PROJEKT KUCHNIA UCZNIOWSKA

 

       Pierwsza na Śląsku w pełni wyposażona Kuchnia Uczniowska wraz z aneksem jadalnym mieści się w naszej szkole. Swoje podwoje  otwarła  w październiku 2013 roku.

 

 

        Celem, który przyświecał nam podczas tworzenia projektu było stworzenie miejsca, w którym dzieci w ramach zajęć lekcyjnych i pozalekcyjnych, będą mogły w przyjaznej, bezpiecznej i twórczej atmosferze rozwijać swoje umiejętności, pasje i zainteresowania oraz kształtować właściwe nawyki żywieniowe.


        Środki finansowe do realizacji przedsięwzięcia zdobyliśmy wspólnie z rodzicami uczniów naszej szkoły. Opracowaliśmy założenia projektu pod nazwą „Kulinarne podboje- czyli smacznie, zdrowo, kolorowo. Organizacja kuchni uczniowskiej wraz z aneksem jadalnym” i złożyliśmy wniosek o realizację zadania publicznego w ramach inicjatyw lokalnych do Wydziału Rozwoju Miasta i Funduszy Europejskich Urzędu Miejskiego w Tychach. Projekt znalazł uznanie władz miasta, które włączyło się w jego finansowanie. Udało się również pozyskać sponsorów. Katowicka Ikea wyposażyła kuchnię w meble i akcesoria kuchenne, Kamis dostarczył przypraw, a firma Jan Niezbędny produkty do przechowywania żywności.


     Nasza kuchnia jest miejscem niezwykłym, oferującym dzieciom zajęcia rozwijające ich zainteresowani, oparte na działaniu i wymagające od nich kreatywnego myślenia. Tutaj pomagamy dzieciom zdobywać umiejętności praktyczne, nie tylko z zakresu działań kulinarnych, ale także z zakresu innych dziedzin życia np.: praktycznym przeliczaniu jednostek wag i objętości.

 

        Zajęcia w kuchni mają w dużej mierze charakter pozalekcyjny. Biorą w nich udział uczniowie niezależnie od wieku, zarówno maluchy z zerówek, jak i dzieci z klas najstarszych. Wszyscy z ogromnym zapałem realizują różnorodne przepisy kulinarne.
W kuchni oprócz co tygodniowych zajęć kulinarnych dla dzieci, staramy się organizować różnego typu akcje, imprezy, warsztaty. W naszych głowach zrodził się pomysł zapraszania znanych osób, które lubią realizować swoje pasje kulinarne. Chcielibyśmy, aby nasze dzieci miały możliwość obcowania z takimi osobami, by czerpały z ich wiedzy i doświadczeń, a przy tym dobrze się bawiły.
 

O naszej kuchni w mediach:

         

      Naszą kuchnię udostępniamy  na przyjęcia  urodzinowe dla dzieci (nie tylko z naszej szkoły) z możliwością udziału gości w warsztatach kulinarnych.