ROK SZKOLNY 2015/2016

 

KONKURS "EKOLOGICZNY ŚWIETLIK"

        Kwiecień jest miesiącem, w którym dużo czasu poświęcamy ochronie naszego środowiska. Podczas zajęć świetlicowych ustaliliśmy co zanieczyszcza powietrza, wodę, glebę. Dyskutowaliśmy o tym, jak możemy zapobiegać degradacji naszej planety. Poznaliśmy pojęcia: ekologia, recykling, sortowanie odpadów, kompost. Aby lepiej zrozumieć problemy Ziemi, obejrzeliśmy i omówiliśmy wiele filmów o tematyce ekologicznej.
Finałem naszych zajęć był konkurs ekologiczny. Uczestniczyło w nim 20 dzieci w zespołach dwuosobowych. Nasi uczniowie zmagali się z wieloma zadaniami o tematyce ekologicznej i wykazały się dużą wiedzą, którą z pewnością będą stosowały w życiu codziennym.
Laureatami konkursu są:
I miejsce - Izabela Howis i Nikola Ścibor
II miejsce – Milena Adamek i Alicja Kmieć
III miejsce – Antonina Wojsa i Weronika Jezior oraz Artur Pokorski i Borys Kwiatkowski

Gratulujemy!!!!!
 

 

 

 

PODZIĘKOWANIE DLA WSZYSTKICH, KTÓRZY NIOSĄ POMOC

          Podczas finału zbiórki dla Żorskiego Stowarzyszenia dla Zwierząt wystąpiły również świetliki.
Piosenką podziękowaliśmy wszystkim uczniom i pracownikom naszej szkoły za okazane dobre serce, za pomoc – dary rzeczowe i pieniężne, aby pieski poczuły się szczęśliwe.
 

 

 

WIOSENNY QUIZ

 

          Świetliki z klasy 2d, 1b, 1c pracując w 5 zespołach sześcioosobowych sprawdzały swoją wiedzę dotyczącą wiosennych zmian w przyrodzie. Współdziałając ze sobą układali z puzzli wiosenny obrazek, wybierali odpowiedzi do pytań o wiosennych kwiatach, zwierzętach, które obudziły się ze snu zimowego, rozwiązywali krzyżówkę, dopasowywali obrazki zwierząt i roślin z ich nazwami, rozwiązywali zagadki wiosenne. Okazało się, że nasze świetliki potrafią zgodnie pracować, wzajemnie sobie pomagać i uczciwie rywalizować, a oznaki wiosny znane im są znakomicie.

Wielkie brawa dla WAS !!!

 

 

 

 

Organizator: p.  Bożena Żyłka, zdjęcia p. Joanna Wenklar
 

PUZZLE

        Puzzle są różne. W szafach świetlicowych mamy puzzle przestrzenne i płaskie o różnej liczbie elementów. Wśród naszych świetlików znajdują się zapaleńcy różnych układanek. Gdy zacznie się je układać czas biegnie bardzo szybko. Aż szkoda sprzątać i iść na lekcje.
 

 

 

WIOSNA!!!

         Pożegnaliśmy zimę , a przywitaliśmy wiosnę bawiąc się i pracując przy tym wyśmienicie. Teraz wszyscy już czujemy powiew wiosny. Stąd w naszej świetlicy zrobiło się cieplej, kolorowo i wesoło.
 

   

 

   

 

TEATR W ŚWIETLICY

        Dzięki p. Halinie Kulce – nasza świetlica zamieniła się w teatr. Przyszli do nas uczniowie z tyskiego gimnazjum wraz z nauczycielem – opiekunem kółka teatralnego, aby wystawić przedstawienie pt. „Kapciuszek”. Podziwialiśmy grę starszych kolegów, wspaniale odpowiadaliśmy na pytanie „Czym różni się obejrzana sztuka od znanego nam „Kopciuszka’.
Przedstawienie bardzo nam się podobało!
 

