LITERATURA ZA MAKULATURĘ – to hasło wymyślił p. Grzegorz Kasdepke, znany pisarz książek dla dzieci, który już dwukrotnie gościł w naszej szkole. Z uznaniem wypowiadał się na temat akcji, której celem jest zbiórka makulatury, aby za zarobione w ten sposób pieniądze co roku zapraszać do szkoły kolejnego gościa z literackiego parnasu.
Szkoła przyjęła zasadę, że wszystkie zarobione pieniądze wracają do uczniów w postaci nagród, które będą ich motywować do większego zaangażowania na przyszłość.
Co roku główną nagrodą jest zaproszenie na spotkanie ze znanym pisarzem.
Nagrodami rzeczowymi są pamiątkowe znaczki z nazwą całej akcji, które doskonale będą się komponować ze Złotą Jedenastką. Staramy się też o to, aby nasz kolejny Gość osobiście wręczył nagrody uczniom, którzy zgromadzili ponad 500 kg makulatury i rodzicom najbardziej zaangażowanym w tę zbiórkę. Do tej pory nasi Goście wyrażali na to zgodę.
Trzecią nagrodą jest autograf, jaki można otrzymać, a który na długo może pozostać piękną pamiątką niezwykłego spotkania.
W miarę posiadanych środków finansowych dokładamy też starań, aby każde dziecko, które przyniosło bodaj najmniejszą ilość makulatury, otrzymało nagrodę pocieszenia.
Myślą przewodnią naszych działań są słowa polskiej noblistki – Wisławy Szymborskiej:
„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką ludzkość sobie wymyśliła.”
Cieszy nas, że te spotkania przyczyniają się do większego zainteresowania czytelnictwem książek. Uczniowie, którzy mieli okazję osobiście poznać pisarza, chętnie czytają książki jego autorstwa i w ogóle częściej czytają książki.

Zdjęcia ze spotkań możesz znaleźć w TUTAJ
 

W ramach akcji „Literatura za makulaturę” gościli u nas:

 

EWA NOWAK      

 

         3 czerwca 2014 roku uczniowie naszej szkoły przeżyli prawdziwą ucztę duchową, jaką było spotkanie ze znaną autorką felietonów, opowiadań oraz powieści dla dzieci i młodzieży - panią Ewą Nowak. Pisarka najpierw ujęła wszystkich uczestników spotkania swym urokiem osobistym, gracją i wdziękiem, później przekonująco opowiadała o świecie bohaterów swych książek i wprowadziła uczniów w arkana pracy pisarza. Młodzi czytelnicy cenią twórczość p. Ewy Nowak, ponieważ w swych książkach podpowiada, jak sobie radzić w domu i w szkole, w dobrych i złych chwilach, z przyjaciółmi i z rodzicami. Prezentuje takie wartości jak: uczciwość, szczerość wobec siebie i innych, przyjaźń, miłość i szacunek dla drugiego człowieka. W pamięci każdego uczestnika tej literackiej biesiady na pewno na długo pozostanie w pamięci możliwość spotkania z tak ciekawą i ujmującą osobą, jaką jest pani Ewa Nowak.

 

IRENEUSZ KROSNY        

 

         18 listopada 2013 r. gościł wśród nas p. Ireneusz Krosny, czyli Teatr Jednego Mima we własnej osobie. W tym spotkaniu uczestniczyli wszyscy uczniowie i nauczyciele naszej szkoły. Niezwykle żywiołowo i entuzjastycznie powitali tak dobrze znanego Gościa. Chętnie słuchali ciekawych wypowiedzi człowieka, który na ogół milczy i próbowali uczyć się bycia mimem. Wszyscy, nawet obie panie Dyrektor, starali się naśladować jego umiejętności. Ale to nie takie proste naśladować Mistrza…

 

 

AGNIESZKA TYSZKA      

 

         20 czerwca 2013 r. gościła w naszej szkole p. Agnieszka Tyszka, nieco tajemnicza Mistrzyni Pióra, potrafiąca spojrzeć na świat oczami dziecka. To osoba niezwykle sympatyczna i życzliwa, obdarzona poczuciem humoru i bujną wyobraźnią. Jej bohaterowie mają niesamowite pomysły i zachęcają do wielkiej aktywności. Nie boją się wprowadzania nowych pomysłów w życie, ponieważ dla nich wszystko nowe możliwe jest do oswojenia.
Bohaterowie jej książek pomagają odkrywać pozytywne strony życia. Dlatego nawet niezwykły upał nie osłabił entuzjazmu dzieci, które siedziały zasłuchane.

 


 

 

WOJCIECH WIDŁAK        

 

         26 października 2012 r. młodsi uczniowie naszej szkoły spotkali się z p. Wojciechem Widłakiem. Wszystkim czytelnikom znany jest jako Pan Kuleczka - opiekun trzech sympatycznych zwierzątek: kaczki Katastrofy, psa Pypcia i muchy Bzyk-Bzyk.
Pan Widłak jest mistrzem tego, by wszystkie zwykłe i bardzo normalne wydarzenia pokazać jako coś nadzwyczajnego i niecodziennego. W jego towarzystwie najzwyklejsze rzeczy stają się przygodą i dlatego dzieci tak chętnie i w doskonałym nastroju uczestniczyły w tym spotkaniu.
 

 

 

 

 PAWEŁ BERĘSEWICZ                         

                    

          9 maja 2012 r. gościliśmy p. Pawła Beręsewicza. W czasie spotkania starał się rozbudzać w uczniach nie tylko pasję czytania, ale również w ciekawej zabawie sprawdził ich umiejętności translatorskie. Ponadto wybranych uczniów zaprosił do pogawędki przy stole z filiżanką herbaty (co zostało uwiecznione na fotografiach).
Nasz Gość spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem uczniów i wprost entuzjastycznie został przez nich przyjęty.

 

 

 


 

GRZEGORZ KASDEPKE       

                      

         19 maja 2011 r. w naszej szkole gościł p. Grzegorz Kasdepke – znany pisarz książek dla dzieci. Spotkanie z nim było dla uczniów ucztą duchową. Wszyscy z dużym zainteresowaniem słuchali jego słów, a na koniec poprosili o autograf.
Szkoda tylko, że takie spotkania powinny mieć swój nieco kameralny charakter i może w nich uczestniczyć najwyżej 100 osób. Chętnych uczniów było znacznie więcej.