przeciwdeszczowej, nakryciu głowy chroniącym przed słońcem, o kremie z filtrem, oraz  preparacie przeciw komarom.

 

5. Przed wyjazdem nie dawaj dziecku ciężkostrawnych potraw ani nadmiernej ilości jedzenia na drogę. Do picia najlepsza jest niegazowana woda. Jeśli jest taka potrzeba, odpowiednio wcześniej podaj środki przeciwko chorobie lokomocyjnej, a także zaopatrz dziecko w wilgotne chusteczki i woreczek foliowy.

 

6. Na podręczny bagaż najlepiej nadaje się mały plecak, do którego dziecko może spakować prowiant na wycieczki, butelkę z piciem i kurtkę przeciwdeszczową.

 

7. Dziecko nie zabiera ze sobą telefonu komórkowego (kontakt z dzieckiem odbywa się za pośrednictwem telefonów wychowawców), nie powinno zabierać też żadnych cennych przedmiotów. Organizator nie ponosi za nie odpowiedzialnoścI.

 

8. Nie dawaj dziecku zbyt dużej ilości gotówki. Na zebraniu z rodzicami ustalcie razem wysokość kieszonkowego, dzięki temu żadne dziecko nie będzie się czuło pokrzywdzone. Dzieci wszystko, co potrzebne dostają, kieszonkowe jest potrzebne tylko na drobiazgi.

 

9. Wspieraj dziecko emocjonalnie, często powtarzaj mu, że na pewno da sobie radę. Zielona szkoła to świetny moment na usamodzielnienie, dziecko wyjeżdża z grupą przyjaciół z klasy, pod fachową opieką wychowawcy. Na pewno zdarzy mu się tęsknić, ale zajęcia są tak organizowane, aby czasu na tęsknotę było bardzo mało.

 

10. Nie zamęczaj dziecka swoimi telefonami, pozwól mu się usamodzielnić. Jeśli dziecko nie dzwoni to nie znaczy, że dzieje się coś złego. To znaczy, że dobrze się bawi albo nie chce inicjować w danym momencie rozmowy. Na dwa dni przed wyjazdem wyślij na adres ośrodka list do swojego dziecka. Zamień rozmowy telefoniczne na listy, widokówki, itd. (list można przeczytać kilka razy, włożyć pod poduszkę, przytulić się do niego).


11. Autokar przewożący dzieci przechodzi obowiązkowy przegląd techniczny i kontrolę policji.

 

12. Bardzo przydatne jest również oznaczenie bagażu dzieci kolorową kokardką lub identyfikatorem, co zapobiega pomyłkom przy roznoszeniu bagaży podczas zakwaterowania – proszę to zrobić  wspólnie z dzieckiem.