   

 

  

 

SERDUSZKA ŻYCZLIWOŚCI

        Ozdabiają naszą świetlicę. Wykonaliśmy je własnoręcznie z myślą, abyśmy patrząc na nie pamiętali, żeby być życzliwym dla innych każdego dnia.
 

 

 

 

GRY STOLIKOWE

         Lubimy gry stolikowe. Uatrakcyjniają one dzieciom czas spędzony w świetlicy, ale także przyczyniają się do rozwoju uczniów. Uczą nie tylko myślenia, rozwijają spostrzegawczość, koncentrację uwagi, ale także uczą współdziałania, przestrzegania ustalonych zasad. Korzystamy z oryginalnych gier planszowych oraz tworzymy własne.
Dziękujemy wszystkim, którzy poszerzyli naszą bazę. Czekamy na dalsze dary.
 

  

 

   

 

MLECZNY TYDZIEŃ W ŚWIETLICY

       W ramach Mlecznego Tygodnia przeprowadziłam cykl zajęć świetlicowych. Najpierw za pomocą burzy mózgów zdefiniowaliśmy co to jest mleko i skąd się ono bierze. Dzieci poznały pojęcia ssaki, samice, gruczoły mleczne, poznały również zwierzęta dające mleko. Pani Karolina Walo przygotowała zajęcia plastyczne, po których główną ścianę świetlicy ozdobiły krowy i krówki.
Kolejny temat dotyczył drogi mleka od krowy do sklepu. Uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną oraz film edukacyjny o pracy w mleczarni. Dowiedzieli się co to jest pasteryzacja, co oznacza skrót UHT, homogenizacja. Efektem zajęć było ułożenie historyjki obrazkowej „Droga mleka” , przyporządkowanie obrazkom właściwych podpisów oraz opowiadanie o drodze mleka..
Następne zajęcia poświęcone były właściwościom mleka – „Dlaczego warto pić mleko?” Świetliki dowiedziały się o znaczeniu składników odżywczych zawartych w mleku: wapniu, białku, witaminach A, B, D. Potem były zajęcia poświęcone przetworom mlecznym. Poznaliśmy rodzaje serów: podpuszczkowe, twaróg, sery pleśniowe / z białą i niebieską pleśnią/ no i oczywiście jogurty, kefir, maślankę, mleko acydofilne, mleko zsiadłe, maślankę, śmietanę i śmietankę.
Korzystając z książeczki „Opowieści kota Mieczysława” słuchaliśmy ciekawych opowiadań związanych z mlekiem. Zainspirowani układaliśmy sami krótkie rymowanki o mleku, które zdobią nasza świetlicę.
Podczas Mlecznego Tygodnia towarzyszyły nam piosenki o mleku, które ochoczo śpiewaliśmy: „Krówka Muuuwka”, „Oj dana, dana”. Świetliki przynosiły również przygotowane przez siebie – przy małej pomocy rodziców- ilustrowane przepisy na dania mleczne. Zostały one przepisane i przesłane na szkolna stroną internetową, aby każdy mógł z nich skorzystać.
Mleko jest zdrowe – każdy już to wie – więc czemu nie pobawić się w zabawy ruchowe o tematyce mlecznej. Zorganizowałam więc zabawę ruchową „Nabiał”, którą wszyscy polubili.
Zwieńczeniem naszych zajęć był konkurs wiedzy o mleku „W mlecznej krainie”. Organizatorami konkursu były panie Bożena Żyłka i Magdalena Frączek. Wzięło w nim udział 15 uczniów z klas II i III. Poziom wiedzy uczestników konkursu był bardzo wysoki, z czego bardzo się cieszę. Wśród najlepszych najlepszymi okazali się:
Weronika Jezior – I miejsce
Natalia Barańska – II miejsce
Jakub Kogut – III miejsce
Miłosz Barański – III miejsce

 

 

Info. p.Bożena Żyłka


Więcej zdjęć w galerii

 

BAJKA O TADKU- NIEJADKU

      Na świetlicy też jest ciekawie, tym razem poznaliśmy „Bajkę o Tadku-Niejadku”. O Tadku-Niejadku, babci i dziadkukto nie pamięta to polska bajka muzyczna autorstwa Wandy Chotomskiej z 1968 roku. Opowiada o chłopcu, który nie chce jeść, jednakże spacerek z dziadkiem i niespodziewana przygoda z balonem sprawiają, ze diametralnie zmienia zdanie. Dzieci razem z Tadkiem mogły skosztować czegoś słodkiego i odkryć nową bajką.

