2017/2018

12.09.

DRODZY NAUCZYCIELE, PRACOWNICY, UCZNIOWIE I RODZICE


         Z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego 2017/2018 pragniemy złożyć serdeczne życzenia dla całej społeczności szkolnej.
Wszystkim uczniom życzymy jak najlepszych wyników w nauce, wytrwałości i motywacji w dążeniu do wytyczonych sobie celów oraz tego, aby osiągnięte umiejętności życiowe były dla Was drogowskazem i solidnym fundamentem do budowania Waszej przyszłości.
Nauczycielom życzymy wielu sukcesów. Powszechnego szacunku dla ich pracy i osobistej satysfakcji z jej wykonywania.
Rodzicom życzymy, aby za trud i wysiłek włożony w wychowanie swych dzieci, doświadczali z ich strony dużo miłości i radości.
Wszystkim Państwu życzymy udanego roku szkolnego, entuzjazmu i zapału do pracy, odkrywania na nowo swoich pasji oraz samych sukcesów zarówno w życiu zawodowym jak i osobistym.
Niech czas spędzony w szkole będzie fascynującą przygodą oraz mądrą zabawą, wypełnioną twórczą energią.

Z najlepszymi życzeniami
Dyrektor szkoły – mgr Marzena Nogaj
Wicedyrektor – mgr Barbara Fatyga
Wicedyrektor – mgr Beata Płoskońska
12.09.

WAŻNA INFORMACJA O ZMIANIE ADRESU MAILOWEGO SZKOŁY

         Od wczoraj został zmieniony adres  e-mail szkoły. Obecnie obowiązujący kontakt to: sp11@oswiata.tychy.pl

Wszelkie sprawy i informacje od dnia dzisiejszego prosimy kierować na powyższy adres poczty elektronicznej.

SZANOWNI RODZICE, DRODZY UCZNIOWIE!

        W szkole trwają prace remontowe w toaletach dziewcząt. W związku z tym wszystkie dziewczęta na czas remontu mają do dyspozycji toalety chłopców na parterze (obok biblioteki) a chłopcy będą korzystać tylko z toalety na piętrze. Prosimy o wyrozumiałość a za utrudnienia przepraszamy.

W sali 26 instalowane są nowe komputery, z których już niedługo uczniowie będą mogli korzystać.

W sali 35 będzie pracownia fizyczno-chemiczna. W czasie wakacji zaplanowaliśmy jej dostosowanie i czekamy na nowe wyposażenie.

Podczas wakacji szkoła przeszła oględziny pod kątem termomodernizacji i liczymy, że w niedługim czasie roku ruszy jej wykonanie.

Dyrekcja szkoły

OBIADY W NOWYM ROKU SZKOLNYM 2017/2018

Rodzice/ Opiekunowie, którzy chcą aby ich dzieci jadły obiady w szkolnej stołówce w okresie od września 2017 r. do czerwca 2018 r. zobowiązani są do podpisania nowej umowy o korzystanie z obiadów w stołówce szkolnej.
Umowę można pobrać na stronie internetowej szkoły, w świetlicy lub w sekretariacie.

Dokładnie wypełnione umowy należy
oddać do 15 sierpnia 2017 r.
w świetlicy lub w sekretariacie szkoły

SZANOWNI PAŃSTWO


          W związku z niepokojącymi doniesieniami dotyczącymi pojawiających się zagrożeń w Internecie MY MAUCZYCIELE zwracamy się z prośbą DO PAŃSTWA – RODZICÓW NASZYCH UCZNIÓW o zwrócenie szczególnej uwagi na poniższe informacje.

Gry komputerowe mogą wspierać rozwój poznawczy, emocjonalny i społeczny dzieci. Wpływają pozytywnie na: spostrzegawczość, reakcje na bodźce, zdolności przestrzenne, procesy myślowe oraz koncentrację uwagi. Poprawiają refleks i koordynację wzrokowo-ruchową oraz ćwiczą umiejętność współdziałania w grupie.
Gry komputerowe to bardzo popularna forma rozrywki dla dzieci i młodzieży. 60% dzieci w wieku 4-14 lat używa komputera do grania, a 94% nastolatków
w wieku 12-17 lat gra w gry wideo.