 

 


Info. i zdjęcia p.Karolina Walo
 

JAKI POWINIEN BYĆ DOBRY KOLGEGA?

      Na to pytanie próbowali odpowiedzieć Świetliki pracując metodami aktywnymi. Podczas zajęć poszerzyli słownictwo, wyrażali swe opinie i uczucia oraz odgrywali scenki dotyczące sytuacji jakie zdarzają się w szkole między rówieśnikami. Po zajęciach w kręgu była wspólna zabawa – wychowawcy z dumą obserwowali, jak dzieci potrafią być względem siebie miłe, serdeczne, pomocne, uprzejme, bezinteresowne...
 

 

 

Zdjęcia: p.  Joanna Wenklar i p. Beata Płoskońska

 

LAURKA DLA BABCI I DZIADKA

        Świetliki nie zapominają o swoich babciach i dziadkach. Z dużym zapałem przystąpiły do tworzenia kolorowych laurek. Wszystkiego najlepszego z okazji święta dla niezastąpionych babć oraz dziadków.

 

 
 

RYSUJEMY….

W galerii naszej świetlicy można zobaczyć portrety naszych babć i dziadków. Zapraszamy…
 

 

ZA CO KOCHAMY BABCIE I DZIADKÓW?

         Na to pytanie odpowiadały świetliki podczas kolejnych ciekawych zajęć świetlicowych.
Po burzy mózgów każdy z nas napisał na kartce 2 cechy określające babcię i dziadka. Każda propozycja układana była jako osobny promyk. Wyrazy, które się powtarzały przedłużały promyk. Najdłuższe promyki to: kochany/a/, miły/a/, dobry/a/.

W podobny sposób na początku roku 2016 sprawdzaliśmy co jest najważniejsze w życiu – okazało się, że zdrowie.
 

 

 

ŚWIETLICOWA ZABAWA KARNAWAŁOWA

        W piątek 15 stycznia, w naszej świetlicy było wesoło. Panie zorganizowały nam zabawę karnawałową.. Były nie tylko tańce. Mieliśmy fajne konkursy np. „Taniec z kapeluszem”, „Wycieczka rodzinki”, „Kto pierwszy”, „Taniec na gazecie”, „Prowadź moja rękę”. Niespodzianką był słodki poczęstunek. Na koniec szaleńczej zabawy wybraliśmy królową i króla zabawy. Byli to Wiktoria Sikora z 4b i Fabian Grel z 1b. Zapraszamy na kolejną świetlicową zabawę karnawałową za rok.
 

 

 

 

 

KOLĘDOWANIE

        12 stycznia odbył się w świetlicy konkurs kolęd i pastorałek. Cieszył się on ogromnym powodzeniem. Wzięło w nim udział ponad 20 świetlików.
Jury nagrodziło wszystkich uczestników konkursu. Najlepszymi z najlepszych byli:
I miejsce – Milena Mieloszyk i Martyna Czajor oraz
Aleksandra Burmer i Natalia Barańska
II miejsce – Antoni Warzecha oraz Bartłomiej Młodzik
III miejsce – Milena Ciućka i Ewelina Samsonie oraz Maja
Rubka
Wyróżnienie otrzymał zespół: Samira Manasar, Amelia
Grzesica, Borys Kwiatkowski.
Gratulujemy!!!
 

 

 

 

 

NASZA ŚWIETLICA NAJLEPSZA

       25 listopada SP 18 zorganizowała Międzyszkolny Konkurs Wiedzy „BEZPIECZNY ŚWIETLICZAK”. W konkursie brało udział 11 drużyn z tyskich szkół. Naszą świetlicę reprezentowali uczniowie: Natalia i Miłosz Barańscy. Wspaniałe rodzeństwo zajęło I miejsce. Jako pierwsi wykonywali zadania konkursowe, a ich odpowiedzi na zadawane pytania były wyczerpujące.
Jesteśmy z Was dumni!!!
 

 

 

ŚWIETLIKI ŚWIĘTUJĄ

        Światowy Dzień Pluszowego Misia hucznie obchodzony był przez naszych Świetlików. Po obiedzie chłopcy z 2a usunęli stoliki, aby przygotować salę do wielkiej imprezy. Bartek Młodzik opowiedział wszystkim zebranym, skąd się wzięło dzisiejsze święto. Potem były wesołe pląsy, piosenki i gimnastyka z misiami. Następnie podzieliliśmy się na grupy 10 osobowe. Każda grupa otrzymała kontur wielkiego misia, którego należało ozdobić. Aby to zrobić dzieci najpierw ustaliły plan działania, potem podzieliły się zadaniami. Na koniec było małe słodkie co nieco. Impreza była wesoła i wyzwoliła sporo emocji zarówno wśród dzieci jak i wychowawców świetlicy.

 


 

 

 

WIERSZYKI JANA BRZECHWY


         We wtorek 20 października 2015 roku odbył się w świetlicy szkolnej konkurs recytatorski do wierszy Jana Brzechwy „Zapraszamy do zwierzyńca”. Konkurs przeznaczony był dla wszystkich chętnych uczniów klas I-III, uczęszczających do świetlicy szkolnej – zgłosiło się i zaprezentowało swoje umiejętności 23 osoby. Jury konkursowe zachwyciło wiele prezentacji. Na najwyższym stopniu podium stanęły: Julia Poś(Id), która oprócz świetnej recytacji wykazała się niezwykłym talentem aktorskim oraz Milena Mieloszyk(Ib)-pewna i zadziorna w swojej interpretacji. Drugie miejsce zajęła Milena Ciućka(IIb) a trzecie Dawid Mikulski(Ib).
Wszystkim uczestnikom gratulujemy i cieszymy się Waszą „świetlicową” aktywnością:)

 


 

MISIOWE WYBORY

       9 października w świetlicy odbyły się wybory. Dzieci głosowały jakie imię nadamy naszym misiom świetlicowym. Wybory przebiegałby bardzo sprawnie, a dzieci zaskakiwały nas swoją pomysłowością.
Ogłaszamy już wyniki wyborów:
*Ciepluch
*Sportuś
*Tamtam
*Mamba
*Bruno
Dziękujemy za świetną zabawę.

 

 

 

 

DZIEŃ CHŁOPAKA W ŚWIETLICY


        30 września tradycyjnie już w naszej świetlicy obchodziliśmy Dzień Chłopaka. Dziewczynki z Paniami przygotowały dla swoich kolegów liczne niespodzianki. Chłopcy na powitanie dostali od dziewczynek pyszne, zdrowe ciasteczka do schrupania oraz okolicznościowe plakietki. Następnie dla „solenizantów” został przygotowany quiz. Chłopcy musieli rozwiązać kilka trudnych zagadek.
Podczas zadawanych pytań, jury wyłoniło 10 zwycięzców. Zadaniem chłopców było jeszcze m.in.: taniec z wybraną koleżanką, przedstawienie swojej osoby w kilku zdaniach, rywalizacja sportowa oraz konkurs w jedzeniu wiszących jabłek bez pomocy rąk. Wielkim Zwycięzcą został Miłosz Barański – otrzymał on tytuł SUPER CHŁOPAKA.

Uczestnicy wraz z publicznością, doskonale się bawili.  Ten dzień zapamiętają na długo… ;-)

„W tym dniu szczególnym – września trzydziestego,
Witamy serdecznie chłopaka każdego.
Dzisiaj święto Wasze, dzień prezentów, życzeń,
Innych przyjemności już nawet nie zliczę”.