Jednak nadmierne granie może powodować problemy z koncentracją uwagi przez dłuższy czas, zaniedbywania nauki, aktywności fizycznej, kontaktów z rodziną i kolegami. Może ono prowadzić również do rezygnacji z innych zainteresowań, a nawet zaniedbywania czynności takich, jak jedzenie czy sen. W skrajnych przypadkach doprowadzić nawet do uzależnienia.

W naszym kraju wiele gier komputerowych oznaczonych jest wg systemu PEGI (Pan-European Game Information). Jest to ogólnoeuropejski system klasyfikacji gier stworzony przez producentów gier w celu udzielenia rodzicom w Europie pomocy w podejmowaniu świadomych decyzji o zakupie gier komputerowych. Symbole PEGI znajdują się na opakowaniu gry. Wskazują one następujące kategorie wiekowe: 3, 7, 12, 16 i 18 lat, nadane zgodnie z zawartością gry i poziomem rozwoju młodego użytkownika. Na stronie internetowej www.pegi.info można sprawdzić klasyfikację gry i jej kategorię wiekową. W systemie PEGI poza klasyfikacją wiekową można znaleźć oznaczenia informujące o potencjalnie szkodliwych treściach występujących w grze, takich jak przemoc, wulgaryzmy czy hazard. Przed zakupem gry warto zapoznać się z jej klasyfikacją, aby podjąć przemyślaną decyzję.

Gry zawierające agresję i brutalną przemoc powodują wzrost poziomu agresji  u dzieci, uczą wrogich zachowań wobec innych ludzi oraz tego, że jedynym sposobem na rozwiązywanie problemów jest używanie siły. 

Informacje dotyczące zachowania bezpieczeństwa w korzystaniu z gier komputerowych.


RODZICU
• Określ zasady dotyczące czasu, jaki twoje dziecko może przeznaczać na gry komputerowe.
• Zadbaj o to, aby dziecko nie grało codziennie, ale też nie rób tradycji
z tej formy spędzania czasu. Jeśli ustalisz, że w waszym domu gra się w określone dni, np. w piątki i niedziele, dziecko przez cały tydzień będzie żyło oczekiwaniem na włączenie komputera.
• Zainteresuj się, w co gra twoje dziecko i czy gra jest dla niego odpowiednia. Porozmawiaj z dzieckiem o grach, z których korzysta, sprawdź, czego może się z nich nauczyć.
• Zanim kupisz swojemu dziecku grę, upewnij się, że jest odpowiednia do jego wieku. Może ci w tym pomóc system oceny gier PEGI.
• Zwróć uwagę, czy w zachowaniu twojego dziecka nie pojawiają się sygnały uzależnienia od komputera.
• Upewnij się, że twoje dziecko z powodu grania nie zaniedbuje obowiązków domowych i szkolnych.
• Sprawdź, czy gra jest pozbawiona mikropłatności.
• Pamiętaj, że istnieją mini gry, które nie wymagają instalacji, a zawierają treści nieodpowiednie dla dzieci.
• Zwróć uwagę na to, czy w grze można kontaktować się z innymi graczami.
Jeśli tak – sprawdź, czy znajomości, jakie zawiera twoje dziecko, są bezpieczne. Kontakt z innymi użytkownikami może być potencjalnym źródłem niebezpiecznych sytuacji i podejmowania ryzykownych zachowań.

Gdzie można uzyskać pomoc

       W celu uzyskania porad i wskazówek rodzice mogą dzwonić pod nr telefonu 800 100 100, oferujący bezpłatną i anonimową pomoc dla dorosłych (rodziców, nauczycieli, pedagogów). Dzieci i młodzież, którzy potrzebują pomocy, chcą z kimś porozmawiać o swoich problemach mogą dzwonić pod nr telefonu 800 121212 (Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży Rzecznika Praw Dziecka).

        Nie zapominajmy, że problemy dzieci i młodzieży, mimo że dla nas dorosłych wydają się błahe i nieistotne, dla nich mogą być bardzo poważne, niekiedy wydają się być sytuacją bez wyjścia.