 

 

 

 

JESIEŃ W ŚWIETLICY

         Piękne są barwy jesieni. Dlatego dużo ich w naszej świetlicy. Tym razem używając bibuły gładkiej i papieru kolorowego wykonywaliśmy kompozycje liści. Prace małych artystów są przepiękne.

 

 

 


 

JESIENNE DRZEWO

         Na kolejnych zajęciach świetliki dowiedziały się dlaczego jesienią drzewa zmieniają kolor liści? Potem wykorzystując farby plakatowe wyczarowały piękne drzewa w barwach jesieni.

 

 

 


 

 

WIELKIE SPRZĄTANIE

        We wrześniu w naszej świetlicy odbyły się zajęcia poświęcone ekologii. Dzieci dowiedziały się dlaczego należy segregować śmieci, po co w naszej szkole zbieramy makulaturę, nakrętki, baterie. Finałem zajęć było przejście wokół szkoły i zbieranie śmieci. Wcale nie było ich mało… Wszyscy musimy dbać o kształtowanie właściwych nawyków ekologicznych.

 

 

 


 

 

 

BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY

         Podczas zajęć świetlicowych poznawaliśmy przepisy ruchu drogowego. Wszyscy uczniowie poznawali i utrwalali pojęcia i zasady związane z ruchem drogowym, znaki drogowe, znaczenie światełek odblaskowych. Na zajęciach dzieci zobaczyły filmy dydaktyczne, prezentacje multimedialne, wykonały prace plastyczne oraz nauczyły się wierszyków i piosenek o ruchu drogowym. Dodatkowo dla klas pierwszych odbyło się spotkanie z policjantami.
 

 

 

ŻABKI I RYBKI

       Co można zrobić ze starych płyt CD? Świetliki doskonale wiedzą. Potrzebna płyta, bibuła, papier i praca gotowa. A może i TY spróbujesz?
 

 

 

CO U NAS SŁYCHAĆ?

       Z pewnością nie nudzimy się. Malujemy, rysujemy, śpiewamy, tańczymy, czytamy, odrabiamy zadania, uczymy się i bawimy. W naszej świetlicy każde dziecko może rozwijać swe zainteresowania. Zobaczcie.
 

 

 

 

 

WZOROWY ŚWIETLIK

       Od lat tradycją naszej świetlicy jest możliwość zdobycia na koniec roku szkolnego tytułu „Wzorowego Świetlika”. Każdy uczeń może go zdobyć. Nic trudnego… Wystarczy być grzecznym, uprzejmym i aktywnym na zajęciach świetlicowych. Nauczyciele za bardzo dobre zachowanie stawiają w tabeli czerwone kropeczki, a za złe – czarne. Kto w tym roku zdobędzie najwięcej czerwonych kropeczek? To się okaże w czerwcu 2016 roku
 

 

 

PRAWA I OBOWIĄZKI UCZNIA

       Każdy uczeń powinien znać swoje prawa, ale też i obowiązki. Dlatego na zajęciach w świetlicy były poświęcone temu tematowi. Układając w słupki zdania, doskonale rozumieli co jest obowiązkiem, a co ich prawem. Aby o nich pamiętać, powiesiliśmy je na gazetce. Zbiór praw i obowiązków uczniowie ozdobili samodzielnie zaprojektowanymi i wykonanymi tarczami.
 

 

 

 

WSPOMNIENIA Z WAKACJI

        Powoli przyzwyczajamy się do obowiązków szkolnych. Jednak z tęsknotą wracamy myślami do minionych wakacji. Dlatego na świetlicowych zajęciach plastycznych narysowaliśmy, to co nam przypomina mile spędzony czas wakacji. Teraz widokówki z wakacji zdobią naszą świetlicę.
 

 

 

 

POZNAJMY SIĘ


Rozpoczął się nowy rok szkolny. Do świetlicy przyszły nowe twarze. Czy je rozpoznajecie?